Beton we wnętrzach

Beton jest materiałem, który powstaje w wyniku zmieszania cementu, kruszywa oraz wody. To najpopularniejszy materiał budowlany, znany już w starożytności.

Przez lata ukrywany i traktowany jako materiał nie do eksponowania. Teraz doceniany i uwielbiany. Beton we wnętrzach daje duże możliwości zastosowania.   W poszukiwaniu ciekawych i oryginalnych rozwiązań, w ostatnich czasach zaczęto sięgać po materiały na pierwszy rzut oka zarezerwowane dla przemysłu oraz materiały typowo budowlane. Tak właśnie beton znalazł się we wnętrzach - eksponowany, nie ukrywany, ozdobny. Choć może ozdobny to za dużo powiedziane, bo beton jest minimalistyczny, ascetyczny i surowy. I właśnie dzięki tym właściwościom ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. Niektórzy go uwielbiają, inni nie wyobrażają sobie mieszkać wśród betonu. Jedno należy przyznać, właściwości betonu dają mu duże możliwości zastosowania, zarówno jeśli chodzi o styl wnętrza, w którym się znajduje oraz sposób wykorzystania. Bo beton można lakierować, piaskować, grawerować, malować...

Co zatem można zrobić z betonu?

Bardzo wiele... podłogi , ściany, schody, blaty kuchenne, kominki, a nawet wanny, umywalki i brodziki. Podłogi betonowe, kiedyś stosowane w fabrykach czy garażach z powodzeniem mogą zastąpić np. płytki ceramiczne. Taka podłoga jest gładka i spójna kolorystycznie. Nie ma szczelin, łączeń, dzięki czemu jest łatwa w utrzymaniu czystości. Może być mniej lub bardziej błyszcząca. A także może mieć dowolny kolor poprzez zastosowanie odpowiedniego lakieru czy żywicy. Może mieć również wytłaczane lub malowane wzory. Do tego jest bardzo trwała i wytrzymała. Choć ogólnie z betonem należy obchodzić się delikatnie. Do mycia wystarczy woda, mydło i szmatka. Nie wolno używać ostrych szczotek i druciaków. To zresztą tyczy się wszystkiego co z betonu można wykonać. Trzeba go również odpowiednio zaimpregnować aby spełniał swoje funkcje jako blat czy brodzik.

Gdzie ten beton?

Praktycznie wszędzie. Zależy to głównie od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Beton naturalnie sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach oraz w loftach czy mieszkaniach urządzonych w stylu industrialnym. To dla niego idealne miejsce, w którym wpisze się bez problemu. Ciekawy efekt uzyskamy łącząc surowy beton z bogatym wystrojem wnętrza. Oryginalnie będą wyglądały antyczne meble na betonowej podłodze. Beton dobrze komponuje się z drewnem wszelakiej maści, a także ze sklejką, stalą, tworzywem sztucznym. Możemy zastosować go w dużych domach oraz w małych mieszkaniach , które dzięki jednolitości podłogi zyskają trochę przestrzeni.

Jak to zrobić?

Zrobienie elementów betonowych nie jest łatwe i wymaga dużo pracy oraz wiedzy. Najlepiej gdy zrobi to za nas wyspecjalizowana firma, aby nasza podłoga czy ściany przez długi czas spełniały swoje funkcje. Należy pamiętać, że beton jest bardzo ciężki. W związku z tym trzeba wziąć po uwagę możliwości stropu i innych elementów mieszkania.

Zobaczcie zdjęcia >>

Polecamy:

Jaki kolor ścian - czyli wielkie malowanie >>

Kawalerka z kominkiem >>

Małe łazienki - 9 zasad urządzania >>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.