Jeden pokój - kilka funkcji

Na pytanie naszej czytelniczki odpowiada projektantka wnętrz Izabela Widomska ze studia Fusion Design.

Pytanie:

Witam. Jesteśmy młodym małżeństwem. Mieszkamy w jednopokojowym mieszkaniu. Chcielibyśmy je trochę odmienić. Problemem jest to, że w naszym pokoju musimy łączyć kilka funkcji. Pomieszczenie jest zarówno pokojem dziennym, ale też służy jako miejsce do pracy i spania. Pokój nie jest mały, ma prawie 25 m2. Nie mam jednak pomysłu jak go urządzić, żeby przede wszystkim był wygodny.  Obecnie stoi w nim rozkładana kanapa, niski stolik, biurko, komoda i szafka pod telewizor. Chciałabym jeszcze mieć jakiś mały stół jadalniany. Ubrania trzymamy w zabudowanej szafie w przedpokoju, więc z tym nie ma problemu. Marzy nam się normalne łóżko, tak aby nie trzeba było codziennie rozkładać kanapy. Czy jednak taki mebel w tym pokoju będzie dobrze wyglądał, tak żeby pomieszczenie nie wyglądało jak sypialnia, a bardziej jak salon. Ściany w pokoju pomalowane są na jasnozielony kolor (chcemy go zmienić), kanapa jest beżowa, a meble z jasnego drewna. Niestety nie mamy zbyt wielkich funduszy na zmiany, co ogranicza nasze możliwości. Prosimy o podpowiedź jak sensownie urządzić taki pokój wielofunkcyjny.

Jagoda

Odpowiedź:

Jeśli mamy do dyspozycji jednopokojowe mieszkanie musimy połączyć kilka funkcji w jednej przestrzeni. Pomieszczenie ma być zarówno wygodnym salonem, jak i jadalnią oraz miejscem do spania i do pracy. Rozsądnym rozwiązaniem będzie postawienie lekkiej ścianki z karton-gipsu. Wysokość takiej ścianki proponuję 180 cm, gdyż dzięki temu nie zamykamy całkowicie przestrzeni i nie pomniejszamy jej, a jedynie wydzielamy strefy. Zależy nam na uporządkowaniu przestrzeni.

Propozycja nr1 to podział pokoju na część prywatną-sypialnia i miejsce do pracy oraz dzienną- stół jadalniany z przestrzenią wypoczynkową. Te dwie strefy wydzielamy za pomocą ścianki, przy której aranżujemy jadalnię, a która od strony sypialni może być wykorzystana jako ekspozycja ulubionego plakatu, czy też galeria ulubionych fotografii. Miejsce do pracy tworzy biurko z elementem z płyty meblowej stanowiącym jego tylną ściankę, do wys.120cm. Element ten wykonany w fornirze naturalnym koloru łóżka będzie stanowił całość z całym ciągiem łóżko + biurko + półki na książki. W części dziennej proponuje stół 120x90cm dostawiony do ścianki z karton-gipsu oraz wygodną kanapę z ławą oraz horyzontalnym meblem z TV na przeciwległej ścianie. Zaletą tego rozwiązania jest czytelny podział stref i uporządkowana przestrzeń.

Propozycja nr 2 to sypialnia zaaranżowana we wnęce, oraz symetrycznie rozwiązana przestrzeń dzienna z otwartą przestrzenią i wyeksponowanym przy oknie miejscem na jadalnię. Łóżko stanowi element meblowy - podest o wys.ok.35cm, na którym jest miejsce na materac. Budując ściankę pełnej wysokości oddzielającą miejsce do pracy, oraz fragment ścianki narożnej z karton-gipsu, stworzymy niszę, którą dodatkowo możemy ozdobić tkaniną. Ścianka ta służy jednocześnie jako element montażowy na ekran TV. Przestrzeń wypoczynkową tworzą dwie wygodne kanapy oraz jadalnia zaaranżowana w strefie okiennej. Zaletą tego rozwiązania jest atrakcyjnie zaaranżowana sypialnia, oraz dużo otwartej przestrzeni i jasna jadalnia.

Propozycja nr 3 to kombinacja dwóch poprzednich pomysłów. Również jest zaaranżowana ścianka wys.180cm w kształcie T, dzięki której tworzy się mini wnęka na łóżko, a od strony salonu służy ona jako miejsce na ustawienie kanapy. Łóżko proponuję jako podest wys. ok. 35cm, wykonany z drewna , na którym jest miejsce na materac. Ścianką pełnej wysokości proponuje wydzielić miejsce do pracy. Salon tworzy wygodna kanapa z  widokiem na okno oraz miejsce na jadalnię w narożniku pomieszczenia. Drugi narożnik wykorzystany jest jako funkcjonalny mebel na TV i inne sprzęty. Zaletą tego rozwiązania jest czytelny podział stref funkcjonalnych oraz część wypoczynkowa zaaranżowana z relaksującą perspektywą na przestrzeń salonu i na okno.

Izabela Widomska

Fusion Design - Projekty wnętrz

Zobacz także:

Małe mieszkanie, dużo miejsca

Umywalki do małej łazienki

Czerwony. Usiądź wygodnie.

Stół, który pojawia się, gdy go potrzebujesz

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.