Pięciu i pół projektantów

"Żartowaliśmy kiedyś, że przy każdym projekcie ktoś z nas pracuje ciężej od innych" - wyjaśnia Anthony Lebossé pytany o nazwę grupy i połówkę umieszczoną po kropce. "To jak posiadać w zespole dodatkowe pół osoby - dodaje. Zespół założony został przez pięć osób. Potem, gdy jeden z nas odszedł, zostaliśmy we czwórkę. Czy więc nie powinni nazywać się 4.5? "Nie, nie moglibyśmy tego uczynić. Znajdziemy kogoś i niebawem znów będziemy pięcioosobowym zespołem.

5.5 DESIGNERS to francuska grupa w skład której wchodzą czterej projektanci: Vincent Baranger, Jean-Sébastien Blanc, Anthony Lebossé i Claire Renard. Razem studiowali design i sztuki stosowane na paryskim ENSAAMA, razem pracują od 2003 roku. W roku 2004 powstał ich pierwszy wspólny projekt Réanim, szpital dla mebli.

reanimreanim fot. 5.5 designers

Za pomocą wymyślonych przez siebie elementów (wszystkie są w kolorze zielonym, bo to kolor kojarzony z medycyną, a także ekologią) przywracali życie przedmiotom zepsutym, niechcianym, wyrzuconym na śmietnik. Stworzyli protezę dla siedziska i dla nogi oraz gumę do szycia i za ich pomocą leczyli.

reanimfot. 5.5 designers

5.5 designers, Reanim5.5 designers, Reanim fot. 5.5 designers

Krzesła i stoły zyskiwały nowe nogi, zielone siedziska łatały dziury po starych, a szafki pozbawiona drzwiczek zyskiwały nowy front z zielonych linek. Zamieniali niepotrzebne przedmioty w designerskie meble.

Ich kolejny projekt ''Ordinary Objects'' to próba zamiany zwykłych przedmiotów w stylowe obiekty. ''Dziś gdy design postrzegany jest przez opinię publiczną jako styl, jak redefiniować te anonimowe, proste obiekty, których nie zauważamy, choć reprezentują one esencję designu?'' - to pytanie stanowiło podstawę projektu. Stojące wieszaki na ubrania wykonane z wieszaków do szafy

5.5 designers, Reanimfot. 5.5 designers

Stojące wieszaki na ubrania wykonane z wieszaków do szafy

Szklanka musztardówka poprzez dodanie nóżki przeistoczyła się w kieliszek, plastikowe krzesło przemieniło się w lektykę, plastikowa miska w umywalkę, a stół na kozłach w drewniany stół z toczonymi nogami. Całość miała na celu dodanie wysublimowanej lekkości, wymazanie negatywnego wizerunku, z powodu którego cierpią te niepozorne przedmioty.

5.5 designers5.5 designers fot. 5.5 designers

''Działania 5.5 designers miały na celu swoistą terapię dla pospolitych rzeczy'': Wyciskarka do cytryn, zamieniona została w klasyk designu Juicy Salif Philippe'a Starcka.

5.5 designers5.5 designers fot. 5.5 designers

Kubek, który dzięki uchwytowi z cukru staje się filiżanką

5.5 designersFot. 5.5 designers

Uszlachetniony dzięki nakryciu z drewnianej okleiny stół na kozłach

Inne projekty grupy to między innymi ''I forgot the tablecloth'', ''plaisir d'offrir'' ''style IV'' czy ''furniture to garden''. We wszystkich ważne jest niekomercyjne postrzeganie przedmiotu i błyskotliwy pomysł. Jak połączyć ze sobą dwie rzeczy, które już istnieją? W jakim celu powoływać do życia kolejny przedmiot? - to pytania, które stawiają sobie projektując.

5.5 designers5.5 designers fot. 5.5 designers

Lampa Style IV, posiadająca cztery oblicza, w zależności od kąta patrzenia

5.5 designers5.5 designers fot. 5.5 designers

Miejsce na piknik, Projekt ''I forgot the tablecloth'' we współpracy z Bissaza to stworzenie miejsc zapraszających do uczty wśród zieleni

5.5 designers5.5 designers fot. 5.5 designers

Przyjemność dawania - ''plaisir d'offrir'', opakowania stają się jednocześnie prezentami. Zamieniają się w portfel, lustro, skarbonkę, wazon czy świecznik

5.5 designers5.5 designers fot. 5.5 designers

''Wallpaper games'' - Tapeta rekomendowana do poczekalni, łazienki i wszystkich miejsc gdzie można się ponudzić.

5.5 designersFot. 5.5 designers

''Defects of deco'' - kieliszki i sztućce, zakończone wkrętem, które zamocować można na wszystkim, co nam się żywnie podoba.

marta kołacz

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.