Design z rogami

Jeleń jako motyw we współczesnym designie.

Wieszanie poroża jelenia jest passe i nie w tonie - powie nie jeden urządzający swoje wnętrza. A jednak współczesny design lubi wykorzystywać ten motyw do ciekawych projektów.

Do niedawna poroże jelenia na ścianie kojarzyło się z dworkiem szlacheckim czy domkiem myśliwego. Za czasów PRLu było symbolem powodzenia i wielu chciało sobie powiesić takie "eleganckie" trofeum na swojej ścianie obitej żółtawą boazerią. Kolory komponowały się idealnie.

Symbol Jelenia istniał już w prahistorii, mitologii oraz w Biblii. Dziś inspiruje projektantów.

Współczesne jelenie są kolorowe, wykonane z różnych, przedziwnych materiałów. To prawdziwa zabawa konwencją. Pojawiają się nie tylko na ścianach, ale również jako wszelakie akcesoria wyposażenia wnętrz.

Jennifer Khoshbin swoje trofea wykonuje z papierowej masy. Są one bardzo wzorzyste i kolorowe. Artystka wykonuje również poroża na zamówienie, w dowolnej kolorystyce i deseniu. Jak zapewnia, podczas powstawania jej jelenich głów nie ucierpiało żadne zwierzę.

Również z papieru powstają poroża zaprojektowane przez  Chrisa Jessee i Luis Rodrigalvarez. To kartonowe, trójwymiarowe puzzle. Można wybierać spośród poroży jelenia, łosia, bizona lub nosorożca. Nadają się do malowania i ozdabiania w dowolny sposób. Kartonowe trofea są ekologiczne, gdyż powstają z materiałów recyklingowych.

fot. www.cardboardsafari.com

Rachel Denny swoje jelenie głowy wytwarza z pianki poliuretanowej i drewna. Następnie naciąga je kaszmirowymi i wełnianymi dzianinami w różnych kolorach. Każde "poroże" jest unikatowe, gdyż Rachel wykonuje je ręcznie w swoim studio. Nie ma możliwości aby powstały dwa identyczne trofea.

fot. racheldenny.com

Wśród wzornictwa inspirowanego porożem znajdziemy też min. zestaw biurowy zaprojektowany przez polski kolektyw designerski Loladesign. Zestaw to niewielki drewniany jeleń, który w miejscu rogów posiada otwory na ołówki. Pomysł ciekawy i oryginalny. Trochę siermiężnej klasyki z humorystycznym akcentem.

To raptem kilka przykładów motywu jelenia we współczesnym designie. Są jeszcze naklejki ścienne (np. Artofwall), stojaki na biżuterię, figurki. Wszystkie zabawne, na przekór ciężkiemu i poważnemu klimatowi autentycznych poroży myśliwskich.

zobacz zdjęcia>>

AR

zobacz także:

Współczesne lampy designerskie

Drzwi - stop!

Proste pomysły Alice

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.