Jak urządzić funkcjonalnie nowe mieszkanie?

Na pytanie naszej czytelniczki odpowiadają architekci z XYstudio.

Pytanie:

"Witam! Jesteśmy rodziną z małym dzieckiem, za miesiąc odbieramy nowe mieszkanie i do końca nie wiemy jak je urządzić.Z pewnością chcemy aby kuchnia była otwarta na salon, zastanawiamy się również nad małą toaletą-czy można ją tak przebudować aby znalazła się w niej również pralka? Jak powinna wyglądać zabudowa kuchni i gdzie należy usytuować stół jadalny, czy jest sens planowanie w ciągu kuchennym mini spiżarki. Zastanawiamy się także nad rozmieszczeniem mebli w salonie, gdzie narożna kanapa i tv?W głowie mamy również pomysł wydzielenia jeszcze jednego pokoju, lecz czy to jest dobry pomysł? W załączniku przesyłam plan naszego mieszkania. Z góry dziękuję Aneta Ś."

Odpowiedź:

Część salonowo-kuchenna Państwa mieszkania daje bardzo wiele możliwości aranżacyjnych.

Otwarta kuchnia przy takim układzie pomieszczeń jest bardzo dobrym rozwiązaniem. W mieszkaniu dość dużą część zajmuje komunikacja, ale burząc fragmenty ścian możemy powiększyć wizualnie salon i wpuścić naturalne światło do przedpokoju.

Proponujemy pozostawienie otwartego wejścia do salonu (bez drzwi), co daje szerokie, reprezentacyjne wejście.

Rezygnując z pralki w dużej łazience i przesuwając drzwi kilka cm w lewo, znajdzie się miejsce na miskę ustępową i bidet na jednej ścianie, a na umywalki na przeciwległej, zakładając, że wanna pozostanie pod oknem.

Małą toaletę można przebudować tak, aby zmieściła się w niej pralka, a także pozostanie miejsce do zagospodarowania na małą spiżarnię dostępną od kuchni.

Przygotowaliśmy 3 warianty opisanych powyżej rozwiązań, które można ze sobą swobodnie mieszać.

Aranżacje salonu w trzech wariantach przedstawiliśmy na rysunkach.

Wariant A

Zaproponowaliśmy tu stworzenie małej spiżarni dostępnej z kuchni, mała toaleta przesunięta została bliżej salonu. Otwór wejściowy do kuchni zostanie zabudowany - na całej tej ścianie proponujemy wysoką zabudowę dostępną od strony kuchni jako szafka, od strony łazienki - pralka. W zależności od głębokości pralki szafka od strony kuchni będzie miała 15 lub 35 cm głębokości. Nad pralką od strony kuchni zmieści się piekarnik, lub od strony łazienki - suszarka.

Wnękę powstałą po drzwiach do kuchni można wykorzystać na różne sposoby - może być dostępna z jednej albo z drugiej strony. Pozostała część kuchni to blat roboczy.

W salonie proponujemy wstawić duży stół jadalny w aneksie wydzielonym niską ścianką.

Wariant B

Zabieg z umieszczeniem pralki jest taki sam jak powyżej, pozostawiliśmy długą, wąską łazienkę.

Ściana do kuchni została całkowicie wyburzona, wysoka zabudowa znajduje się na zamknięciu kuchni, co sprawia, że z salonu widać ładną zabudowę meblową, która nie wygląda jak kuchnia. Można wygospodarować kilka otwartych półek np. na książki - wtedy kuchnia stanie się częścią salonu.

Pomiędzy tymi pomieszczeniami proponujemy stworzyć barek. Cześć od strony salonu jest wyższa w celu zasłonięcia blatu roboczego.

Pozostawiamy ściankę po prawej stronie wejścia do salonu w celu zasłonięcia drzwi do WC.

Wariant C

Mała łazienka została powiększona kosztem kuchni w taki sposób, żeby zmieściła się w niej pralka, a cofnięcie drzwi do łazienki sprawia, że wejście nie jest bezpośrednio z salonu.

XYStudio

Więcej o: