Przedmioty jak malowane

Decoupage umożliwia własnoręczne stworzenie pięknej i oryginalnej dekoracji, która wygląda jak ręcznie malowana. Zapraszamy do obejrzenia krótkich i praktycznych kursów techniki decoupage.

Technika ta polega na efektownym zdobieniu przedmiotów (mebli, skrzynek, kasetek, tacek, doniczek, itp.) poprzez wydzieranie lub wycinanie elementów papierowych (z papierów lub serwetek) i naklejanie ich na wybraną powierzchnię: drewnianą, metalową, ceramiczną, tekturową, plastikową lub skórę albo tkaninę.

embed

Do ozdobienia przedmiotów tą techniką potrzebne są zazwyczaj farby akrylowe, płaskie miękkie pędzle, klej do serwetek, lakier pękający środki konserwujące, lakiery.

embed

Do uzyskania najlepszego efektu czasem trzeba nałożyć nawet do 30 warstw lakieru tak, aby powierzchnia była zupełnie gładka.

Kurs I - Podstawy techniki

Kurs II - Cracle jednoskładnikowy

Preparat Crackle tworzy nieregularne spękania farby, dzięki którym odnosimy wrażenie, że przedmiot jest wiekowy. Katarzyna Pander-Liszka pokazuje, jak przy pomocy crackle ozdobnić drewnianą deskę kuchenną.

Kurs III - Decoupage na ceramice

Materiały i narzędzia: wodna emalia akrylowa, satynowa, wodny lakier akrylowy, półmatowy klej Wikol, zeszyt w twardej okładce, kolorowe kserokopie, małe ostre nożyczki, pędzel <bR>
1. Przygotowujemy miejsce do pracy - rozkładamy materiały i narzędzia na stole lub blacie.Materiały i narzędzia: wodna emalia akrylowa, satynowa, wodny lakier akrylowy, półmatowy klej Wikol, zeszyt w twardej okładce, kolorowe kserokopie, małe ostre nożyczki, pędzel
1. Przygotowujemy miejsce do pracy - rozkładamy materiały i narzędzia na stole lub blacie.
 

Co musisz mieć, żeby rozpocząć ozdabianie?

przedmiot do ozdabiania: to może być niemal wszystko, od specjalnie przygotowanych drewanianych przedmiotów jak skrzynki, deseczki, chusteczniki, przez ceramikę, świeczki, po aparaty telefoniczne i myszki do komputera

wodna emalia akrylowa, satynowa,

wodny lakier akrylowy,

klej,

małe ostre nożyczki,

pędzelki

motywy do naklejenia: serwetki, ilustracje z gazet, kserokopie, specjalne materiały do decoupage'u

Masz problem z techniką? Zadaj pytanie na forum!

Zobacz galerie przedmiotów wykonanych techniką decoupage.

Zobacz zupełnie wyklejone mieszkanie.

embed

Dziękujemy Pani Katarzynie Pander-Liszce z Pracowni Decoupage'u CARTA za prezentację techniki.

Więcej o: