Sen w kapsule

Hotele kapsułowe są bardzo popularne w Japonii, teraz możesz skorzystać z noclegu w takim hotelu również w Polsce.

Te unikalne hotele stały się bardzo popularne w kraju kwitnącej wiśni, którego mieszkańcy są zdecydowanymi miłośnikami minimalizowania wszystkiego. Pierwszy Capsule Hotel pojawił się w Osace w 1979 roku, a zaprojektowany został przez architekta Kisho Kurokawa. Typowy hotel kapsułowy składa się z dwóch głównych części. Jedna to przestrzeń publiczna z jacuzzi, druga natomiast to kapsuły przeznaczone do odpoczynku jednej osoby. Typowa kapsuła to niewielki boks o wymiarach 200x100cm, w którym jest umieszczono łóżko (a właściwie materac), telewizor, radio, budzik, regulowane oświetlenie . Wszystko oczywiście w zasięgu ręki.

Hotele kapsułowe to niepowtarzalny pomysł na usługi noclegowe, inspirowany typowym dla Japonii minimalizmem , zagospodarowaniem przestrzeni w duchu japońskiego umysłu. Niewątpliwie pomysł stworzenia takich miejsc zrodził się też z potrzeby zapewnienia krótkiego odpoczynku zapracowanym biznesmenom. Z tego też powodu coraz częściej hotele takiego typu pojawiają się w Europie i są zlokalizowane przy lotniskach. Przykładem ciekawego projektu hotelu tego typu jest projekt luksusowego Capsule Hotel zaproponowany przez japońskich projektantów z Design Studio S. Jest zlokalizowany w dzielnicy Kyoto Shimogyo-ku. Projekt powstawał 3 lata a hotel został otwarty w grudniu 2009 roku. Oferuje pobyt w komfortowych warunkach. Na dziewięciu piętrach znajdziemy 125 kapsuł oraz szatnie, prysznice i pokój gościnny. Dodatkowo kapsuły zostały wyposażone w panel sterowania marki Panasonic, dzięki któremu możemy kontrolować oświetlenie, nagłośnienie, budzik.

Ciekawostką na polskim rynku usług noclegowych jest otwarty również pod koniec 2009 roku na warszawskim Żoliborzu hostel Wilson, w którym znalazło się 8 kapsuł. Godzina snu w takiej kapsule kosztuje 4 złote (pościel nie jest wliczona w cenę) a noc to koszt około 69 złotych. Kapsuły są wyciszone, hałas tłumi także japońska mata zastępująca drzwi. Warto również wspomnieć, że właściciele obiektu otwierając Wilsona stworzyli pierwszy eko-hostel w Polsce. Ciepła woda i ogrzewanie pochodzą z zainstalowanych na dachu baterii słonecznych, zainstalowano też specjalne systemy oszczędzania wody, dokładnie selekcjonuje się też odpady a w holu głównym o oczyszczanie powietrza dba zielona ściana pnących roślin.

Więcej o: