Funkcjonalna i przytulna przestrzeń dla kobiety

Na pytanie naszej czytelniczki odpowiada projektant wnętrz Aleksandra Jakubik z biura projektowego Fusion Design.

Pytanie:

Witam, Przymierzam się do generalnego remontu mieszkania 49m w starym bloku z cegły (wys 280). Przy tej okazji chciałabym zmienić również jego układ tak aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, dostosowując ją do potrzeb singielki. Obecny układ jest mało funkcjonalny, kuchnia za duża jak na moje potrzeby w dodatku oddalona od salonu, ciemny, klaustrofobiczny korytarz, sypialnia wychodząca na drzwi wejściowe które nie tłumią dostatecznie dźwięków z klatki schodowej. Ściany nośne znajdują się na obrzeżach mieszkania więc swobodnie można zaaranżować przestrzeń w środku, z wyjątkiem komina wentylacyjnego na pograniczu kuchni i małego pokoju. Wierzę, że po przesunięciu i zmianie układu mieszkania, udałoby się stworzyć funkcjonalną i przytulną przestrzeń. Nie mam niestety pomysłu na tę metamorfozę. Prosiłabym o poradę jak przeorganizować tę przestrzeń. Jestem otwarta na wszelkie pomysły. Pozdrawiam Michalina

aut. Michalina

Odpowiedź:

Proponuję zmianę układu pomieszczeń poprzez otwarcie kuchni na salon, powiększenie łazienki i przedpokoju, wydzielenie pomieszczenia na garderobę, stworzenie klimatycznej sypialni oddzielonej od salonu drzwiami przesuwnymi.

Efekt:

Głównym założeniem projektu jest wizualne wydzielenie stref  (dziennej i sypialnej) przy formalnym otwarciu przestrzeni (wyburzenie części istniejących ścian). Salon połączony z aneksem kuchennym z wyspą ( posiadającą od strony pokoju wewnętrzną półką na książki), będzie znakomitym rozwiązaniem dla nowoczesnej kobiety. Mieszkanie jest niskie, dlatego możemy je optycznie podwyższyć malując ściany i sufit salonu na jasny kolor a na podłogę kładąc ciemniejszą deskę. Proste w formie i małe gabarytowo meble czy regał bez tylnej ściany są estetyczne i "lekkie" w wyrazie, dlatego nie przytłoczą małego wnętrza. W kuchni meble z białego mdf-u lakierowanego na wysoki połysk. Ciekawym efektem będzie brak szafek wiszących w zamian za półki w zabudowie gips-karton z szklanymi frontami. Przestronna łazienka z dużą wnęką prysznicową (półki na kosmetyki w zabudowie z karton gipsu), deszczownią, blatem z kamienia lub konglomeratu( pod blatem miejsce na pralkę i bieliźniarkę). Dopełnienie stanowi lustro zamontowane na całej szerokości ściany. Garderoba przejściowa. Wejście zarówno od strony sypialni jak i przedpokoju, co umożliwia zrezygnowanie z istniejącej szafy i powiększenie wnętrza holu. Wejście do sypialni tworzą drzwi przesuwne składane na jedną stronę, wykonane z forniru lub kolorowego szkła. Mogą być ozdobione naklejką z ciekawym kobiecym motywem. W tym pomieszczeniu proponuję nasycone kolory, które pomogą nam zbudować określony nastrój. Aby dodać  "smaku" wystarczy zastosować akcent w postaci intensywnego koloru na wybranych sprzętach: poduszkach, roletach, zasłonach. Polecam odcienie różu, złota oraz brązów i beżów które stworzą niepowtarzalny a zarazem elegancki i kobiecy klimat. Ważną rolę odegra oświetlenie, najlepszym rozwiązaniem będą ażurowe lampy zarówno podłogowe jaki i stojące które otulą  mieszkanie ciepłym światłem co nada mu nowoczesnego i przytulnego charakteru.

 Aleksandra Jakubik

 Projektant Wnętrz / Fusion Design

Zobacz także:

Jeden pokój - kilka funkcji

Jak urządzić pokój dla studenta?

Jak urządzić funkcjonalnie nowe mieszkanie?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.