Usiądź wygodnie przy oknie

Zobacz jak urządzić wygodne siedzisko przy oknie.

Jeśli masz piękny widok z okna i do tego lubisz przez nie spoglądać, możesz rozważyć zaadaptowanie parapetu okiennego na wygodne, miękkie siedzisko. Siedząc wygodnie przy oknie możesz nie tylko podziwiać widoki, ale przy dobrym oświetleniu czytać książkę, uczyć się, słuchać muzyki, rozmawiać z rodziną lub przyjaciółmi. Zaadoptowany parapet, na którym położysz wesołe, kolorowe poduszki będzie też ciekawym akcentem w pokoju. Może znaleźć się w pokoju dziecięcym, w salonie, w jadalni czy w domowej bibliotece. Ważne by nasze okno, a właściwie jego rozmiary i umiejscowienie, spełniały pewne warunki. Dodatkowo może okazać się, że pod siedziskiem, jeśli miejsce na to pozwoli i wcześniej o tym pomyślimy, będzie można wykonać szafki lub szuflady do przechowywania szpargałów.

Fot. Corbis

Jak samodzielnie wykonać takie siedzisko? Wystarczą podstawowe umiejętności stolarskie, trochę wyobraźni i narzędzia. Poza tym należy dokładnie zmierzyć miejsce, w którym planujemy siedzisko. Idealnie jest, kiedy okno znajduje się we wnęce lub wykuszu, wtedy istniejące ściany będą podstawą do zamontowania w tej przestrzeni ram siedziska. Podobna sytuacja bywa w przypadku starszych budynków (np. kamienic), w których parapety są szerokie z powodu bardzo grubych ścian. 

Ważny jest też wybór materiałów, z których wykonamy konstrukcję naszego siedziska. Tutaj należy pamiętać o obciążeniu, jakiemu będzie ulegać parapet w trakcie użytkowania. Dlatego ramę należy przygotować z litego drewna, dodatkowo pamiętając o wzmocnieniu jej minimum w połowie rozpiętości. Na tak przygotowanej ramie montujemy płytę meblową lub sklejkę.

Fot. Corbis

Wykończeniem może być dobrany do kolorystyki i stylu pomieszczenia materiał obiciowy miejsca do siedzenia. Wtedy potrzebna będzie gąbka tapicerska, na którą naciągniemy wcześniej wybranym materiał. Innym sposobem na wykończenie siedziska może być użycie jako poziomej powierzchni desek, które później zostaną pomalowane farbą w wybranym kolorze , np. białym. Dodatkową funkcję będą mogły pełnić drzwi szafek lub szuflady, które znajdą się pod siedziskiem.

Konstrukcja i budowa takiego siedziska jest prosta, zajmie kilka godzin. Oczywiście można zlecić ją profesjonalistom, ale ile przyjemności może dać samodzielne wykonanie takiego mebla, kiedy potem usiądziemy w zimowy wieczór i będziemy podziwiać bajeczną zimę za oknem, czytać książki lub po prostu się relaksować.

babeczkaa

Zobacz także:

Neonowe wnętrza

Pokój hobby

Domowa piwniczka

Więcej o: