Miejskie meble i gadżety na Euro 2012

Warszawa ćwiczy strzelców, Punkt spotkań i Punkt informacyjny - takie projekty wygrały konkurs na miejskie meble i gadżety na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 r.

Tekst: Grzegorz Lisicki

Źródło:

embed

- Wokół stadionu jest ogromna przestrzeń. Chodziło nam o to, żeby stworzyć tam widoczne z daleka miejsca, w których ludzie mogliby się umówić albo odnaleźć - mówi Marcela Kawka, studentka Akademii Sztuk Pięknych. Ona i jej koleżanka Róża Szczepańska są autorkami projektu, który zdobył pierwszą nagrodę. To cztery wysokie na blisko dziesięć metrów słupy zwieńczone balonami w różnych kształtach i kolorach oznaczających strefy wokół stadionu. Wieczorami słupy będą świecić dzięki umieszczonych w nich setek małych diod. - Inspirację czerpałyśmy z życia. Wiemy, jak ciężko jest się odnaleźć w czasie masowych imprez, np. koncertów czy meczów - mówią studentki.

Dodatkowo w "Punkcie spotkań" na wysokości oczu znajdą się niezbędne informacje w formie piktogramów. Pokażą kierunek do najbliższej toalety, parkingu lub punktu medycznego.

W konkursie zorganizowanym z miejskim wydziałem estetyki jury przyznało aż trzy pierwsze miejsca. - Trudno było inaczej, bo najlepsze prace były bardzo pomysłowe - mówi Jerzy Porębski, dziekan Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP.

Autorka projektu "Warszawa ćwiczy strzelców" Marta Niemywska wykorzystała podkładki pod piwo do gry, która pozwoli zintegrować się nieznajomym kibicom - z jednej robi się piłki futbolowe, a z drugiej bramkę. Pstrykając w futbolówki, można rozegrać emocjonujący mecz.

Trzecia pierwsza nagroda to rozkładany, zadaszony punkt informacyjny, którego lekką konstrukcję wymyślił Maciej Stefański. - Ma zadatki na standardowy mebel miejski, w którym można umieścić diagramy Miejskiego Systemu Informacji, ekrany dotykowe itp. - zachwyca się Tomasz Gamdzyk, naczelnik miejskiego wydziału estetyki. - Pomysłowy, efektowny i łatwy do realizacji.

To była już trzecia edycja konkursu dla studentów ASP. Poprzednio wymyślali ławki i ścieżki rowerowe. W tym roku - "nową ofertę dla gościa Euro 2012 w przestrzeni publicznej w Warszawie". - Nagrodzone w zeszłych latach projekty są już realizowane, np. na Polu Mokotowskim czy obok stawu Dotleniacza na pl. Grzybowskim - mówi Tomasz Gamdzyk. Podobnie będzie teraz. Z autorami najlepszych pomysłów miasto podpisze umowy na projekt realizacyjny. Oprócz tego pomysłowi studenci dostali nagrody (za pierwsze miejsce 2 tys. zł) i trofeum konkursowe - czerwone gwizdki na czarnych smyczach.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

Więcej o: