Zbyt drogi by go produkować

La chaise to fotel, który dopiero po prawie 40 latach doczekał się masowej produkcji.

Fotel zaprojektowany przez Ray i Charlesa Eamsów w 1948 roku, okazał się zbyt drogi, by produkować go seryjnie. Dopiero 38 lat później w 1990 roku projektem zainteresowała się Vitra i rozpoczęła jego wytwarzanie.

Kształt fotela był skutkiem ewolucji, jakiej dokonali Eamesowie w projektowaniu i ich wcześniejszym próbom stworzenia siedzisk krzeseł wykonanych w jednym kawałku. Po raz pierwszy projekt pokazany został na wystawie "Organic Design in Furnishings" w MoMA w 1948 roku jako przykład organicznego stylu we wzornictwie. Ekspresyjna forma mebli stała się w tamtym okresie możliwa dzieki postępowi w technologii i wykorzystaniu nowych materiałów takich jak gięta sklejka, plastik czy włókno szklane - to one ukształtowały nowoczesny styl lat 50 - tych w amerykańskim wzornictwie. Fotel, który wygląda jak współczesna rzeżba, sam zainspirowany został przez rzeźbę "Floating Figure" Gastona Lachaise z 1927 roku.

La chaise

Wymiary: 87x150x88cm

La chaise nabyć można w sklepach Vitry, jego cena (ok 18 000 zł) sprawia jednak, że wciąż pozostaje on poza zasięgiem przeciętnego człowieka.

Więcej o Amerykańskim designie z lat 50-tych i Eamesach obejrzeć można tu:

Marta Kołacz

Więcej o: