Duże małe wnętrza

Co zrobić, gdy nasze mieszkanie jest zbyt małe - garść porad i inspiracji

Wiele osób chce żyć w centrum dużych miast. Tu mogą znaleźć dobrze płatną pracę, wszędzie mają blisko: do pracy, do szkoły, sklepów. Rozrywka również jest w zasięgu ręki. Wysokie ceny działek w dobrej lokalizacji, duży popyt na mieszkania i stosunkowo mała podaż doprowadziły do tego, że nieruchomości w ostatnich latach osiągnęły bardzo wysokie ceny. Każdy metr więcej lub mniej to kilka lub nawet kilkanaście tysięcy różnicy w cenie mieszkania. Dlatego nad każdym metrem trzeba się zastanowić. Warto przez zakupem mieszkania skorzystać z porady architekta, który doradzi w wyborze mieszkania. Może się okazać, że mniejsze mieszkanie jest bardziej ustawne niż większe, a rzeczy na które nie każdy zwraca uwagę (takie jak piony kanalizacyjne, wnęki na szafy, nietypowy kształt kuchni, usytuowanie nie wybudowanego mieszkania w stosunku do stron świata, lub ruchliwej drogi) decydują później o kosztach urządzenia i komforcie mieszkania.

Zagospodarowanie kilkudziesięciu metrów dla czteroosobowej rodziny staje się trudnym zadaniem. Rzadko znajdujemy porady na ten temat w gazetach o tematyce wnętrzarskiej. Producentom mebli również łatwiej pokazać meble w salonie kuchennym o powierzchni 50 metrów kwadratowych, niż w kuchni o powierzchni 7 metrów. Jest to bardziej efektowne. Co zrobić, aby te niewielkie przestrzenie wydawały się większe? Co zrobić aby były bardziej komfortowe do mieszkania? Co zrobić aby zmieść więcej mebli nie zagracając wnętrza? Jest kilka zasad i trików, które można wykorzystać aby małe stało się większe.

1. Błyszczące powierzchnie na ścianie, podłodze i/lub suficie. Można użyć: farb z połyskiem, materiałów takich jak metal, lakierowane drewno, szkło.

2. Podłogi z tego samego materiału w kilku pomieszczeniach optycznie powiększają przestrzeń.

3. Podłoga, sufit i ściany w tym samym kolorze (najlepiej jasnym) również optycznie powiększą przestrzeń. Można użyć ciemnych kolorów, ale bardzo umiejętnie. Ważne przy takim wyborze jest oświetlenie.

4. Sprawdzają się meble wielofunkcyjne i rozkładane.

5. Lepsze są mniejsze meble niż większe (np. sofa). Prosta zasada, ale w sklepie w momencie wybierania spośród wielu produktów, łatwo o tym zapominamy.

6. Krzesła z niezabudowanym oparciem są lepsze od krzeseł z pełnym oparciem.

7. Dobrym rozwiązaniem będą przeźroczyste meble (np. krzesła, lub szklany stół).

8. Kiedy w mieście brakuje przestrzeni, miasto zaczyna się rozrastać wzwyż. Można to rozwiązanie przenieść do mieszkania. Pomocne będą: podesty, piętrowe łóżka, szafy zabudowane do sufitu, łóżko z biurkiem pod nim itp.

9. Duże lustro. Najlepiej powieszone naprzeciwko okna, źródła światła. Powiększy i rozświetli pomieszczenie. 10. Dużo książek i ozdób na otwartych półkach... nie będzie wyglądało dobrze. Im mniej drobnych elementów widać, tym lepiej. Aby nie było zbyt surowo, warto wyeksponować kilka ładnych przedmiotów, zdjęć.

11. Taka sama posadzka w mieszkaniu i na tarasie łączy wnętrze z przestrzenią za oknem.

12. Ważne jest wnętrze... mebli. Ułatwimy sobie życie korzystając z cargo, wysuwanych szuflad, magic corner`ów, ale też zwykłych koszy itp.

13. Otwarte przestrzenie. Jeżeli np. nie lubimy kuchni połączonej z jadalnią, to rozwiązaniem może być szklana ściana albo przeszklone drzwi pomiędzy dwoma pomieszczeniami. Są również przesuwane ściany działowe nieprzezroczyste, które w łatwy sposób pozwalają otworzyć przestrzeń lub stworzyć przytulny kąt.

W ciągu dnia miejsce do pracy, w nocy sypialnia:

Fot. decadrages.com

Fot. decadrages.com

Łóżka chowane w ciągu dnia, mogą przyjąć ładną, nowoczesną formę. Goście nie domyślą się co kryje tajemniczy mebel.

Fot. bonbon.co.uk

Fot. bonbon.co.uk

Fot. bonbon.co.uk

Fot. bonbon.co.uk

Pomysłowa sofa

Fot. bonbon.co.uk

Fot. bonbon.co.uk

Fot. bonbon.co.uk

Fot. bonbon.co.uk

Fot. bonbon.co.uk

Fot. bonbon.co.uk

Dwa w jednym: biuro i łóżko

Fot. bonbon.co.uk

Fot. bonbon.co.uk

Fot. bonbon.co.uk

Fot. bonbon.co.uk

Piętrowe łóżko dla pięciu osób jest idealne do małej, dziecięcej sypialni. Zaprojektowane przez firmę Tsai Design Studio. Mebel zdobył nagrodę w tegorocznej edycji konkursu Red Dot Design Award. Inspiracją dla projektantów była rosyjska matrioszka, gdzie kolejne mniejsze elementy chowane są w większe lalki.

Fot. tsaidesignstudio.com

Fot. tsaidesignstudio.com

Szklane drzwi i podłoga z tego samego materiału powiększają optycznie przestrzeń

Fot. dorma.pl

Fot. dorma.pl

Fot. dorma.pl

Fot. dorma.pl 

Lustra dodają przestrzeni, rozświetlają wnętrze 

Fot. satinox.pl

Fot. satinox.pl 

Fot. novaglas-rozmus.pl

Fot. novaglas-rozmus.pl 

Fot. maja.com.pl

Fot. maja.com.pl 

Fot. maja.com.pl

Fot. maja.com.pl 

Przezroczyste meble sprawdzają się w małych wnętrzach 

Fot. philippe-starck.com

Fot. philippe-starck.com 

Nawet w wąskich szafkach wiele się zmieści. Prezentują się lepiej niż otwarte półki 

Fot. madeindesign.com

Fot. madeindesign.com 

Nawet meble zabudowane do sufitu mogą dobrze wyglądać w małym wnętrzu, jeżeli są w jasnym kolorze 

Fot. klimek-klus.pl

Fot. klimek-klus.pl 

Monika Grabowska 

Więcej o: