Materac - podstawa dobrego snu

Przeciętnie człowiek przesypia ponad 1/3 swojego życia, dlatego wybór materaca, uzależniony od potrzeb, upodobań czy możliwości finansowych jest bardzo ważny. Przedstawiamy najważniejsze zasady doboru materaca oraz dostępne na rynku rozwiązania.

Decyzja o wyborze konkretnego łóżka i potem materaca podyktowana jest między innymi wielkością pomieszczenia. Często, w przypadku niewielkiej sypialni , decydujemy się na zakup materaca na ramie. Cechą charakterystyczną tego typu materaca jest wbudowana rama drewniana, do której można zamontować płozy lub nóżki. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu łóżko ma rozmiary materaca i pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Wadą tego rozwiązania jest brak wezgłowia łóżka (trzeba dodatkowo zamontować je do ściany albo do ramy łóżka) oraz możliwość użytkowania tylko jednej jego strony.

Fot. zdrowysenmaterace.pl

W przypadku materacy bez ramy oferta jest bardzo szeroka, możemy znaleźć materace twarde i miękkie, sprężynowe, piankowe, kieszeniowe, kokosowe, lateksowe czy termoplastyczne. Przy wyborze materaca bardzo ważne są nasze indywidualne upodobania, konieczność zachowania odpowiedniej pozycji snu, dlatego najlepszy byłby materac nie za twardy ani za miękki. Jeśli będzie za twardy wypoczynek nocny się nie uda, bo będziemy ciągle zmieniać pozycję ułożenia ciała, krew nie będzie swobodnie krążyć w miejscach ucisku. W przypadku zbyt miękkiego materaca zapadniemy się w jego miękkości i tutaj również chcąc zmienić pozycję będzie trzeba włożyć sporo wysiłku. Dobrze jest, gdy materac posiada elastyczność punktową, czyli możliwość dopasowania się do wklęsłości i wypukłości naszego ciała. 

Fot. agmar-materace.pl

Sprężynowe materace są najczęściej wyposażone w sprężyny, które są obustronnie obłożone wysokoelastyczną pianką poliuretanową. Materace te, ze względu na swoją wytrzymałość oraz atrakcyjną cenę, są najczęściej stosowane w pensjonatach lub ośrodkach wypoczynkowych.

Materace piankowe są najczęściej wykonane z pianki poliuretanowej o zwiększonej sprężystości odpornej na odkształcenia. Również chętnie stosowany w pensjonatach albo w łóżkach piętrowych, gdzie wysokość materaca ma duże znaczenie (9-15 cm). Zaletą jest niska cena.

Materace kieszeniowe to takie, w których każda sprężyna znajduje się w osobnej kieszonce, co w efekcie pozwala uzyskać efekt elastyczności punktowej. Materace kieszeniowe uznawane są za bardzo komfortowe i trwałe.

Fot. centrum-snu.pl

Materace kokosowe to materace, w których zastosowano maty kokosowe, które zwiększają wytrzymałość materaca oraz zapewniają jego dodatkową wentylację. Można spotkać materace kieszeniowo- kokosowe, piankowo-kokosowe czy sprężynowo-kokosowe.

Innym rodzajem są materace lateksowe, w których zastosowano warstwę pianki lateksowej. Dzięki temu zwiększa się elastyczność i wytrzymałość powierzchni. Lateks jest surowcem naturalnym i higienicznym - zapobiega bowiem rozwijaniu się bakterii, grzybów i pleśni. Ten rodzaj materaca może również występować w towarzystwie sprężyn kieszeniowych lub pianki termoplastycznej. 

Dobór materaca jest niewątpliwie sprawą indywidualną, najlepiej żeby był wygodny a przy jego produkcji były wykorzystywane tylko najlepsze materiały (potwierdzone certyfikatami). Będziemy wtedy wyspani, zadowoleni i efektywni, a materac będzie nam służył przez długie lata.

babeczkaa

Zobacz także:

Dobra znajoma - toaletka 

Urządzamy wynajmowane mieszkanie

Małe M przyjazne małemu dziecku 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.