Kuchnia murowana

Zastanawiasz się nad aranżacją kuchni? Lubisz tradycyjne wnętrza, ciężkie rustykalne meble. Kuchnia murowana może okazać się interesującym rozwiązaniem. Tym bardziej, że możesz wykonać ją samodzielnie.

Kuchnie murowane mogą być alternatywą dla tradycyjnych, drewnianych czy wykonanych z płyt meblowych i mdf, mebli kuchennych. Zanim się na nie zdecydujemy musimy wiedzieć, że meble te wymagają spełnienia pewnych warunków. Po pierwsze ich konstrukcja jest dość ciężka, dlatego musimy wiedzieć czy strop w naszym mieszkaniu czy domu zniesie takie dodatkowe obciążenie. Kolejną ważną kwestią są dość duże rozmiary takiego umeblowania. Dlatego jeśli dysponujemy niewielką kuchnią lub aneksem kuchennym, a zależy nam na dużej ilości szafek, szuflad i miejsca, w którym można przechowywać liczne akcesoria kuchenne i produkty spożywcze, będziemy musieli zrezygnować z tego pomysłu. Lecz jeśli powyższe warunki nie stanowią dla nas żadnej przeszkody, można przystąpić do planowania.

Na etapie planowania należy zastanowić się, jakie elementy będą potrzebne w naszej kuchni, jakiej wielkości szafki, wnęki, szuflady oraz jakie wymiary posiada wyposażenie agd, które będziemy chcieli zastosować. Należy pamiętać, że rozplanowanie w kuchni murowanej musi być bardzo dobrze przemyślane. Jest to bowiem kuchnia, której nie da się przemeblować.

Z jakich materiałów można wykonać taką zabudowę? Istnieje kilka możliwości. Oczywiście można wykorzystać tradycyjną cegłę, której piękny czerwony kolor będzie wystarczającą ozdobą mebli. Innym materiałem, który z powodzeniem może być stosowany w tego typu zabudowie są bloczki z betonu komórkowego (np. bloczki systemu murowanego Ytong). Są one lżejsze od tradycyjnych cegieł i można je dowolnie przycinać. Ścianki z bloczków można potem zagipsować i pomalować farbą emulsyjną. Ostatnią propozycję stanowią płyty karton-gips. W tym przypadku należy wykonać korpusy z takich płyt i potem okleić wybranym materiałem. Doskonale do tego będą się nadawały płytki ceramiczne, mozaika albo płytki klinkierowe lub kamienne. Elementy murowane muszą następnie wyschnąć (spoiny i kleje) i potem, jak radzą fachowcy, należy je dodatkowo zaimpregnować, bo bardzo szybko mogą ulec zabrudzeniom. Na tak wykonanych korpusach szafek można umieścić fronty.

Alternatywą dla tradycyjnych frontów wykonanych z litego drewna, frontów fornirowanych czy z płyt mdf są tekstylne zasłonki. Na pewno dodadzą lekkości ciężkiej murowanej konstrukcji. Można je często wymieniać, zmieniając przy tym kolorystykę i nastrój kuchni.

Kuchnie murowane zdecydowanie najlepiej będą wyglądać w dużych przestrzeniach jako element tradycyjnej aranżacji domu.

babeczkaa

Zobacz także:

Ekspresy do kawy do zabudowy 

Praktyczne rozwiązania kuchenne 

Najważniejsze zasady aranżacji kuchni 

Szukasz inspiracji do kuchni? Kup czerwcowe "Cztery Kąty" !

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.