Pokój dla dziecka - praktyczne rozwiązania

Współczesne pokoje dziecięce, przy bardzo atrakcyjnej ofercie rynkowej, mogą być wygodne, przytulne i praktyczne. Przedstawiamy kilka pomysłów na zagospodarowanie miejsca w takim pokoju.

Pokój dziecka to jego azyl. Niezależnie od tego, w jakim jest wieku, zawsze będzie chciało czuć się w swoim pokoju dobrze i bezpiecznie. Często pokoje dziecięce są urządzane przez dorosłych, ale czasami warto jednak pozwolić dzieciom na niewielki udział w aranżacji ich własnej przestrzeni. Dzięki temu pokój nabierze ich indywidualnego stylu - nie będzie kolejnym powielonym wnętrzem ze sklepowego katalogu. Ponieważ pokoje dziecięce często nie mają dużego metrażu przyda się również odrobina kreatywności i samodzielności w wykonaniu niektórych elementów wystroju. Na niewielkiej powierzchni powinno zmieścić się łóżko, niewielkie biurko, szafa, regały na książki, pojemniki na zabawki. Bardzo ważną kwestią jest wygospodarowanie miejsca do przechowywania różnych przedmiotów, np. odzieży, zabawek, książek, gier, klocków.

Fot. dearkids.it

Kolejnym ważnym elementem pokoju dziecięcego jest podłoga . Często zdarza się, że dzieci wiele czasu spędzają bawiąc się na podłodze, dlatego okładzina podłogowa powinna być wykonana z miękkiego i ciepłego materiału. Może to być wykładzina dywanowa lub podłoga z korka. Atrakcyjny dla dziecka będzie dywan w kształcie toru wyścigowego albo dywan puzzle, którego kształt można dowolnie modyfikować w zależności od potrzeb i nastroju.

Fot. littlefashiongallery.com

Ściany pokoju powinny być utrzymane w jasnej tonacji. Można je uatrakcyjnić poprzez dodanie zabawnych, bajkowych naklejek (poniżej naklejka, która pomoże mierzyć wzrost dziecka) lub wykorzystać malarskie szablony. Można również jedną ze ścian pokoju pomalować farbą do tablic (np. farba do tablic Chalkboard Paint firmy Benjamin Moore, cena około 80 zł/0,95l). Na tak przygotowanej ścianie dziecko będzie mogło rozwijać swoje artystyczne zdolności. Możemy taką farbą pokryć również mniejsze powierzchnie, np. blat niewielkiego stolika.

Fot. ferm-living.com

Poza obowiązkowym wyposażeniem pokoju dziecięcego można w nim zaplanować umieszczenie bajkowych dekoracji. W tym celu można zaprojektować i wykonać baśniowy zamek - miejsce gdzie dziecko będzie mogło się bawić, czytać w jego zaciszu książki.

Fot. veravera.se

Urządzając pokój dziecka musimy pamiętać, że dzieci szybko rosną, dlatego niektóre elementy wyposażenia powinny mieć możliwość regulacji. Takie meble będą "rosnąć" razem z dzieckiem a także będą bardziej ekonomiczne. 

babeczkaa

Zobacz także:

Małe M przyjazne małemu dziecku

Ścienne gry

Pokochasz dziecięce mazanie po ścianach 

Więcej o: