Szarlatański prysznic

Łazienka bez prysznica? Dla wielu z nas takie rozwiązanie to zwyczajne nieporozumienie. Skąd taka popularność natrysku i jaka jest jego historia?

Źródło:

Od Priessnitza do odwodnień łazienkowych

Pomysłodawcą prysznica był gorący zwolennik wodolecznictwa - Vincent Priessnitz. Od niego pochodzi też jego polska nazwa.

Co ciekawe, leczenie wodą (stosowane dziś na dużą skalę w sanatoriach) było w XIX wieku uważane za szarlatanerię. Niekonwencjonalne metody Priessnitza budziły więc głośny sprzeciw lekarzy i przeciwników nienaukowych rozwiązań, skutkując nawet procesem sądowym. Co ciekawe, pierwsze natryski konstruował Priessnitz na świeżym powietrzu. Była to więc terapia dostępna tylko latem.

Obecnie korzystamy z prysznica głównie ze względów higienicznych, a nie leczniczych. Zmienił się również jego wygląd, ale zasada działania pozostaje ciągle ta sama. Warto wiedzieć na co pozwala nam współczesna technika.

Z brodzikiem

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest zainstalowanie brodzika i kabiny prysznicowej. Wybór kształtów na rynku jest naprawdę ogromny, ale dla własnej wygody powinniśmy zaopatrywać się u jednego producenta - wówczas nie będziemy mieli problemów z dopasowaniem poszczególnych elementów.

Z kolei, ze względów oszczędnościowych można zamiast kabiny zastosować zasłonki lub parawan, ale ucierpi na tym estetyka łazienki. I jeszcze jedno: jeśli w domu nie mamy wanny, a wychowujemy małe dzieci warto z praktycznego punktu widzenia zakupić brodzik o dużo większej głębokości np. trzydziestocentymetrowy.

I bez...

Jego brak jest jednak ogromnym atutem w przypadku tzw. odwodnień liniowych. Dzięki temu zyskujemy bowiem nowe możliwości aranżacyjne, a jednocześnie poprawia się wygoda korzystania z prysznica - także w przypadku osób starszych.

Zasada działania takiego systemu jest niezwykle prosta.

- W podłodze umieszcza się specjalne rynny odprowadzające wodę, przykryte następnie ozdobnymi rusztami, lub wypełnione ceramiką w kolorze posadzki - mówi Krzysztof Kaczmarek z firmy TECE, producenta systemu Tecedrainline - Można je zainstalować zarówno w rogu pomieszczenia, ale także np. wzdłuż jednej ze ścian lub na środku łazienki.

Swoboda kształtowania wnętrza jest więc praktycznie nieograniczona. Wystarczy odpowiednio doprowadzić odpływ wody, a całość obudować ozdobnymi taflami ze szkła. - System Tecedrainline w odróżnieniu od tradycyjnych natrysków, jest integralna częścią posadzki i ma nieporównywalne właściwości estetyczne - dodaje Kaczmarek - Poza tym kształt pomieszczenia nie stanowi w tym wypadku żadnej przeszkody w rozplanowaniu stanowiska prysznicowego.

http://www.tece.pl

Źródło: meble.pl

Więcej o: