Klasycy designu - George Nelson

Wybitny, amerykański architekt i projektant (1908-1986).

Zobacz galerię projektów George'a Nelsona>>

George Nelson był jednym z twórców amerykańskiego modernizmu. Jego projekty przetrwały próbę czasu i cieszą się niesłabnącą popularnością do dzisiaj. Szczególnie popularne są jego zegary: fantastyczne, różnorodne, zaskakujące, które obok swojego oczywistego przeznaczenia są też oryginalną dekoracją ścienną. Ich charakterystyczną cechą jest geometryczna forma, zabawa linią, rytmem i kolorem. Nelson, tworząc kolejne czasomierze, przebierał w materiałach, brał pod uwagę różne technologie produkcji, które jednak zawsze bazowały na ręcznym wykonaniu. Aktualnie są produkowane przez firmę Vitra , która dba o to, aby każdy projekt mistrza był wykonywany według pierwotnych założeń. Każdy zegar jest ręcznie wykonywany, a kolejne etapy produkcji są nadzorowane przez kontrolę jakości. Bogatą ofertę zegarów Nelsona znajdziecie na zoomzoom.pl

George Nelson studiował architekturę w Uniwersytecie Yale, gdzie uzyskał dyplom w 1931 roku. Następnie podjął naukę w Catholic Uniwersity of America w Waszyngtonie, a w latach 1932-1934 w America Academy w Rzymie. Po studiach z Williamem Hambym otworzył studio projektowe, był też redaktorem naczelnym przeglądu ''Architektural Forum''. Kolejnym jego sukcesem było zdobycie stanowiska dyrektora artystycznego fabryki mebli Herman Miller Furniture Co. Jako dyrektor zatrudnił w firmie projektantów Charlesa i Raya Eamesów, ale też Isamu Noguchi i Aleksandra Girarda. Sam zaprojektował dla niej kilka systemów mebli takich jak: Basic Storage Components z 1946 roku czy Caterany Group z 1963 roku. Ponadto w 1947 roku projektant założył biuro architektoniczne George Nelson Associates, które specjalizowało się we wzornictwie przemysłowym.

W 1947 roku stworzył kolekcję ''Bubble Lamps'', która zachwyciła odbiorców. Żebrowane, stalowe konstrukcje abażurów, na które był naciągnięty elastyczny materiał, miały różne formy: kuliste, wrzecionowate lub w kształcie dysków. Ich prosta forma, w której istotny był każdy detal, została doceniona przez klientów. Kolekcja odniosła ogromny sukces, a potwierdzeniem tego może być jej intensywna produkcja przez 29 lat.

źródło: www.ylighting.com

W ostatnich latach produkcja lamp została wznowiona według pierwotnych specyfikacji, do wykonania których są używane takie same narzędzia jakie były wykorzystywane w fabrykach Hermana Millera. Są dostępne na stronie lighting.lucepedia.com.

Kolejnym charakterystycznym projektem George'a Nelsona jest Marshmallow Sofa zaprojektowana wspólnie z Irving Harper w 1956 roku. Była wówczas jednym z pierwszych przejawów pop-artu w projektowaniu mebli. Swoją unikalną formą zapisała się w historii wzornictwa. W wersji podstawowej składa się z osiemnastu poduszek przymocowanych do oparcia i siedzenia za pomocą szelek. Poduszki można zdejmować w celu łatwego czyszczenia.

Znany ze swych kąśliwych uwag, brał udział w licznych kongresach i spotkaniach designerów. Przez całe życie cieszył się uznaniem innych projektantów, dla których był niekwestionowanym autorytetem.

cebrita

Zobacz również: Klasycy designu - Verner Panton Design w miniaturze

Moda na spork

Biurowy fotel z fantazją

Więcej o: