100 lat barcelońskiego dizajnu

W dniach 20-23 listopada w trzech polskich miastach zagościł dizajn w światowym wydaniu. Hiszpański dizajner Ramón Benedito, który był gościem specjalnym konferencji zorganizowanych w ramach ''Projektu Dizajn'', odwiedził Warszawę, Kraków oraz Cieszyn.

''Projekt Dizajn'' to spotkania projektantów z projektantami, prezentacja sylwetek i dorobku czołowych przedstawicieli europejskiego wzornictwa.

Twórcze spotkania i inspiracje

Tegoroczna odsłona przebiegła pod znakiem dizajnu hiszpańskiego, ''Projekt Dizajn" gościł bowiem Ramona Benedito. Cykl wykładów ''100 lat dizajnu w Barcelonie'' wzbogacony został wystawą prezentującą projekty studia Benedito Design, takie jak ceramika ROCA z serii Hall, naczynia Fundix, wideofony Halo, lampa podłogowa Leila, baterie ROCA z serii Moai, młynek do kawy Multipunto, urządzenie medyczne Visual Map, doniczka na storczyki i in. Prezentacja prac Ramona Benedito ukazała szeroki zakres jego twórczości, obejmujący nie tylko wyposażenie naszych domów, ale i wiele urządzeń elektronicznych. Ramón Benedito przyznaje: ''Każdy nowy projekt jest dla mnie wyzwaniem. Staram się tworzyć przedmioty, które łączą w sobie funkcjonalność z wyobraźnią. Moją twórczość można zdecydowanie określić jako minimalistyczną, minimalizm jest bowiem dla mnie formą doskonałą. Nie twierdzę, że moje prace są doskonałe. Do tego jednak wytrwale dążę. Otrzymałem bardzo dużo prestiżowych nagród, wygrałem wiele konkursów, ale także sporo przegrałem. Dlatego każdy nowy projekt traktuję jako wyzwanie''.

Konferencja ''100 lat dizajnu w Barcelonie'' zainteresowała dużą liczbę młodych ludzi - studentów i młodych projektantów. Ich obecność była dla hiszpańskiego projektanta bardzo ważna. ''W moim studiu pracuje wielu młodych ludzi. Uważam, że są oni nadzieją dizajnu'' - twierdzi Benedito. ''Mimo rosnącej świadomości istotnej roli wzornictwa coraz częściej spotykam się z tym, że wielkie firmy i koncerny nie widzą potrzeby projektowania przedmiotów, nie postrzegają ich jako formy, której istota musi opierać się nie tylko na spełnianiu wyznaczonego zadania, ale także - prosto rzecz ujmując - na wyglądzie wpisującym się w panującą kulturę i styl życia współczesnego człowieka. Dlatego tak ważne jest, aby młodzi projektanci kierowali się w swoich pracach potrzebami współczesności, uważnie obserwowali otaczający nas świat i tworzyli dzięki temu dzieła sztuki, które będą odbiciem współczesności''.

Z pasją o współczesnym dizajnie

Konferencja z udziałem Ramona Benedito cieszyła się bardzo dużą popularnością w każdym z trzech miast. W warszawskim Instytucie Cervantesa, krakowskim Audytorium Maximum oraz cieszyńskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości pojawiło się na spotkaniach kilkaset osób. "Bardzo nas cieszy tak wysoka frekwencja" - mówi Jacek Różycki, Dyrektor Generalny ROCA Polska. ''Zależało nam na dotarciu do grupy profesjonalistów z branży (architektów i projektantów), a także do młodych ludzi stawiających pierwsze kroki w tym fachu. Naszym celem była rozmowa, twórcza dyskusja na temat kondycji współczesnego projektowania w Polsce na tle wykładu o dizajnie hiszpańskim. Cel został osiągnięty, dlatego już teraz zapraszam na kolejną odsłonę Projekt Dizajn w przyszłym roku''.

100 lat dizajnu w Barcelonie

Barceloński dizajn, dzięki swemu oryginalnemu wyrazowi, stał się jedną z ikon projektowania. Jego charakterystyczny styl ukształtował się na przestrzeni ubiegłego stulecia nie tylko dzięki twórczości powszechnie znanych mistrzów, ale także dzięki firmom oraz wydawnictwom. Wykład Ramona Benedito był wnikliwym spojrzeniem na historię wzornictwa barcelońskiego uwzględniającym pomijany często wkład wielu firm i szkół w rozwój katalońskiego stylu. Dizajner przywołał jednak także najbardziej znane nazwiska i dzieła sztuki: Antonia Gaudiego i jego słynne meble, Salvadora Dali, którego malarski styl stał się wytyczną dla dizajnerów, oraz krzesło Barcelona, które stworzył Mies van der Rohe. Ale historia dizajnu w Barcelonie to nie tylko znane nazwiska - to także słynne szkoły projektowania Elisava i EINA oraz wydawnictwa, które od ponad stu lat specjalizują się w propagowaniu sztuki projektowania i wyłanianiu nowych nazwisk wielkich twórców. Jednym z takich wydawnictw jest założone w 1902 roku Gustavo Gili, dzięki któremu ukazały się m.in. projekty firmy meblowej Escofet i unikatowych sklepów Vinçon czy dokonania producentów obuwia takich jak firma Camper. Ważnym wydarzeniem okazała się olimpiada w 1992 roku, która dzięki pracom znanych i wielokrotnie nagradzanych architektów uczyniła z Barcelony stolicę światowego dizajnu. Przestrzeń miejska Barcelony słynie z oryginalnych i funkcjonalnych rozwiązań z dziedziny architektury krajobrazu, co decyduje o niepowtarzalnym wizerunku miasta. Podsumowanie 100 lat rozwoju dizajnu w sercu Katalonii uwidacznia nie tylko jej wkład w historię światowego dizajnu, ale przede wszystkim w nasze codzienne życie, w którym zagościła sztuka.

Z pasją o życiu codziennym

Konferencja ''Projekt Dizajn'' w Cieszynie miała bardziej rozbudowany charakter niż spotkania w Warszawie i Krakowie - wzbogacona została o wykład ''Formy przemysłowe''. Ramón Benedito przedstawił słuchaczom nie tylko dorobek swojego studia Benedito Design, ale także ideę, która przyświeca jego pracy. Dizajn, jak twierdzi Ramón Benedito, to nie tylko przedmioty i formy - to rodzaj refleksji, misja. ''Nasze życie nabrało zawrotnego tempa, szybko zmieniają się więc nasze potrzeby i wymagania'' - mówi Ramón Benedito. ''Projektowanie stało się zależne od wielu czynników i stanęło przed nowymi wyzwaniami. Dizajnerzy nie uniknęli związku z marketingiem, który stał się nieodłączną częścią realizacji projektu. Kultura konsumpcyjna wymaga bowiem nie tylko dopasowania dizajnu do stylu życia konsumentów, ale tworzenia go na nowo i tym samym - kreowania naszej rzeczywistości''. Dizajn powinien być przeciwstawieństwem pustej stylizacji, stanowić świadomy wybór i opierać się na prostocie i funkcjonalności - w nich bowiem tkwi siła i doskonałość. Winien również wynikać z pasji i poświęcenia projektanta oraz opierać się na jego zmyśle obserwacji. Pasja Ramona Benedito najlepiej widoczna była w jego projektach - minimalistycznych, ale jednocześnie dokładnych, z zaplanowanym każdym detalem i drobiazgiem: w specjalnej doniczce na orchideę z miejscem na gromadzenie nadmiaru wody, młynku do kawy z regulacją kruszenia ziaren, a nawet w projekcie krzesła inspirowanym pozycją z Kamasutry.

Ciąg dalszy nastąpi...

Pasja jest jednym z haseł przewodnich "Projektu Dizajn": pasja tworzenia, projektowania, podejmowania nowych wyzwań rzucanych przez współczesność dizajnerom. Kolejna odsłona spotkań z dizajnem i kolejne wielkie nazwisko światowego dizajnu już za rok.

Na podstawie materiałów prasowych

Więcej o: