Stare na nowo

We wnętrzach tak jak w modzie, wszystko wraca. Wraca w nowym wcieleniu. Przyjrzyjmy się jak dziś wygląda wzornictwo w stylu folk.

Coraz częściej projektanci inspirowani rodzimą kulturą projektują piękne przedmioty, nowoczesne meble czy inne akcesoria aranżacji wnętrz. W efekcie powstają przedmioty proste w formie, wykonane z nowoczesnych materiałów, ale inspirowane naszą sztuką ludową. Należy dodać, że tego typu wzornictwo może się idealnie wkomponować we wnętrza minimalistyczne, nadając im odrobinę ciepła, akcentując przy tym folkowe motywy.

Fot. proteindesign.pl

Fot. proteindesign.pl

Pierwszym przykładem takiej działalności jest polska firma Protein Design założona w maju 2007 roku przez absolwentkę ASP w Krakowie Katarzynę Herman-Janiec. W ofercie firmy są przede wszystkim meble. W trakcie przygotowania jest cała kolekcja mebli inspirowanych sztuką ludową. Warto tutaj też wspomnieć, że produkcję mebli projektantka zleca polskim firmom (jednej ze Śląska, drugiej z okolic Torunia). W planach jest też współpraca z twórcami ludowymi.

Fot. proteindesign.pl

Takim sztandarowym produktem Protein Design, o którym już jest głośno, jest krzesło ZAKO. Inspirowane stylem zakopiańskim, wykonane zostało z pleksi. Na oparciu krzesła wykonany jest grawer w stylu zakopiańskim, natomiast siedzisko jest miękkie - wykonane z lnu, nawiązuje również w góralskiego stylu. Kolejną ciekawą propozycją jest zestaw FOLK, na razie jako projekt koncepcyjny. Tutaj obicia krzeseł nawiązują do tkanin łowickich.

Fot. proteindesign.pl

Dużym zaskoczeniem jest BABA - puf z pojemnikiem, może występować w kilku wersjach kolorystycznych. Oczywiście wszystkie, zarówno kolorem, jak i motywem ozdobnym nawiązują do stylu ludowego.

Kolejnym przykładem produktów nawiązujących do twórczości ludowej jest porcelana marki Rörstrand serii Kurbits. Tym razem inspiracją dla projektantki - Katariny Brieditis, była szwedzka sztuka ludowa sprzed ponad 200 lat. Tutaj również mamy do czynienia z połączeniem nordyckiego wzornictwa z nowoczesnym wykonaniem.

Fot. czerwonamaszyna.pl

Nasze wnętrza możemy również ozdabiać dekoracyjnymi naklejkami ściennymi albo wykorzystując szablony malarskie, dekorować ściany farbami. Przykładami takich rozwiązań są naklejka Crocodile kurbits kiss oferowana przez domestic.fr (cena 77 Euro) czy naklejka FOLK z postacią górala (do kupienia w sklepie internetowym ladeco.pl za 59 PLN).

Fot. ladeco.pl

I ostatnia propozycja - możliwość poddania renowacji posiadanych już ludowych arcydzieł. Firma Refre istnieje od października 2007 roku i właśnie tym się zajmuje. Agata Hasiak - właścicielka Refre mówi: "Ta praca to połączenie hobby i działalności zawodowej, cudownie jest przyglądać się takiej metamorfozie". Nasze oczy mogą cieszyć odnowione krzesła, sofy, fotele, pufy czy oświetlenie. Przykładem jest krzesło Białe Zakopane.

Fot. refre.pl

Elementy w stylu ludowym będą się świetnie prezentowały jako akcent we wnętrzu, zatem powinny występować jako pojedyncze elementy.

babeczkaa

Więcej o: