Łóżko - co zamiast tradycyjnego wezgłowia

Przedstawiamy sposoby na wezgłowia inne niż oferowane w sklepach z meblami. Czasami wystarczy zastosować jedno z poniższych rozwiązań by nasza sypialnia zyskała wyjątkowy wygląd. 

 Oferta sklepów oferujących łóżka do sypialni jest dziś bardzo szeroka. Możemy znaleźć łóżka o różnych rozmiarach, z bardzo różnych materiałów (z płyty meblowej, drewniane, z wykończeniami z rattanu, z bambusa, fornirowane, pikowane czy wreszcie łóżka wodne). Wybór łóżka do sypialni podyktowany jest wymiarami pomieszczenia, które często są mikroskopijne. Dlatego każdy centymetr oszczędności w tak małej sypialni jest dla nas ważny. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wybór materaca na ramie drewnianej lub łóżka bez wezgłowia. Rozwiązanie to ma jednak kilka wad. Brak wezgłowia powoduje uczucie chłodu a ściana szybko ulega zabrudzeniom. 

Poniżej przedstawiamy pomysły na oryginalne wezgłowia, które nie tylko pozwolą zaoszczędzić miejsce w naszej niewielkiej sypialni, ale także dadzą nam satysfakcję, bo zostaną przez nas wykonane samodzielnie - będą niespotykane, stworzą w naszej sypialni niepowtarzalny nastrój.

Najciekawszym materiałem, łatwym w wykonaniu i utrzymaniu jest drewno. Można w miejscu wezgłowia zamontować płytę drewnianą lub meblową albo wykleić ten fragment ściany drewnem naturalnym (na zdjęciu poniżej klepki z drewna egzotycznego merbau przyklejono tak jak klei się parkiet na podłodze). W innym przypadku można zaplanować zamontowanie do płyty meblowej niewielkich półeczek, na których można będzie odłożyć jakieś drobiazgi - czytaną przed snem książkę, postawić budzik. Takie wezgłowie będzie stanowiło również niewielki stolik nocny.

Fot. piotrstanisz.com

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, dzięki któremu sypialnia zyska romantyczny wymiar mogą być powieszone na ścianie miękkie, pikowane poduchy. Jeśli tylko rozmiary sypialni na to pozwolą możemy również zastosować grube pikowane wezgłowie, wykonane z tkaniny lub skóry.

Innymi, bardziej wyrafinowanym sposobem na wezgłowie może być ustawienie w tym miejscu starych, zabytkowych drzwi, elementu konstrukcji drewnianej starego domu, drewnianego rzeźbionego parawanu albo wyjątkowego, oprawionego w ozdobne ramy obrazu. Sypialnię usytuowaną od strony południowej możemy schłodzić poprzez zastosowanie zamiast wezgłowia elementów metalowych przypominających wyglądem kute ramy łóżka. Natomiast zbyt chłodną sypialnię można ocieplić optycznie poprzez położenie na tym fragmencie ściany, która sąsiaduje z łóżkiem, ozdobnej tapety

Jak widać możliwości jest wiele, wszystko zależy od naszej pomysłowości, dostępnych materiałów i wykonania. Zastosowanie takich rozwiązań w celu maksymalizowania miejsca w sypialni może okazać się decydującym w trakcie wyboru łóżka. Co więcej pozwoli na dowolną aranżację sypialni, szybkie jej zmiany w zależności od potrzeb i naszego samopoczucia. Wezgłowie jest przecież najbardziej dekoracyjnym elementem sypialni, to tutaj spędzamy większą części życia, tutaj ładujemy baterie przed kolejnym ciężkim dniem.

babeczkaa

Zobacz także:

Wezgłowie dobry sen podpowie 

Jak stworzyć sypialnię z charakterem? 

Zieleń w domu 

Więcej o: