Miejsce na telewizor

Najwyższy czas przyznać się do tego, że w domu musi być telewizor. Oczywiście są osoby, które są zdecydowanymi przeciwnikami telewizji. Stanowią jednak mniejszość. Gdzie postawić telewizor, jak go wyeksponować albo jak ukryć - to pytania, na które postaramy się poszukać odpowiedzi

Do niedawna telewizory były meblami dość sporych rozmiarów. Zwłaszcza, jeśli chodzi o ich głębokość. Dziś większość z dostępnych modeli to telewizory płaskie. Oczywiście w naszych domach znajdują się i te pierwsze i drugie.

Fot. motiffurniture.com

Idealnym rozwiązaniem jest przeznaczenie jednego z pokoi w domu na tzw. pokój telewizyjny. Możemy wtedy w takim pomieszczeniu zaaranżować nasze małe kino domowe z wygodnymi kanapami , fotelami i odpowiednio rozmieszczonym sprzętem. Niestety większość z nas dysponuje małymi mieszkaniami i na telewizor trzeba przeznaczyć miejsce w pokoju dziennym. Można pomyśleć o mniejszych odbiornikach w sypialni , kuchni czy pokoju dziecka.

Najczęściej jednak telewizor stoi w centralnym miejscu pokoju dziennego obok kanapy, stolika i reszty mebli. Możemy wygodnie usiąść na sofie i oglądać najnowsze wiadomości, popijając kawę.

Gdzie możemy znaleźć miejsce na telewizor?

Najczęściej telewizor stoi na szafce specjalnie do tego przeznaczonej. Takie meble mogą pełnić różne funkcje. Mogą znajdować się tam półki, szuflady, czyli dodatkowe miejsce do przechowywania różnych przedmiotów, bardzo doceniane w małych mieszkaniach.

Fot. atlaseast.com

Wśród najnowszych modeli telewizorów są też takie, które można powiesić na ścianie. Telewizor LCD czyli ten bardzo płaski, kiedy jest powieszony, wyglądają jak obraz. Bardzo istotną sprawą w momencie projektowania miejsca na telewizor jest podjęcie decyzji, gdzie będzie wisiał i już wcześniej przygotowanie gniazd elektrycznych i TV, tak by po powieszeniu telewizora, wszystkie instalacje nie były widoczne dla naszych oczu.

Istnieje też możliwość umieszczenia telewizora na panelu meblowym albo mobilnej szafce - wtedy kable instalacyjne schowane są właśnie w tych meblach. Tutaj należy zwrócić uwagę na mobilne szafki TV. Ich konstrukcja pozwala niekiedy na obrót telewizora a sama szafka może stanowić niewielką ściankę dzielącą pokój ze względu na różne funkcje. Na takim meblu znalazło się też miejsce na dodatkowe przedmioty (np. płyty, filmy, książki, czasopisma).

Fot. paciniecappellini.it

Kolejne rozwiązania będą odpowiadać tym, którzy chcą tylko czasami oglądać telewizję a sam odbiornik najchętniej gdzieś by schowali. Pierwsze dwa pochodzą z kolekcji IKEA (seria Besta i Malm). Dzięki przesuwnym lub zamykanym drzwiczkom możemy szybko chować telewizor.

Fot. ikea

Fot. ikea

Innym rozwiązaniem, jest taka aranżacja wnętrza, gdzie telewizor będzie zasłaniany efektowną zasłoną dobraną w tonacji do ścian i reszty mebli w pomieszczeniu. Niestety to rozwiązanie możemy zastosować w większym pomieszczeniu.

Fot. bnodesign.com

Ciekawostką jest propozycja firmy Vutec. Tutaj telewizor jest powieszony na ścianie w ramach obrazu, a po projekcji jest zasłaniany repliką obrazu znanego mistrza.

Fot.vutec.com

Fot. vutec.com

I ostatnie ciekawe rozwiązanie - dwa w jednym. Kominek i telewizor - w zależności od potrzeb odsłaniana jest właściwa część mebla.

Bereich Medienpartner Fot. trendir.com

Jak widać telewizor na dobre zagościł w naszych domach. Od nas tylko zależy czy będzie bardziej czy mniej widoczny i jakie miejsce dla niego wybierzemy.

babeczkaa

Zobacz także:

Więcej o: