Rolety - na jakie warto się zdecydować? Przegląd rozwiązań

Każdy, kto posiada rolety okienne wie, jak przydatne są one w codziennym życiu. Sprawdzają się w wielu przypadkach, a ich różne rodzaje pozwalają na wybór takiego modelu, który spełnia nasze potrzeby. Sprawdźcie, jakie rolety powinniście wybrać.

Rolety plisowane – rolety do okien z wywietrznikami i nie tylko

Rolety plisowane to materiał złożony w harmonijkę, który został przepleciony sznurkami i zaczepiony jest na aluminiowych rynnach. Są niezwykle funkcjonalne, głównie ze względu na sposób ich użytkowania – mogą być odsłaniane lub zaciągane zarówno z góry, jak i z dołu. Co więcej, dzięki swojej budowie, mogą być też stosowane jako osłony okien o nietypowych kształtach.

Rolety plisowane to też świetnie rozwiązanie dla okien z wywietrznikami, ponieważ pozwalają na zasłonięcie dowolnego fragmentu okna. Pozwala to na pozostawienie nieosłoniętego obszaru okna, zarówno na dole, jak i na górze.

Rolety plisowane mogą też stanowić ozdobę wnętrza. Wystarczy odpowiednio dobrać je do całości aranżacji, szczególnie pod względem kolorystyki. Warto zdecydować się na takie, które nie będą znacznie wyróżniać się na tle stylistyki pomieszczenia, a jedynie będą jego idealnym uzupełnieniem.

Rolety zaciemniające – funkcjonalne rozwiązanie na wiele okazji

Nie da się ukryć, że najbardziej praktycznymi roletami są rolety zaciemniające. Montując je w oknach sypialni można zagwarantować sobie lepszy komfort snu w nocy, a decydując się na wprowadzenie ich do wszystkich pomieszczeń można skutecznie osłonić ich wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem się.

Rolety zaciemniające pomagają także w zapewnieniu intymności domownikom, ponieważ całkowicie osłaniają wnętrze mieszkania przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów.

Rolety w sypialniRolety w sypialni fot. Eurofirany

Rolety antywłamaniowe: podstawa bezpieczeństwa

W dzisiejszych czasach trzeba w wyjątkowy sposób dbać o bezpieczeństwo, zarówno swoje, jak i własnych czterech ścian. Niestety relatywnie często dochodzi do włamań, których często można by było uniknąć poprzez zachowanie pewnych środków ostrożności i zadbanie o elementy chroniące przed tego typu sytuacjami. Należą do nich rolety antywłamaniowe.

Rolety antywłamaniowe dość skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia włamania lub przynajmniej je bardzo utrudniają. Takie rolety doskonale sprawdzają się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach. Montaż takich elementów zabezpieczających daje domownikom poczucie bezpieczeństwa i może skutecznie ochronić ich przed potencjalnymi włamywaczami.

Rolety a otwieranie okna - na co zwracać uwagę przy wyborze rolet?

Przeciwnicy montowania rolet okiennych za główny argument podają fakt, że rolety znacznie ograniczają otwieranie okna. Częściowo teoria ta jest zgodna z prawdą. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie rodzaje rolet rzeczywiście mają ten minus.

Jeśli obawiacie się, że rolety mogą rzeczywiście utrudniać otwieranie okien, powinniście zrezygnować z tych montowanych bezpośrednio na skrzydle okiennym. Zazwyczaj takie rolety dość mocno odstają od okien, co bywa problematyczne i czasem uniemożliwia otworzenie okna na oścież. Dobrym pomysłem jest wybór rolet montowanych na suficie lub na ścianie nad oknem.

Rolety zaciemniająceRolety zaciemniające fot. OBI

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.