Dzień Kobiet 2018: Słynne kobiety - projektantki

Wydaje się, że świat projektowania to świat mężczyzn. Tymczasem bez kilku wielkich kobiet design nie byłby w tym miejscu, w którym obecnie się znajduje.

Pytani o nazwiska wielkich klasyków designu jednym tchem wymieniamy Le Corbusiera, Rietvelda czy Arne Jacobsena. Rzadko kiedy przychodzą nam do głowy kobiety projektantki. Dlaczego? Czy dlatego, że często za życia były niedoceniane, a zawód projektanta czy architekta był domeną mężczyzn? Jak się okazuje, za wieloma wielkimi dziełami designu stoją nazwiska wspaniałych kobiet. Współcześnie to one są wzorem do naśladowania dla młodych, początkujących projektantek.

Gertrude Jekyll

Choć nie była designerką w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, warto poznać jej dorobek, jako jednej z pierwszych kobiet projektantek.

mat. prasowe

Gertrude urodziła się w 1843 roku w Londynie. Wszechstronnie utalentowana i bardzo ambitna rozwijała się głównie w kierunku sztuk plastycznych. Studiowała malarstwo i rysunek, zajmowała się fotografią. Ostatecznie jednak skupiła się na projektowaniu ogrodów i wnętrz. I to właśnie ogrody przyniosły jej największą sławę. W sumie zaprojektowała ich ponad 400 w Wielkiej Brytanii, ale także w innych krajach Europy oraz w Ameryce. Urządzała wnętrza , a także projektowała tapety, ceramikę, szkło, biżuterię, wzory tkanin obiciowych, kafelki na ściany i meble ogrodowe.

Gertrude Jakyll można śmiało uznać za jedną z pierwszych kobiet projektantek, która, mimo że żyła w czasach konserwatywnego podejścia do życia, zdołała jako kobieta niezamężna zrobić oszałamiającą karierę w tym dość niecodziennym zawodzie. Zmarła w 1932 roku w swoim domu Munstead Wood w Surrey.

Eileen Gray

To pierwsza niezależna projektantka w dziejach designu. Wybitna architektka i malarka. Urodzona w 1878 roku, córka irlandzkich arystokratów.

mat. prasowe

Jej kariera w dziedzinie designu rozpoczęła się od zlecenia zaprojektowania luksusowego apartamentu madame Mathieu Levy. Gray urządziła mieszkanie meblami, lampami i dywanami swojego projektu. Na ścianach położyła lakowe panele. Trzyletni trud projektowania w końcu się opłacił. Wielu krytyków pozytywnie oceniło wystrój apartamentu, doceniając jego innowacyjność. Jednym z mebli specjalnie zaprojektowanych do mieszkania madame Levy był fotel "Bibendum", zainspirowany ludzikiem z reklamy firmy Michelin. Przyniósł on Eileen niewątpliwą sławę i utorował jej drogę jako projektantce mebli. W latach 1932- 1934 Gray zaprojektowała swój dom Tempe a Pilla, który obecnie jest jedną z ikon architektury modernistycznej. Meble sygnowane nazwiskiem Eliien to prawdziwe klasyki designu, jak choćby stolik "Adjustable Table E 1027". Produkowane są po dzień dzisiejszy, natomiast oryginalne meble autorstwa projektantki osiągają oszałamiające ceny na aukcjach.

Eileen Gray zmarła w wieku dziewięćdziesięciu ośmiu lat w swoim mieszkaniu na Rue Bonaparte w Paryżu.

Chartlotte Perriand

mat. prasowe

Francuzka, urodzona w 1903 roku, córka krawców największych domów mody. Sukces odniosła w wieku 24 lat, gdy odważyła się pokazać na Salonie Jesiennym swój "Bar na poddaszu". To właśnie ten projekt zachwycił samego Le Corbusiera. Od tego momentu zaczyna się dziesięcioletnia współpraca Perriand z Corbu i Pierre Jeanneretem w pracowni przy rue de Sevres. Charlotte zajmowała się głównie projektowaniem mebli i wnętrz.

To Perriand jest główną autorką wielu mebli powszechnie uchodzących za dzieło Le Corbusiera. Słynny szezlong Chaise Lounge LC4 czy seria mebli ze stalowych rurek to już klasyki designu. Niewielu wie, że wyszły spod ręki Charlotte. Być może fakt, że ówcześnie niewiele kobiet miało szansę na indywidualną karierę, wpłynął na to, że projektantka nie protestowała, gdy jej projekty przypisywano współpracownikom o słynnych nazwiskach. Faktem jest, że dla Perriand najważniejsza była wizja "nowoczesnego życia" i projekt. Praca zespołowa była dla niej wartością - projektantka nie widziała potrzeby zaznaczania indywidualnego autorstwa.

Zmarła w 1999 roku w Paryżu.

Ray Eames

Jedna z najsłynniejszych projektantek w dziejach designu. Amerykanka, urodzona w 1912 roku, panieńskie nazwisko Kaiser. Wraz ze swym mężem, Charlesem Eamsem, tworzyli najbardziej znaną i twórczą parę w historii projektowania.

Ray poznała swego przyszłego męża w 1940 roku, gdy zaczęła naukę w Cranbrook Academy of Art, gdzie Charles Eames był dziekanem. Po roku byli już małżeństwem.

mat. prasowe

Ray mawiała, że "Nowoczesne projektowanie to nie styl. To filozofia życia". I tak też żyła wraz ze swoim mężem. Razem z nim pracowała, podróżowała, filmowała. Ta niezwykła para o wielkiej pasji twórczej eksperymentowała ze sklejką, włóknem szklanym czy aluminium. Eamesowie pozostawili po sobie niezliczone projekty mebli i akcesoriów, które do dziś są lubiane i nie wychodzą z mody.

Ray zmarła w 1988 roku, dziesięć lat po swoim mężu.

Te cztery nazwiska wielkich kobiet projektantek na dobre zapisały się w historii designu. Żyły one w różnych czasach, w różnych miejscach. Różniły się podejściem do swojej pracy i pasji. Jednak bez każdej z nich design nie byłby taki, jaki jest obecnie.

Więcej o: