Rodzinna restauracja

Restauracje dla rodziców i dzieci nie muszą być banalne.

Restauracja zaprojektowana z myślą o dzieciach, ale nie dziecinna. Miejsce w którym dobrze czuł się będzie kierowca taksówki, właściciel dużej firmy i czteroletni przedszkolak. Lekkie i pełne przestrzeni miejsce w którym można odpocząć, zjeść obiad ale także pobawić się w twórczy i ciekawy sposób.

Ta niezwykła restauracja powstała w Październiku 2003 roku w Ouderkerk w Holandi, 10 min drogi od Amsterdamu. Właścicielom zależało na stworzeniu miejsca przyjaznego dla całych rodzin, chcieli jednak uniknąć efektu placu zabaw. Jak stwierdzili: Nawet wychodząc z dziećmi nie zawsze mamy ochotę spędzać czas w towarzystwie Myszki Miki czy Kaczora Donalda.

Projektantom dano całkowitą wolność w stworzeniu nazewnictwa, tożsamości wizualnej oraz aranżacji wnętrz. W rezultacie cztery miesiące później powstała niezwykła restauracja. Postanowiono wprowadzić do wnętrza elementy zabawy, ale w taki sposób by nie powodowały one utraty jakości czy praktyczności wystroju, lecz pełniły również funkcje dekoracyjne. Przestrzeń została podzielona na kilka odrębnych pomieszczeń, co umożliwia sprawowanie różnych funkcji. Są tu sale z miejscami dla dzieci, takimi jak długi na kilka metrów stół z równie długim arkuszem papieru do rysowania, czy pełniąca zarówno funkcje dekoracji ściennej jak i elementu zabawy duża na całą ścianę układanka. Oprócz zwyczajnych stolików i kanap, jest również spełniający rolę stolika - samochód zabawka. To takie szczegóły przesadzają o niebanalnym charakterze tego miejsca. Jednocześnie jednak istnieją pomieszczenia o równie ciekawej aranżacji, lecz dostosowane na potrzeby dorosłych, gdzie w spokoju spotkać się można na bizneslunch.

Projektantami PRAQ, bo tak nazywa się restauracja są designerzy z firmy Tjep Janneke Hooymans, Frank Tjepkema, Bas Kolos, Simon Busse i Astrid Thomasem. Stworzyli oni restaurację równie oryginalną co jej nazwa, bo Praq to po holendersku papka.

Marta Kołacz

Więcej o: