Recykling we wnętrzach

Możliwości wykorzystania nikomu nie potrzebnych przedmiotów bywają zaskakujące. Przyjrzyjmy się, jakie pomysły mają projektanci.

Słowo recykling kojarzy się nam po pierwsze z ekologią, po drugie z ponownym wykorzystaniem materiałów, po to by chronić zasoby naturalne. Idea ta zyskała również entuzjastów w świecie wzornictwa. Powstają takie elementy aranżacji jak meble, oświetlenie czy drobne akcesoria wyposażenia mieszkań. Często mają bardzo atrakcyjną formę, są ciekawie wykonane i mają to coś - pomysł, dzięki któremu nasze mieszkanie nabierze indywidualnego charakteru i nie będzie kolejnym powielonym przykładem aranżacji prezentowanych w magazynach wnętrzarskich. Oczywiście należy tu wspomnieć, że nie każdemu przepadną do gustu, nie będą się dobrze komponować w każdym domu. Mogą jednak stanowić ciekawe rozwiązania w pokoju nastolatka, mieszkaniu studenta czy w domku letniskowym.

Na początek propozycja firmy BoomDesign, która w swojej działalności zajmuje się właśnie projektami ekologicznymi i prezentuje produkty z materiałów z odzysku. Przykładami ich działalności są: misa o nazwie MusicBowl (cena 17,50 euro), pojemnik na ołówki Penman (cena 20 euro) i lampy wykonane z książek (cena 300 euro). Misa i pojemnik na ołówki są wykonane z płyt gramofonowych (czy inaczej płyt winylowych, czarnych) a oświetlenie z nikomu niepotrzebnych książek. Często się bowiem zdarza, że nasze płyty gramofonowe są porysowane i żadnego dźwięku się już z nich nie wydobędzie, a książki to na przykład nieaktualne wydawnictwa, zniszczone upływem czasu i użytkowaniem.

Fot. bomdesign.nl

Fot. bomdesign.nl

Kolejny przykład na zastosowanie recyklingu w projektowaniu to meble ze skrzynek wykonanych z tworzyw sztucznych. Grupa projektantów z Lool82 Design z Izraela prezentuje takie właśnie przetworzone wcześniej materiały. Pomysłowość projektantów jest nieograniczona, zaprojektowali oni meble ze starych, zużytych ale mocnych skrzynek na warzywa czy owoce. Przez powtarzalność elementów powstały regały, fotele, szafki, pufy czy nawet żyrandol. Meble są niespotykane i wesołe, mogą prowokować do zabawy w projektowanie.

Fot. lool82.com

Fot. lool82.com

Ostatnią propozycję stanowi wieszak na odzież wykonany z kartonu. Wieszak został zaprojektowany przez grupę projektantów z industrialdesign.ru pochodzącą z Sankt-Petersburga. Wieszak może być wykonany z tektury, tworzyw sztucznych lub cienkiej blachy. Można go łatwo wykonać z niepotrzebnych kawałków kartonu. Taki pomysł przyda się na pewno na wakacjach, choć projektanci przewidzieli zastosowanie tych wieszaków w galeriach handlowych, szpitalach czy hotelach.

Fot. industrialdesign.ru

Fot. industrialdesign.ru

Wykorzystanie różnych niepotrzebnych materiałów we wzornictwie jest na pewno niebanalne. Należy jednak pamiętać by tego typu elementy stanowiły akcent, nie dominowały wystroju wnętrza.

babeczkaa

Zobacz także:

Naszkicowane meble

Wyhoduj sobie mebel

W atmosferze komiksu

Więcej o: