Białe wnętrza - duńskie biuro

Białe wnętrza to szansa na optyczne powiększenie przestrzeni.

Kolor biały rzadko nam towarzyszy we wnętrzach. Nie bójmy się wnętrz urządzonych z przewagą białego. Kolor ten we wnętrzach kojarzy się często ze zbędną sterylnością, koniecznością częstego odświeżania i przeprowadzania remontów. Białego koloru boimy się też dlatego, że wydaje się nam zimny i mało przyjazny. Warto spojrzeć na ten kolor z innej strony. Nie jest on bowiem zarezerwowany tylko dla panien młodych. W Skandynawii większość mieszkań jest urządzonych właśnie w takim stylu i wielu projektantów się na nim wzoruje. Kolor biały pozwala rozjaśnić pomieszczenia, powiększyć je optycznie. Jest tym bardziej pożądany na północy Europy czy właśnie na naszej szerokości geograficznej, gdzie zimy są długie i szybko zapada zmrok. Ciemne ściany, mix kolorów działają drażniąco i przygnębiająco. Wszystko oczywiście zależy od naszego pomysłu na aranżację wnętrz, naszych potrzeb i gustu.

Idealnym przykładem zastosowania bieli we wnętrzach jest projekt duńskiego biura projektowego WhatWeDo, którego zespół zaprojektował biuro małej firmy Rhetorika zajmującej się szkoleniami i doradztwem. Powierzchnia projektowanego biura jest niewielka, znajduje się w starym budynku fabrycznym. Kiedyś mieściły się tam warsztaty. Okna są duże, ściany nierówne a pod sufitem widać stare instalacje elektryczne i wodociągowe. Wszystkie ściany, sufity i podłogi zostały pomalowane na biało. Na ścianach pojawiły się akcesoria nawiązujące do retoryki - umiejętności dobrego przemawiania, krasomówstwa, oprawione w dekoracyjne ramy pomalowane również na biało. Bardzo dekoracyjnym akcentem jest stojąca lampa , specjalnie zaprojektowana na potrzeby tych wnętrz. Jej podstawę tworzą ułożone na sobie i pomalowane na biało grube książki. Wszystkiego dopełnił biały dywan z logo firmy (R od nazwy firmy Rhetorika).

WhatWeDo to duet projektantów - Hanna i Tobias Scheel Mikkelsen. Siedziba firmy znajduje się w Kopenhadze a obszarami, które ich interesują jest dekoracja wnętrz oraz projektowanie graficzne.

Więcej o: