Czas na Relaks

Przyszłość należy do ludzi robiących COŚ non - stop - wystawa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego

Wiele osób najchętniej wydłużyłoby dobę o kilka dodatkowych godzin, by wreszcie znaleźć czas na odpoczynek. Wystawa ''Pora Relaksu'' ma być próbą odpowiedzi na pytanie co czeka nas w przyszłości? Gdzie odnajdziemy niezbędny spokój i ciszę, by odpocząć. Zobaczyć można prace sześciu młodych polskich zespołów projektowych. Nie znajdziemy tu gotowych futurystycznych produktów, zamiast nich są to koncepcje, czasem ironicznie odwołujące się do sytuacji w której obecnie się znaleźliśmy.

Dystrybutor czasu wolnego, projekt: Aze design (Anna Kotowicz, Artur Puszkarewicz), fot. Marek Kulpiński

DYSTRUBUTOR WOLNEGO CZASU to obiekt umożliwiający całkowite odcięcie się od ''szumu'' cywilizacji - przestrzenny kokon, który pomagać ma w osiągnięciu stanu pierwotnej równowagi.

praca Isle Design (Ola Klupińska, Izabela Kuzyszyn) pt. Imagery Platform

Czy pamiętasz jeszcze, że na trawie może być przyjemnie? IMAGINARY PLATFORM to platforma z modułów porośniętych trawą oraz wypełnionych wodą, a całość uzupełniają słuchawki, z których sączą się dźwięki natury - szum wody, śpiew ptaków. Postawiona w zamkniętej biurowej przestrzeni, umożliwia relaks na łonie przyrody, darowuje niezbędny odpoczynek, jest też doskonałym miejscem do rozmowy

Fragment pracy Relax Instant autorstwa BABA Akcja

Szybkie życie i natłok obowiązków powodują, że coraz częściej zatracamy się w czynnościach mało istotnych. Gdy nie pracujemy serfujemy w internecie lub oglądamy telewizję. Lubimy przy tym rozwiązania coraz prostsze i ''łatwiejsze w obsłudze'', jak zupa z papierka albo zestaw witamin w pigułce. RELAX INSTANT to drwina z naszego stylu życia, pokazanie przedmiotów, które pozornie są w stanie zapewnić nam niezbędny odpoczynek. Taśma do odmierzania spaceru po mieszkaniu, japonki porośnięte trawą, ubranie - bluza z wszytymi na rękawach "poduszkami" , lustro - kompan z nakładaną maską oraz świeże powietrze w jednorazowych porcjach - wszystko byśmy mogli odpoczywać w jak najprostszy sposób.

USBe grupy Malafor (Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski)

Coraz więcej kontaktów pomiędzy ludźmi odbywa się jedynie przez Internet. USBe - to Contakt - box, do którego każdy wpiąć może swojego pendriva z nagraną informacją, zabierając w zamian pen - a innej osoby. W ten sposób staje się uczestnikiem gry poszukiwania ludzi o podobnym światopoglądzie. Zostawiasz swoje przesłanie na pen-ie w miejscu A, a ktoś zabiera je, odczytuje i wpina w miejsce B - tak rozpoczyna się już niekontrolowana przez ciebie wędrówka przesłania .

Fragment pracy grupu Knockout Design pt. czas jest teraz

THE TIME IS NOW - to projekt serii zegarów, które poprzez interakcję przywracają użytkownikowi czas wolny. W odpowiedzi na brak czasu zegary wydłużą go dla nas, lub zatrzymają czas, na przykład wtedy gdy spotka się pod nim dwoje ludzi.

fot. Marek Kudelski

Fragment pracy grupy IWP pt. Ba-lans

BA - LANS to pierścień z chipem odcinającym działanie multimediów (komunikatorów, telefonów komórkowych, internetu i telewizji) w wybranych przez właściciela godzinach. Zmuszając do analogowych form rozrywki oferuje rzadki komfort ciszy i spokoju.

Czy w niedługiej przyszłości będziemy potrzebować tych wszystkich rozwiązań? Czy technologia stanie się niezbędna by korzystać z natury? A może już tego potrzebujemy?

Wystawa "Pora Relaksu" jest częścią programu Fortis Young Design wspierającego i promującego młodych projektantów.

Marta Kołacz

Pora Relaksu (14.02 - 30.03. 2008)

Instytut Wzornictwa Przemysłowego ul. Świętojerska 5/7

Otwarte: Od wtorku do niedzieli, w godz. 10-18.

Bilety: normalny 7 pln, ulgowy 5 pln, rodzinny 15 pln, grupowy (+10) 5 pln, wstęp wolny w piątki w godz. 14-18.

Więcej o:
Copyright © Agora SA