Balkon na gorąco

Jak prosto i szybko stworzyć wakacyjny nastrój na balkonie?

Upały zawsze lepiej znosi się na otwartym powietrzu. Niestety, gdy musimy chodzić do pracy, nie możemy być w tym czasie na plaży bądź w lesie. Jedyne co nam wtedy pozostaje, to spędzać długie letnie wieczory na balkonie . Jeśli urządzimy go w klimacie budzącym wakacyjne skojarzenia - tym lepiej. Marzysz o urlopie w klimacie gorącego południa ? Zanim się tam wybierzesz, stwórz na balkonie jego namiastkę.

Zacznijmy od odpowiednich mebli wypoczynkowych, bo pomimo starań o efekty estetyczne, wygoda liczy się przede wszystkim. Kanapa i fotele z grubymi, miękkimi poduszkami powinny nam to zapewnić. Potem pomyślmy o roślinach. To one głównie nadadzą styl balkonowej aranżacji. Warto umieścić w donicach coś mniej opatrzonego niż tuje. Skoro miał być gorący klimat, wybrano jukki. Jesienią będzie trzeba je co prawda zabrać do mieszkania, ale przecież nasze domowe wnętrze tylko na tym zyska. Jeśli balkon jest mocno  nasłoneczniony, będzie na nim też odpowiednie miejsce dla oleandrów. Pamiętajmy jednak, że lubią nie tylko słońce, ale i dużo wilgoci w ziemi. Codzienne podlewanie należy więc wpisać do swoich obowiązków.

Roślin po zakupie nie przesadzamy lecz wraz z doniczką wstawmy do ozdobnych donic - osłonek. Dzięki temu nie potrzeba już przynosić na balkon worków z ziemią, a przede wszystkim ułatwi nam to sezonową przeprowadzkę roślin do domu. Oleandrom najlepiej będzie od jesieni do wiosny na chłodnej klatce schodowej.

fot. Balkonovo.pl

Donice - osłonki oczywiście powinny być dopasowane do innych elementów wystroju balkonu. Tutaj wybrano pojemniki w kolorze grafitowym z powierzchnią imitującą plecioną matę. Wykonane są z włókna szklanego, co daje nam gwarancję, że nie ulegną uszkodzeniu pod wpływem wilgoci, promieniowania UV i zmiennej temperatury.

Nastrój upalnego lata wzmocnią jeszcze starannie dobrane dodatki. Poduszki w kolorze limonkowej zieleni wprowadzają ożywczy barwny akcent. Jednocześnie ich faktura zgrała się z "chropowatą" fakturą mebli , donic, a także sizalowego dywanu. Gładkie tafle szkła okalające balkon stanowią dla nich odpowiednio kontrastowe tło.

Jeszcze drobna dekoracja na stolik i balkon jest urządzony. Ozdobna świeca w szklanym naczyniu z pewnością sprawdzi się wieczorem. Lepiej jednak nie zostawiać jej tam na dzień. W promieniach słońca po prostu się zdeformuje. Warto więc mieć ozdobę na zmianę, na przykład roślinę w doniczce. Postarajmy się zachować konsekwencję w wyborze gatunku i nie decydujmy się na kwiatki rosnące w naszych ogrodach. Oryginalna w formie roślina pochodząca z tropików podkreśli odmienny styl balkonowej aranżacji.

Zdjęcia >>

Iwona Dąbrowska

www.balkonovo.pl

zobacz także:

Balkon - zewnętrzny salon

Tarasy i balkony. Wiosenno - letnie aranżacje.

Ogród dla zapracowanych

Aranżacje balkonowe i tarasowe - zdjęcia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.