Praktyczne rozwiązania kuchenne

Lubimy mieszkać ładnie, a jeszcze lepiej by było ładnie i praktycznie. Jak to zrobić?

Proces aranżacji mieszkania, wyszukiwania pięknych przedmiotów, stylowych mebli czy ciekawych materiałów obejmuje również poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą nam mieszkać łatwiej, wygodniej, jednym słowem będzie praktycznie.

Projektując przestrzeń kuchenną, kuchnię jako osobne pomieszczenie, aneks kuchenny czy otwartą przestrzeń kuchni połączonej z salonem, powinniśmy zastanowić się jak będzie przebiegać proces przygotowywania potraw, jakie elementy pozwolą nam na ekonomiczne i ergonomiczne organizowanie życia w kuchni. Przedstawiamy kilka praktycznych rozwiązań.

W kuchni bardzo często korzystamy z różnorodnych urządzeń elektrycznych. Dzisiejsze przygotowywanie potraw to elektryczny mikser, sokowirówka, czajnik, ekspres do kawy, blender, maszynka do mielenia mięsa i wiele innych, wszystkie potrzebują odpowiednio umieszczonych gniazd elektrycznych. Często kilka naraz. Bardzo praktycznym sposobem jest umieszczenie gniazd elektrycznych w wysuwanych/chowanych kolumnach w blacie kuchennym albo w górnej szafce. 

Fot. schulte.com

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest instalacja młynka w zlewozmywaku kuchennym. Takie elektryczne rozdrabniacze (potocznie właśnie nazywane młynkami) wykorzystywane są do mielenia odpadów organicznych. Bardzo przydatne w kuchni w trakcie przygotowywania posiłków jak i sprzątaniu po nich. Przy coraz restrykcyjnej gospodarce odpadami, takie rozwiązanie może się naprawdę opłacać. Niestety czasami z pewnych względów nie udaje się zamontować w naszej kuchni młynka, wtedy możemy zaplanować miejsce na sortowanie śmieci. Pojemniki do domowego segregowania śmieci ma w swojej ofercie np. IKEA. Są to najczęściej plastikowe pojemniki, które można ustawić pod zlewozmywakiem (pasują do szafek różnej wielkości) i są dostosowane do segregowania odpadków organicznych, papieru, plastiku czy szkła.

Fot. IKEA

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, które można zastosować w kuchni są baterie ścienne, które możemy zamontować w dowolnym miejscu kuchni, np. w okolicach kuchenki. Dzięki ich budowie i możliwości składania i rozkładania, łatwiej napełnimy na przykład ciężki garnek. 

Fot. kohler.com

Wiele praktycznych rozwiązań niesie również zamontowanie bardzo funkcjonalnych systemów przechowywania, np. wieszaków na ręczniki papierowe, stojaków na garnki i pokrywki, pojemników na przyprawy czy produkty sypkie. Te i wiele innych rozwiązań pozwoli cieszyć się czasem spędzanym w kuchni. Pamiętajmy jednak by jak najwięcej z nich schować (np. wewnątrz mebli). Dzięki temu nasza kuchnia stanie się przestrzenna, unikniemy bałaganu, będzie nie tylko praktyczna ale nadal ładna.

babeczkaa

Zobacz także:

Ostre i bezpieczne

Spiżarnia w domu? Plusy i minusy 

Deska z szufladą

Zgrabna i stylowa lampka stołowa

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.