Baw się i układaj

Wieszanie półek nie musi być nudne. TANGRAM daje nam szanse uruchomienia wyobraźni.

Coraz częściej oczekujemy od naszych mebli mobilności, w poszukiwaniu oryginalnych rozwiązań przeglądamy strony czasopism i wnętrza salonów meblowych. Chcemy by półki na książki czy bibeloty, poza funkcją użytkową, podkreślały również indywidualny charakter naszych domów.

Tangram, Lago, 2002Tangram, Lago, 2002 fot. Lago

Z potrzeby interakcji miedzy użytkownikiem a meblem, firma Lago stworzyła system odwołujący się do stosowanego od wieków i sprawdzonego rozwiązania. W myśl zasady, że wszystko się zmienia powstał zestaw półek, z których zestawiać możemy wzory jak w układance. W skład kompletu wchodzi siedem skrzynek, których umieszczenie na ścianie zależy jedynie od naszej wyobraźni. Zaczynając od figur geometrycznych, liter alfabetu, skończyć można na postaciach zwierząt i ludzi. Wszystko zależy jedynie od naszej wyobraźni i posiadanego na ścianie miejsca. Potraktowanie półek jako układanki pozwala na dowolne dostosowanie ich do otaczającego otocznia.

Możliwości tego niezwykłego zestawu od razu dostrzeże każdy, kto w dzieciństwie miał do czynienia z Tangramem - układanką składającą się z siedmiu elementów, które kształtować można w niezliczone ilości kombinacji. Chińska gra Tangram, znana od 3000 lat, służy relaksowi i rozwijaniu wyobraźni. Zestaw składa się z siedmiu części (tan) tworzących razem kwadrat. Celem tej gry jest ułożenie obrazka - według przygotowanego wzorca (najczęściej narysowanych konturów tego obrazka) lub własnej wyobraźni. Za pomocą tangramu można ułożyć tysiące obrazków sylwetek ludzi i zwierząt, przedmiotów, figur geometrycznych. Co ciekawe, sama gra powstała zainspirowana meblami yanitu - był to zestaw siedmiu trójkątnych stolików, używanych w Chinach, z których w razie potrzeby można było ułożyć jeden duży kwadratowy stół. W późniejszym okresie stoliki zamieniły się w drewniane bloki służące zabawie.

Tangram, Lago, 2002Tangram, Lago, 2002 fot. Lago

Tangram, Lago, 2002Tangram, Lago, 2002 fot. Lago

Dziś, system półek TANGRAM zaprojektowany przez Daniele Lago przenosi nas w świat dzieciństwa, odrywa od zwyczajowej geometrii pionów i poziomów naszych książkowych regałów. Stworzony dla osób poszukujących czegoś więcej, lubiących zmiany, oferuje niezliczone możliwości i kombinacje wzorów.

Marta Kołacz

Więcej o: