Rustykalna chatka kontra nowoczesny styl

Co czeka piętnastowieczną, kamienną chatkę, kiedy renowacją zajmuje się architekt - zwolennik minimalizmu i nowoczesnego, chłodnego stylu? Zobaczcie sami!

Christian Speck z grupy Formzone podjął się odnowienia starego domu, który nie był zamieszkały przez przeszło 100 lat. Chatka znajduje się w alpejskiej wiosce założonej w 1186 r. Otaczają ją czarujące, kręte uliczki, romantyczne skwerki i stare gospody. Miasteczko zachowało swój starodawny klimat i domek doskonale do niego pasuje.

Podczas renowacji obowiązywała zasada: nie modyfikujemy budynku z zewnątrz. Fasada pozostała nietknięta. Budynek z zewnątrz wygląda dokładnie tak samo, jak przed remontem.

Poważnym zmianom uległo jednak wnętrze . Christan Speck jest zwolennikiem minimalizmu, chłodnych i sterylnie białych wnętrz. Jego wyrazisty, niezwykle nowoczesny styl został poskromiony przez pierwotny charakter i styl budynku. Całe wnętrze tej kamiennej chatki, to kompromis pomiędzy łagodnym, naturalnym rustykalnym stylem a uwydatnionym, nowoczesnym klimatem.

Domek posiada dwa, niezależne wejścia i dwie pary schodów, ponieważ pierwotnie dom był podzielony na dwa, odrębne mieszkania. Jak widać, okna w całym domu są małe i stanowiło to duży problem przy aranżacji wnętrz. Na skutek ograniczonego naturalnego światła, Christiak Speck musiał zdecydować się na dodatkowe oświetlenie wewnątrz.

Jak widać, schody zostały nienaruszone. Wydaje się, że właśnie to miejsce doskonale podkreśla zarówno styl domu jak i indywidualną wizję architekta. Widzimy tutaj kamienne ściany i wielkie, nieregularne stopnie. Jednak w świetle małego okna, zauważamy z zaskoczeniem niezwykle nowoczesną lampę. Należy przyznać, że jest to bardzo odważna kompozycja.

W korytarz również pozostawiono surową, kamienną ścianę. Białe ściany i panele na podłodze wyglądają tutaj bardziej zaskakująco niż sama ściana.

Schody prowadzą do najwyżej kondygnacji budynku, na której znajdują się dwa tarasy . Stąd też roztacza się piękny widok na panoramę całego miasteczka.

W pokojach gościnnych i sypialniach, ściany pokryte zostały od podłogi, po sam sufit drewnianymi listwami. Fronty wszystkich mebli i schowków są lśniące i białe, co sprawia, że wnętrze wydaje się być jeszcze większe i bardziej nowoczesne.

Christian Speck wybiera bardzo proste formy- gładkie, eleganckie meble oraz smukłe lampy . Przedmioty te nie są dodatkowo zdobione, dzięki czemu tak harmonijnie łączą się z rustykalnym stylem domu. Rustykalizm łączy się tutaj z nowoczesnością a ich wspólną cechą jest minimalne zdobnictwo.

Więcej o: