Dekoracja okna

Okno jest elementem wnętrza, które wymaga odpowiedniej oprawy. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka i bogata. Dlatego warto zastanowić się, którego produktu potrzebujemy, co będzie najlepsze dla naszego mieszkania

Zasłony, rolety czy firany pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, często o ich wyborze decyduje aspekt praktyczny. Przede wszystkim, ważny jest dostęp do okna, możliwość wygodnego otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń. Odpowiednie zaaranżowanie dekoracji okiennej powinno dawać efekt dobrego oświetlenia w dzień i zaciemnienia w nocy.

Fot. lahood.co.nz

Fot. lahood.co.nz

Tradycyjnymi sposobami dekoracji okna jest zestaw: firana i zasłona. Tego typu rozwiązanie ciągle jeszcze funkcjonuje i będzie funkcjonować, ale warto wskazać tu na jego wady. Powieszenie firany zmniejsza przestrzeń pokoju, ogranicza widoczność tego, co za oknem, pod warunkiem, że jest co oglądać. Zamiast takiego zestawu można zastosować szereg innych, odmiennych, ciekawych i powodujących, że nasze mieszkanie zyska inny wymiar.

Drugim rozwiązaniem jest powieszenie wyłącznie zasłon. Takie dobre gatunkowo, ciężkie zasłony na pewno spełnią swoją funkcję, mogą chronić nas przez wzrokiem obserwatorów zza okna oraz dokładnie zaciemnić pomieszczenie nocą.

Fot. lightlocations.com

Fot. lightlocations.com Ciekawym rozwiązaniem są zasłony sznurkowe, na pewno spodobają się zdecydowanym zwolennikom firan, ponieważ są delikatne i zdecydowanie lżejsze od tradycyjnych zasłon.

Fot. livingetc.com

Fot. livingetc.com Kolejnym rozwiązaniem stosowanym w dekoracji okna są rolety. Standardowe posiadają kasetkę, do której zwijany jest materiał, kiedy odsłaniamy okno. W ofercie firm znajdziemy szeroką gamę materiałów, w tym różnych kolorów, faktur czy przezroczystości. Wszystko zależy od naszych potrzeb.

Fot. housetohome.co.uk

Fot. housetohome.co.uk

Fot. lahood.co.nz

Fot. lahood.co.nz

Rolety rzymskie od kilku sezonów sa bardzo modne, coraz częściej to właśnie na nie się decydujemy. Mają specjalną konstrukcję, która pozwala na układanie się ich w równoległe i proste fałdy przy odsłanianiu okna. Mogą być wykonane z dowolnych materiałów, stanowią niewątpliwie bardzo efektowną dekorację okna nie tylko w nowoczesnych wnętrzach.

Fot. housetohome.co.uk

Fot. housetohome.co.uk

Ciekawym rozwiązaniem są takie rolety, którymi możemy zasłaniać okno od dołu do góry, czyli inaczej niż tradycyjnie. Można je stosować w miejscach, gdzie szczególnie zależy nam na intymności, np. w łazienkach.

Kolejną propozycją są żaluzje drewniane. Są ekologiczne, wykonane z naturalnych materiałów. Idealnie będą wyglądać zarówno z nowoczesnym jak i tradycyjnym wnętrzu. Innym rodzajem żaluzji są żaluzje plisowane, które powstają w wyniku plisowania materiału. Niestety nie dają możliwości uchylenia tak jak tradycyjne żaluzje.

Fot. holloways.co.uk

Fot. holloways.co.uk Zasłony austriackie, weneckie czy festonowe (kaskadowe) to propozycja dla tych, którzy lubią bardzo dekoracyjne ozdabianie domu. Powstają w wyniku zmarszczenia materiału. Takie zasłony, kiedy są opuszczone wyglądają podobnie jak zwykła zasłona, a wskutek podciągania marszczą się, tworzą bufy, a ich forma staje się bardzo dekoracyjna. Idealne do wnętrz stylowych.

Fot. bamboo-blinds.co.uk

Fot. bamboo-blinds.co.uk

Ostatnia propozycja to panele zasłonowe. Są to ekrany, które mogą być przesuwane po zamontowanych szynach. Są też oferowane specjalne karnisze, dzięki którym łatwiej jest je przesuwać. Idealne do wnętrz nowoczesnych, w odpowiedniej kolorystyce nadadzą wnętrzu azjatycki charakter.

Fot. toso.co.jp

Fot. toso.co.jp Oczywiście są zwolennicy pozostawienia okien bez jakiejkolwiek ozdoby, pragnących delektować się posiadanym widokiem za oknem. Ale zwolenników zdecydowanego minimalizmu jest niewielu, dlatego przedstawiliśmy sposoby dekoracji, które są uniwersalne i mogą służyć jako inspiracja w trakcie urządzania swoich czterech kątów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.