Oświetlenie dyskretne - świece

Długie zimowe wieczory to dobra okazja do stworzenia w domu wspaniałego i pełnego ciepła klimatu.

Blask świec tworzy we wnętrzu przytulny klimat a długie, jesienne i zimowe wieczory sprzyjają takiej atmosferze. Na rynku dostępne są różne rodzaje świec i świeczników, które możemy zastosować do dekoracji poszczególnych pomieszczeń domu. Świece mogą pojawić się dosłownie wszędzie, często ustawiamy dekoracyjne świeczniki na świątecznym stole, na parapecie okna, w łazience czy sypialni .

W zależności od naszych upodobań, nastroju, chwili czy wreszcie stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie, mogą to być świece dekoracyjne albo zapachowe. Niewątpliwie są doskonałym i niedrogim sposobem dekoracji wnętrz. Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań dekoracyjnych z zastosowaniem świec dla wszystkich poszukujących inspiracji.

Fot. cb2.com

Bardzo dekoracyjne i jednocześnie dość intensywne światło można uzyskać przy zastosowaniu wiszących świeczników o kształcie kul. Candlelight ball posiadają specjalny uchwyt do powieszenia. Świecznik może być powieszony pojedynczo, ale znacznie ciekawszy efekt uzyskamy zwielokrotniając liczbę kul. Świeczniki są ręcznie wykonane ze szkła , na ich płaskim dnie można ustawić popularne i niedrogie podgrzewacze tea light. Cena jednej kuli to 3,95$.

Fot. cb2.com

Kolejnym interesującym przykładem dekoracji są świeczniki w kształcie gałązek. W sklepie internetowym West Elm możemy kupić świecznik o nazwie Mini Candelabra (29$) lub Manzanita Candelabra (99$), które można postawić na stole, stoliku kawowym czy innym miejscu. Ich wygląd przypomina gałązki w trakcie zimy, wykonane z niklowanego aluminium, będą ciekawie się prezentować w minimalistycznych wnętrzach. Istnieje też odmiana ścienna tych świeczników, nazywa się Manzanita Wall Art i pozwala na umieszczenie 6 świec. Cena 99$.

Fot. westelm.com

Atrakcyjnym rozwiązaniem może być zastosowanie żyrandola-świecznika, który nie tylko pozwala umieścić więcej świec, ale jest także dużo bezpieczniejszy niż ustawione nisko świeczniki. Przykładem takiego rozwiązania jest zaprojektowany przez Gunvera Hansena świecznik SIRLIG (IKEA, cena 79.99pln).

Na wyjątkowy pomysł stworzenia świecy, która długo się pali, a jej budowa jest innowacyjna i prowokuje do obserwacji, wpadł Christoph Van Bommel z Niemiec. Stworzył on projekt świecy o nazwie Bravit. Świeca jest płaska i dość przezroczysta, dzięki czemu widać misternie ułożone knoty, tworzące ścieżkę drogi płomienia. Inspiracją dla projektu była struktura cząsteczkowa cholesterolu, która zostaje symbolicznie spalona w trakcie trwania np. kolacji. Świeca zbudowana jest z parafiny, knoty z czystej bawełny, czas palenia 4-5 godzin.

Fot. vanboemmel.com

Wśród wielu projektów świeczników i świec możemy znaleźć również te przedstawiające bardzo humorystyczne podejście do tematu, np. świece przypominające tradycyjne żarówki lub świetlówki energooszczędne czy świece kolumny - projekt Harry Allen dla Areaware.

Zobacz jak pali się świeca Bravit projektu Chrisa Van Bommela>>

babeczkaa

Zobacz także:

Rzeźbiony świecznik 

Dekoracja wigilijnego stołu

Diabeł tkwi w szczegółach 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.