Ogród dla zapracowanych

By nie wymagał zbyt wiele pracy a zapewniał efekt.

Ogród , który ma być ładny, spełniać określone przez nas funkcje i jeszcze nie pochłaniać całego naszego wolnego czasu na jego utrzymanie musi być przede wszystkim, po prostu, dobrze zaprojektowany.

Rozmieszczając elementy zagospodarowania działki warto dobrze zastanowić się do czego ma nam ogród służyć i zaprojektować odpowiednie miejsca do określonych działań. Dotyczy to zwłaszcza wielkości tarasu, placyków, ścieżek, placu zabaw, wielkości trawnika. Wszystkie te elementy o źle dobranej nawierzchni, zbyt malej powierzchni lub w niewłaściwym miejscu, będą powodować nieustający chaos i trudności w utrzymaniu dobrego wyglądu ogrodu. Taras , na którym nie będą mieścić się gospodarze i ich goście, spowoduje ciągle wynoszenie mebli na trawnik, źle zabezpieczony piasek na placu zabaw -wieczne jego wysypywanie, brak ścieżek na najczęściej uczęszczanych kierunkach - wydeptywanie roślin i trawnika.

A do tego, jeśli zostaną źle dobrane rośliny (niezgodne z siedliskiem lub bardzo wrażliwe na choroby, mrozy czy szkodniki), to na dobry efekt nawet najbardziej wyszukanego pomysłu na ogród trzeba będzie poświęcać bardzo dużo pracy.

Kwestia trawnika

Mimo, że przy zakładaniu ogrodu koszt wykonania trawnika wydaje się niewielką sumą i założenie go na jak największej powierzchni jest finansowo kuszące, to w późniejszym czasie jest to część ogrodu, która pochłania zdecydowanie najwięcej czasu i pieniędzy na jego utrzymanie.

Warto zatem przemyśleć jego wielkość, oraz takie jego rozplanowanie, żeby pielęgnacja była stosunkowo najłatwiejsza. O czym pamiętać?

fot. Ogrodownia

Żeby nie było go zbyt dużo do koszenia; w większych ogrodach można na części założyć łąkę kwietną lub duże połacie krzewów i bylin. Nie powinien też być wysiany tam, gdzie jest dużo cienia - zawsze będzie wyglądał gorzej niż ten dobrze nasłoneczniony i nie wytrzyma częstego chodzenia. Kształt powinien zapewniać łatwy dostęp kosiarki, bez konieczności pracochłonnego, dodatkowego docinania w miejscach trudnodostępnych, takich jak miejsca przy krzewach i pniach drzew, schodkach, elementach małej architektury itp. Trawnik też dużo szybciej i sprawniej się kosi, jeśli ma na granicy z roślinami obrzeże (na równym poziomie z trawą), na które może wjechać kółko kosiarki, np. rząd kostki kamiennej czy drewnianej.

Rośliny

Najlepiej sprawdzają się rośliny dobrze dobrane do warunków panujących w ogrodzie pod względem rodzaju gleby, wilgotności podłoża, nasłonecznienia. Często te najbardziej pospolite, czasem odbierane wręcz jako chwasty, jeśli znajdują się dobrym towarzystwie, tzn. ładnego domu, nawierzchni, gustownych dodatków, bardzo zyskują.

Dla zaoszczędzenia czasu nie sadźmy też tych, które potrzebują częstego przycinania, formowania, wrażliwych na mróz (czyli wymagających okrywania na zimę) i mało odpornych na choroby lub szkodniki. Unikajmy sadzenia roślin cebulowych wymagających sezonowego wykopywania z gruntu czy uprawy roślin jednorocznych.

Bylinowe rabaty i kwatery z krzewami, żeby zapobiec intensywnemu przerastaniu chwastów, ściółkujmy korą lub, jeśli są to ogrody nowoczesne, można wysypać żwir.

Woda

Jeśli mamy chęć posiadania wody, to dobry, mało pracochłonny jest element wodny z przepływem w obiegu zamkniętym. Taka forma wymaga tylko sporadycznego uzupełnienia odparowywanej wody oraz okazjonalnego wyczyszczenia materiału, z którego jest wykonany.

fot. Ogrodownia

Jeśli działkę mamy większą, można pomyśleć o założeniu stawu kąpielowego, który jest połączeniem basenu i oczka wodnego. Można w nim pływać, a oczyszczanie odbywa się przy pomocy roślin tworzących tzw. filtr biologiczny, będących pod względem estetycznym odpowiednikiem oczka wodnego. Przy odpowiednio dużej powierzchni, dzięki naturalnym procesom samooczyszczania woda nadaje się jak najbardziej do kąpieli, a staw do obsługi potrzebuje jedynie sprawnie działającej pompy.

Automatyczne nawadnianie

Jest prawie niezbędne w każdym ogrodzie, zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu, jeśli oczywiście nie chcemy godzinami podlewać ogrodu ręcznie lub nie zakładamy go w stylu eko. Wydatek niemały, ale najlepiej jest to zrobić od razu przy zakładaniu, bo właśnie na początku jest najbardziej potrzebne, a wykonanie tańsze (później trzeba się przekopywać przez już rosnące rośliny, co podnosi koszt robocizny).

Kompozycja

Generalnie, dobrze jest mieć tak zaprojektowany ogród, żeby jasno dało się odczytać pomysł na całość i poszczególne kompozycje roślinne, bo znakomicie ułatwia i przyspiesza to późniejszą pielęgnację . W dobrze zaprojektowanym, szybciej też osiągamy końcowy efekt, gdyż unikamy przesadzania, dosadzania i ciągłych poprawek.

Stosunkowo łatwe do pielęgnacji są ogrody urządzone w stylu minimalistycznym -  ze względu na niewiele gatunków roślin kompozycja jest bardzo czytelna, a to oznacza  łatwość jej kontrolowania i zapewnienie ładu oraz charakteru. Drugim, coraz modniejszym przy okazji, jest styl naturalistyczny, eko , łatwy w utrzymaniu, niewymagający z kolei od roślin super wyglądu.

Zdjęcia >>

Agnieszka Duc / OGRODOWNIA

Zobacz także:

Mały ogród przy szeregowcu

Balkon - zewnętrzny salon

Ogrodowe instalacje

Więcej o: