Jak wybrać farbę do wnętrz?

Wiosna to dobry czas na odświeżenie ścian!

Do malowania ścian wewnątrz pomieszczeń można stosować różne typy farb, w zależności od klasy ścieralności, odporności czy trwałości koloru i łatwości nakładania. Każda z tych właściwości jest bardzo istotna, dlatego warto poznać podstawowe cechy dostępnych na rynku farb do wnętrz .

Farby klejowe

Tworzą je kleje roślinne, zwierzęce lub syntetyczne. Farby te, znane też jako farby suche, są bardzo łatwe w przygotowaniu, gdyż wystarczy wymieszać suchą mieszankę z wodą. Stosowane są coraz rzadziej, ponieważ łatwo się brudzą a przy tym bardzo ciężko usunąć z nich plamy, nie uszkadzając równocześnie warstwy farby.

Kłopotem może być także ich nakładanie, gdyż wymagają agregatu na nakrapiania. Są przy tym stosunkowo tanie a na rynku dostępnych jest wiele pastelowych zestawów kolorystycznych.

Farby lateksowe

Wbrew pozorom, farba ta nie zawiera lateksu, tylko po prostu emulsje żywiczne. Poprzez zastosowanie odpowiednich wysokiej proporcji żywicy, jej formuła jest gładka i elastyczna.

Farby lateksowe niewiele różnią się od emulsji akrylowych. Są po prostu ich ulepszoną wersją. Ich elastyczna formuła sprawia, że są zdecydowanie bardziej odporne na ścieranie i zmywanie. Nie musimy się też martwić, że nasz kolor wyblaknie lateksowa farba zachowuje kolor przez 5 do 7 lat, gdyż jest odporna na działanie promieni słonecznych.

Używa się ich równie łatwo, co farby akrylowe. Nie kapią, świetnie kryją i bardzo szybko schną, jednak wydzielają charakterystyczny zapach.

Świetnie sprawdzą się w wilgotnych miejscach takich, jak łazienka czy kuchnia .

fot. Corbis

Farby akrylowe

Jej jakość zależy od jakości i ilości zawartej w niej żywicy. Ze względu na stabilność, łatwość użytkowania, szybkość powstawania gotowej powłoki malarskiej, wysoką trwałość oraz szeroką kolorystykę farby akrylowe mają szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz. Malowanie farbą akrylową daje efekt lekkiego połysku na ścianach, pomalowane tymi farbami powierzchnie można szorować i zmywać, bez obawy uszkodzenia powłoki malarskiej.

Farba akrylowa jest najbardziej uniwersalny typ farby. Łatwo się nią maluje, powłoka malarska powstaje bardzo szybko a przy tym na rynku dostępna jest naprawdę szeroka oferta kolorów.

fot. Corbis

Pierwotnie zaprojektowano je do malowania zewnętrznych ścian nadbrzeżnych budynków, więc musiały być odporne na zmywanie i wypłukiwanie przez słoną wodę. Są, zatem odporne na wilgoć, nie przepuszczają jej do wewnątrz, w ścianę.

Ścianę pomalowaną farbą akrylową można swobodnie przemywać, więc łatwo pozbyć się wszelkich zabrudzeń i przebarwień na jej powierzchni. Farby z wyższej półki cenowej można dosłownie szorować a kolor nie wyblaknie. Najlepiej zatem stosować je w miejscach, gdzie nie trudno o zabrudzenia, czyli ściany, na których osadzone są drzwi lub znajdują się kontakty i włączniki światła.

Farby akrylowo-lateksowe

Ten rodzaj farby łączy w sobie trwałość farby akrylowej i elastyczna formułę farby lateksowej.

Nadają się do zastosowania w miejscach narażonych na zabrudzenia i uszkodzenie oraz do miejsc o podwyższonej wilgotności. Są odporne do na przemywanie na mokro, są elastyczne, ale i bardzo twarde. Ściana pomalowana farbą akrylowo-lateksową nie przepuszcza wody.

kokopelia

zobacz także:

Piękne i modne tapety

Drewniane podłogi

Duże zmiany małym kosztem

Więcej o: