Red Dot Award dla Moho Design

DIA dywan - wycinanka polskiej firmy Moho design, projektu Magdaleny Lubińskiej i Michała Kopaniszyna, to pierwszy w historii polski produkt, który otrzymał prestiżową nagrodę Red Dot.

Nagrody ''Red Dot Design Awards'', przyznawane od 1955 roku w Design Zentrum Nordrhein Westfalen w Essen, są jednym z największych konkursów wzornictwa przemysłowego na świecie. Co roku międzynarodowe jury złożone z uznanych ekspertów przyznaje produktom wyróżniającym się ambitną i innowacyjną formą oraz najwyższą jakością, nagrodę będącą symbolem najlepszego wzornictwa. Nagroda Red Dot uznawana jest na całym świecie jako jedna z najbardziej prestiżowych w dziedzinie wzornictwa przemysłowego.

W tym roku ocenie jury poddały się firmy z 51 krajów, prezentując 3 203 produkty. Co roku produkty ubiegające się o nagrodę Red Dot oceniane są przez międzynarodowe jury testujące produkty pod względem innowacji, funkcjonalności, ergonomii, jakości. Nagrody przyznawane są w szesnastu kategoriach: Salon i Sypialnia, Kuchnia, Gospodarstwo domowe, Łazienka, Oświetlenie i lampy, Ogród, Sport, Biżuteria i Moda, Architektura i Aranżacja wnętrz, Biuro, Przemysł i Rzemiosło, Nauka i Medycyna, Transport, Rozrywka, Komunikacja, Komputery. Polski dywan uzyskał nagrodę w kategorii Salon i Sypialnia.

Mohohej!DIAMohohej!DIA fot. Moho Design

W erze globalizacji, wskazanie na kulturowe tradycje poszczególnych krajów może przynieść ogromne zyski w osiągnięciu zróżnicowanego rynku. Utrzymanie odrębnych cech poszczególnych kultur, poprzez różnorodność w designie, to sprawa niezwykle istotna. Dlatego design, przykłada więcej uwagi niż kiedykolwiek wcześniej do detali, które dają produktowi identyfikację z kulturowym rodowodem. Radosne, kontrastowe kompozycje, będące wspomnieniem tradycyjnych wycinanek ludowych zdobyły uznanie na całym świecie. Mohohej!DIA znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. W 2005 roku dywan wygrał w kategorii Produkt w konkursie ''Śląska Rzecz'' organizowanym przez Zamek Cieszyn. Rok później został nagrodzony przez prestiżowy międzynarodowy magazyn Wallpaper tytułem ''The Best Textile'' oraz uznany w tym samym roku przez polski magazyn 2+3D jako jeden z dwudziestu najlepszych polskich projektów w przeciągu ostatnich 5 lat. Dywan wykonany jest z nowozelandzkiej wełny, tradycyjną polską metodą tkania sukna na krosnach splotem z grubej przędzy wełnianej, która następnie poddawana jest procesowi mocnego spilśnienia.

Mohohej! DIA będzie prezentowany na specjalnej ekspozycji ''Design on stage - winners red dot award: product design 2008'' od 24 czerwca do 27 lipca 2008 r. w Essen. Tłem wystawy jest muzeum ''red dot design'' znajdujące się na terenie dawnej kopalni Zollverein, zaliczanej do światowego dziedzictwa ludzkości. Wystawę odwiedza ponad 120 000 osób rocznie podziwiając nagrodzone produkty. Z liczbą 1500 produktów na 4000 metrach kwadratowych Muzeum uważane jest za jeden z największych zbiorów współczesnej sztuki użytkowej na świecie.

Marta Kołacz

Więcej o: