Motyw roślinny we wnętrzu

Od kilku sezonów jesteśmy pod urokiem motywów roślinnych we wnętrzach. Nie ma chyba przedmiotu,  którego projektanci nie przyozdobiliby jeszcze kwiatowym, trawiastym czy liściastym wzorem- są tapety, meble, tkaniny, ceramika.

Kupując wzorzystą tapetę, czy sofę trzeba jednak  pamiętać, że jest to dominujący element w pomieszczeniu- inaczej prezentuje się na zdjęciu w folderze producenta, w niestandardowo wysokim, przestronnym, ascetycznie urządzonym pokoju a inaczej w pokoju, gdzie znajduje się sofa, telewizor, aneks jadalny i kilka innych mebli.

Mniejsze problemy sprawiają drobniejsze dodatki, takie jak ceramika, pościel lub narzuty. Przedmioty ozdobione motywami roślinnymi są tak wdzięczne, że warto wziąć je pod uwagę, kiedy chcemy zmienić nastrój pokoju dziennego, sypialni, kuchni czy łazienki, bo ten motyw znajdziemy w każdym wnętrzu, nawet w toalecie.

Do wyboru mamy mocne kolory i geometryczne wzory, przypominające stylistykę lat 60-tych, delikatne i romantyczne, złożone z małych, drobnych elementów albo bardzo duże, które przypominają te dawne wzory, ale tym razem są przeskalowane, kilkukrotnie większe od tradycyjnych.

Wybór mamy ogromny.

Tapety są ciekawym elementem wnętrza, ale wzorzysty motyw może być ryzykowny. Należy stosować go z umiarem, zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Często wystarczy tapeta na jednej, najbardziej wyeksponowanej ścianie.

Wzór na tapecie i meble nawiązują do stylistyki lat 60-tych.

Podobny motyw do tego na ścianie można wykorzystać na innych elementach, np. na lampie, poduszkach. We wnętrzu zastosowano różne odcienie niebieskiego koloru, jasny błękit, turkus, modry.

Intensywny wzór na wszystkich ścianach może przytłaczać, zastosowany z wyczuciem sprawi, ze wnętrze nabierze charakteru.

Fot. eijffinger.com

Rośliny znalazły się również na fototapetach . Są to głównie kwiaty i liście w bardzo dużym powiększeniu, nadają indywidualny wygląd wnętrzu.

Fototapety mogą tworzyć delikatne tło, albo być mocnym i dominującym akcentem we pomieszczeniu.

Ścianę można ozdobić naklejkami ze wzorem roślinnym. Jest to nowość na polskim rynku.

Fot. designonline.se

Dywany z kwiecistymi wzorami

Nowe dywany różnią się od dawnych np. wielkością kwiatowego wzoru (dużo większy niż tradycyjnie), odwagą w doborze kolorów.

Można też kupić dywany z wzorem kwiatowym,  inspirowane sztuką ludową, ale o nowoczesnej formie.

Meble całe w kwiatach

Fotel włoskiej firmy Adrenalina w soczystych kolorach. Geometryczny wzór kwiatowy kojarzy się z latami 60-tymi, ale kształt fotela mówi o jego współczesnym pochodzeniu.

Fot. adrenalina.it

Pojawiają się też motywy drzew i gałęzi:

Fot. designonline.se

Również wśród tekstyliów. Ikea proponuje panele z motywem pni brzóz, lub gałęzie jako duży, kontrastowy element graficzny na materiale.

Cena: 99,95zł/2szt.

Cena: 12,99 zł/metr

Modne są także obrusy z dużymi, przeskalowanymi wzorami kwiatowymi.

Propozycje Szwedzkiej firmy Jobs Handtryck - kontrastowe zestawienia mocnych kolorów, częsty motyw roślinny.

Dmuchawce, latawce, wiatr... na pościeli .

Duży, pojedynczy wzór. Kontrastowe zestawienie kolorów.

Fot. 2modern.com

Brąz i biel. Zastosowany negatyw.

Nawet sufit można przyozdobić roślinnym wzorem:

Fot. german-architects.com

Jako humorystyczny akcent wnętrza można traktować roślinny motyw, jaki proponuje Clark Sorensen. Jest to pisuar w formie kwiatu. Koszt każdego to kilka tysięcy dolarów.

Monika Grabowska

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.