Elegancka i ponadczasowa - czerń wraca na salony

Projektanci ogłaszają, że czarny znów jest modny. Często jednak nie wiemy jak go używać, z czym łączyć, a czego unikać. A zatem proponujemy mini poradnik o czerni:

Czarny jest kolorem, który w modzie jest obecny niemal od zawsze i powraca jak bumerang co kilka sezonów. Mała czarna to nieodzowny element w każdej damskiej szafie. Uważa się też, że czarny pasuje do wszystkiego. Zupełnie inaczej ma się to przy urządzaniu wnętrz - czerń uważana jest za kolor trudny, przytłaczający i nie łatwy do pogodzenia z innym barwami. Ostatnio jednak znów pojawia się propozycjach stylistów i w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Dzieje się tak głównie za sprawą mody na lata 60-te i zupełnie nowego spojrzenia na czerń.

Czarno-białe i w kolorze

Czarny jest zbyt wyrazisty i zbyt przytłaczający, by użyć go jako głównego koloru we wnętrzu. Z tego właśnie powodu, jest głównie używany jako barwa dodatków lub baza kolorystyczna. Czarny pięknie komponuje się z bielą i czerwienią, ale także z szalenie modnymi obecnie jaskrawymi barwami - takimi jak żółć, zieleń czy turkus. Czarny uszlachetnia tak mocne kolory, a wnętrzu dodaje spokoju i równowagi. Oczywiście takie połączenia mogą być ryzykowne i należy odpowiednio wyważyć wszystkie elementy.

Najbezpieczniejszym, a przy tym zwracającym uwagę jest połączenie czerni i bieli. Powracający do łask styl op-art daje możliwość wykorzystania go we wszelkiego rodzaju wzorach geometrycznych, a więc kratkach, rombach i pepitkach. Połączenie zbyt wielu czarno-białych wzorów jest jednak trudne i najlepiej, by był on kontrapunktem dla innej barwy obecnej we wnętrzu. Jeśli preferuje się styl rustykalny świetnym rozwiązaniem są obrusy lub zasłony w kratkę vichy.

Tapeta, która pięknie będzie wyglądać w salonie. Najlepiej użyć jej

tylko na jednej ścianie, tak by nie przytłoczyć pomieszczenia

Fot. Decorador

W tym sezonie liczy się nie tylko kolor, ale także faktura i wzór

Fot. vidoq.com.pl

Apetyt na czarny

Czarny świetnie się sprawdza w kuchni. Można go użyć, czerpiąc z dawnych wzorów lub wykorzystać bardzo nowoczesną stylistykę. Podłoga w czarno-białą szachownicę to klasyka, ale wiecznie młoda. Kafelki mogą być duże lub bardzo małe - w stylu dwudziestolecia międzywojennego. Do tak wykończonej podłogi pasują zarówno białe, lekko rustykalne szafki jak i nowoczesne na przykład z mdf-u. Ryzykownym posunięciem jest łączenie jej z drewnem i w przypadku kuchni w stylu klasycznym najlepiej by pozostał dodatkiem - na przykład jako blat.

Czarne dodatki w klasycznej kuchni, nadają wnętrzu prosty, skandynawski styl

Czarny najlepiej sprawdza się jednak we wnętrzach nowoczesnych, prostych i minimalistycznych. Częstym, ale szalenie efektownym rozwiązaniem jest zabudowa kuchenna wykonana z czarnego, błyszczącego mdf-u. Można uzupełnić ją czerwoną mozaiką lub szklanymi panelami, które rozjaśnią wnętrze i podkreślą jego elegancki charakter. Bowiem wedle najnowszych trendów czerń ma błyszczeć, rzucać się w oczy a zarazem wyglądać szlachetnie. Dlatego też ciekawym rozwiązaniem do kuchni jest czarna, błyszcząca mozaika. By jednak nie zmniejszyć wnętrza komponujemy ją z szarymi lub czerwonymi szafkami. Dla osób, które obawiają się czerni, ale chciałbyś mieć ją w swojej kuchni - najbezpieczniejszym (i praktycznym!) rozwiązaniem będzie czarny blat i zlew.

Czarny najlepiej pasuje do prostych, minimalistycznych form

Czarny świetnie komponuje się z czerwienią - bardziej tradycyjnym kuchennym kolorem

Fot. trendir.com

Pokój kąpielowy

W łazience, podobnie jak w kuchni dobrze wygląda czarno-biała podłoga. W łazience można powtórzyć to połączenie na ścianie lub pozostawić ją białą. Do tak zaprojektowanej łazienki pasują srebrne detale - najlepiej podobnie jak posadzka nawiązujące do przedwojennej stylistyki, a więc połyskliwe i obłe poręcze oraz białe i proste szafki.

Elegancka łazienka w przedwojennym stylu. Czarno-biała mozaika nie

przytłacza wnętrza, gdyż większość pozostałych sprzętów jest biała

Fot. rebathofma.com

Drugą opozycyjną metodą zastosowania czarni jest połączenie jej ze złotem i brązami. Barok powraca do wnętrz lecz w oszczędniejszej formie uspokojonej prostymi formami. Ma być luksusowo i minimalistycznie zarazem. W przypadku takiej stylistyki doskonałym rozwiązaniem są mieniące się duże kafle i kamień

Mieniąca się łazienka w ''klubowym'' stylu

A w salonie?

Jeśli lubisz mocne akcenty - w tym sezonie będziesz w swoim żywiole. Czarny wspaniale prezentuje się na wciąż modnej tapecie. Pięknie wyglądają czarno-białe tapety lub w barokowe i kwiatowe wzory na czarnym. Liczy się nie tylko kolor - ale i faktura. Dodatki mają być błyszczące i gładkie lub wprost przeciwnie - gdy kolor prawie znika, istotny staje się wzór. Do takiej czarnej ściany świetnie wyglądają białe lub turkusowe dodatki. Czarny pojawia się także w ludowych wzorach tak popularnych od kilku sezonów. Czarna, łowicka wycinanka - czemu nie?

Czarny świetnie komponuje się także z szarością i czerwienią. Jeśli podoba Ci się filc - kup szary, filcowy dywan i połącz go z czarnymi dodatkami.

Fot. szabloneria.pl

Czarno-białe wzory w stylu op-art i czerwień Fot. szabloneria.pl

Dobre połączenie - czarny kolor i wełna, fotel Fado, COM40

Najważniejsze na koniec

Czernią można się bawić i używać jej na wiele sposobów - daje ona bowiem olbrzymią swobodę. Jeśli jednak boisz się, że czarny zmniejszy Twoje mieszkanie - zacznij od małego dodatku lub wybierz coś w odcieniu ciemnej szarości. A to o czym warto pamiętać urządzając mieszkanie, to że czarny pięknie wygląda w połączeniu ze szkłem, geometrycznymi wzorami, prostotą i połyskiem... Dobrej zabawy!

Czarne dodatki to doskonały sposób na zmianę wnętrza. Kostka-stół proj. malafor

lampa Bourgie

Zobacz także: Czarne noce, białe dnie - różnorodna pościel

Maria Peltz-Orlińska

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.