Wentylator na upalne dni

Wentylator to sprzęt, bez którego trudno przeżyć lato. Kiedy temperatury na zewnątrz przekraczają 30 stopni Celsjusza, szukamy wszelkich możliwych sposobów na to, by się ochłodzić. Najprostszym sposobem jest właśnie włączenie wentylatora. Przedstawiamy różne rodzaje tych urządzeń i radzimy, który wentylator powinniście wybrać.

Wentylator pokojowy: jaki sprawdzi się najlepiej?

Wentylator jest urządzeniem, które pozwala nam chłodzić się w upalne dni. Najczęściej stawia się go w salonie lub sypialni, jednak sprawdzi się także w innych pomieszczeniach. Na rynku znaleźć można różne rodzaje wentylatorów, toteż wybór tego, który idealnie pasuje do wybranego pokoju może być dla wielu twardym orzechem do zgryzienia.

Szukając wentylatora pokojowego trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów, takich jak jego moc i wydajność (im wyższe, tym efektywniejsze będzie działanie tego sprzętu). Ponadto, istotna jest głośność urządzenia, rodzaj materiałów wykorzystanych do jego wykonania, a także jego wygląd (wentylator powinien pasować do stylu pomieszczenia, w którym będzie umieszczony). Dobrze jest też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak timer i możliwość ustawienia mocy nawiewu.

Wentylator łazienkowy – sprzęt do zadań specjalnych

Wentylacja w łazience to bardzo istotna kwestia. Trzeba o nią zadbać w sposób wyjątkowy, ze względu na dużą ilość zanieczyszczeń powietrza oraz pary wodnej, z którymi mamy do czynienia w tym pomieszczeniu każdego dnia. Bez dobrej wentylacji w łazience może zapanować nieprzyjemny zapach, ręczniki nie będą chciały schnąć, a na ścianach może pojawić się pleśń. Z tego powodu warto zainwestować w dobry wentylator, przeznaczony właśnie do łazienek.

Wentylator łazienkowy może mieć różne funkcje, w tym czujnik światła i czujnik ruchu. Może być też uruchamiany ręcznie lub być sprzężony z wyłącznikiem światła. Na rynku znaleźć można wentylatory łazienkowe przeznaczone do pracy ciągłej oraz wentylatory z timerem (pozwalają na optymalizację poboru energii). Ważne też, aby wentylator do łazienki miał odpowiednie napięcie – najlepiej sprawdzi się tam sprzęt o napięciu 12 V.

Klasyczny wentylator stojącyKlasyczny wentylator stojący fot. Castorama

Wentylatory stojące a wentylator kolumnowy – który lepszy?

Najczęściej wybieranym wentylatorem jest bez wątpienia wentylator stojący. Jednak nie zawsze musi być on najlepszym rozwiązaniem – w niektórych przypadkach lepiej postawić na wentylator kolumnowy.

Wentylator stojący to proste urządzenie o dość konkretnych rozmiarach. Osadzony jest na statywie z regulowaną wysokością (do 150 cm) i średnicą ponad 40 cm. Świetnie sprawdzi się w większym pomieszczeniu i tam, gdzie urządzenie ma chłodzić więcej osób w jednym momencie. Tego typu wentylatory wyróżniają się korzystnymi cenami, jednak w większości przypadków nie maja zbyt wielu dodatkowych funkcji.

Jeśli natomiast mowa o wentylatorach kolumnowych, to pod wieloma względami przewyższają te stojące. Przede wszystkim, są o uważane za bardziej zaawansowane, głównie ze względu na liczbę dodatkowych funkcji, obecność ekranu LCD oraz pilota sterowania. W takim wentylatorze zamiast jednego dużego śmigła występują małe skrzydełka ułożone jedno pod drugim, przymocowane do obracającego się walca. Co więcej, wentylatory kolumnowe są wąskie i nie przekraczają 1 m wysokości, toteż lepiej sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach. Niestety, taki wentylator jest znacznie droższy od modeli stojących, o czym warto pamiętać podczas poszukiwań idealnego urządzenia.

Stylowy wentylatorStylowy wentylator fot. Fabryka Form

Więcej o: