Zwierzęta w domu

Kochamy i dbamy o zwierzęta, lubimy przebywać w ich towarzystwie. Jak żyć razem z pupilem, by również nam mieszkało się dobrze?

Kwestią, nad którą musimy się na początek zastanowić, jest decyzja, gdzie zlokalizujemy miejsce do jedzenia, spania i załatwiania potrzeb fizjologicznych. Miejsce do jedzenia najlepiej gdyby znajdowało się w kuchni lub w jej pobliżu, czyli tam, gdzie najczęściej właściciele jadają posiłki. Oprócz misek do jedzenia warto byłoby postarać się o podkładkę pod nie, która zapobiega zabrudzeniom najbliższego otoczenia.

Również wybór miejsca do spania nie może być przypadkowy. Dobrym miejscem z pewnością będzie korytarz, z którego zwierzak będzie miał "oko" na wszystkie pomieszczenia. Jednak nie róbmy tego na siłę, często sam zwierzak podpowiada gdzie mu się najlepiej śpi. Ważną sprawą jest dobór legowiska, które powinno być wykonane z materiału niebrudzącego się a także nadającego się do wyprania. Dostępne na rynku są również niebanalne meble do spania, np. łóżko BÄSTIS KRONA z IKEA, która przypomina stylową leżankę.

Fot. designercatbox.com

Właściciele kotów, którzy dodatkowo muszą kupić kuwetę, najczęściej ustawiają ją w łazience. Należy zwrócić uwagę na to, żeby kot miał ciągły dostęp do niej, a zatem drzwi do łazienki powinny być zawsze uchylone. Pomogą nam w tym przeróżnych kształtów stopery do drzwi. Ciekawym pomysłem jest umiejscowienie kuwety wewnątrz skrzyni - domku dla kota. Taka skrzynia może stać nie tylko w łazience, ale także w korytarzu, przedpokoju czy hollu.

Fot. CORBIS

Dużym problemem dla posiadaczy czworonogów jest utrzymanie podłóg w czystości. Jeśli stoimy jeszcze przed wyborem posadzki warto byłoby zastanowić się nad płytkami gresowymi z powierzchnią lappato, która dzięki nierównej powierzchni jest praktyczna w utrzymaniu czystości (ślady zwierzęcych łapek są mniej widoczne niż na płytkach gresowych polerowanych bądź parkietach lakierowanych).

Właściciele kotów wiedzą, że ich wszędobylskie pupile lubią wspinać się po firankach. Rozwiązaniem tego problemu mogłoby być montowanie zamiast firan rolet lub paneli przesuwnych, których powierzchnia nie pozwala na takie karkołomne wyczyny.

Przedstawione propozycje nie wyczerpują tematu. Często sami właściciele, w wyniku wieloletniej obserwacji zachowań swoich pupili, wypracowują najbardziej praktyczne rozwiązania.

babeczkaa

Zobacz także:

Ptaki we wnętrzach 

Najważniejsze zasady aranżacji kuchni 

Prosto z dżungli 

Więcej o: