Donice, doniczki, osłony do kwiatów

Donica może być piękną oprawą rośliny i przyciągającą wzrok ozdobą wnętrza, tarasu lub balkonu.

Wzory i kolory

Kolorowe i monochromatyczne, klasyczne, kuliste, skrzynkowe, gładkie lub z fakturą, rustykalne, stylizowane czy minimalistyczne - wśród donic dostępnych w sklepach można wybierać i przebierać. Mogą być pięknym dodatkiem i wyjątkową oprawą dla roślin zarówno we wnętrzu jaki i na balkonie lub tarasie.

Zobacz zdjęcia>>

Materiał

Najprostsze donice plastikowe zwykle nie są zbyt urodziwe i do nich - jeśli nie chcemy przesadzać rośliny - najlepiej dobrać osłonę np. ceramiczną lub szklaną.

W sklepach są jednak nowoczesne donice z tworzyw sztucznych, imitujące ceramikę, kamień lub metal. Są piękne, lekkie, odporne na promieniowanie UV i niekorzystne warunki atmosferyczne. Można ich używać również na zewnątrz.

Donice ceramiczne to chyba najpopularniejszy rodzaj. Są ciężkie i wytrzymałe, ale bywają kruche. Wybierając je warto się upewnić czy przeznaczone są do wnętrz czy na zewnątrz. Nie wszystkie bowiem znoszą trudne zimowe warunki.

Nowością są również donice ze specjalnego betonu, bardzo wytrzymałe i lżejsze niż  klasyczny beton, oraz donice ze zmielonych skał spajanych żywicami sztucznymi - wyglądają jak kamienne, a są znacznie lżejsze od kamienia i mniej kruche.

Fot. Lechuza

Wygoda

Jeśli szukamy donic dużych i okazałych, lepiej wybierać te z tworzyw sztucznych, bo są lżejsze. Niektóre mają kółka mocowane w dnie lub dodatkowe podstawki z kółkami, umożliwiające bezproblemowe przemieszczanie ciężkiej donicy z roślinami.

Jeśli nie chcemy kłopotów z wyciekającą wodą po podlewaniu, najlepiej szukać donic z podstawką lub dodatkową komorą w której będzie się gromadził nadmiar wody bez szkody dla rośliny i podłogi.

Prawie automatyczne podlewanie. Dostępne są donice z systemem nawadniania, dzięki któremu można podlewać rośliny raz na kilka lub kilkanaście tygodni. Donice te są tak skonstruowane, że rośliny same pobierają wodę zgromadzoną w dolnej jej części, a dzięki specjalnemu wskaźnikowi wiadomo, kiedy należy uzupełnić wodę. Mając takie donice można śmiało wyjechać na urlop nawet w upalne lato.

Niestety wszelkie udogodnienia podwyższają cenę donic.

Zobacz również:

Ogrodowe trendy 2010

Ogrodowe sztućce

Barokowo w ogrodzie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.