Szafka na buty: przechowywanie w przedpokoju

Szafka na buty jest niezbędna, jeśli chcemy, by po wejściu do mieszkania witał nas porządek zamiast porozrzucanego po kątach obuwia. Zarówno do dużego, jak i małego przedpokoju możemy dziś dopasować funkcjonalną szafkę na buty, dzięki której unikniemy bałaganu i oszczędzimy czas na poszukiwaniu odpowiedniej pary butów. Szafka na buty może też spełniać dodatkowe funkcje - sprawdzamy, co jeszcze ma nam do zaoferowania ten z pozoru banalny mebel.

Szafka na buty - jaka powinna być?

Szafka na buty czasem bywa pomijana w aranżacji przedpokoju. Dlaczego? Zwykle wychodzimy z  założenia, że w niewielkim korytarzu nie wystarczy na nią miejsca lub wolimy jej kosztem zrobić większą szafę na ubrania. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak schować buty do tej szafy. Nie jest to złe rozwiązanie, o ile przy projektowaniu mebla od razu zaplanowaliśmy wyraźny podział na część ubraniową i obuwniczą. Jeśli jednak nie pomyśleliśmy o tym wcześniej, buty często potem są upychane na półkach pod ubraniami - a ubrania szybko przechodzą nieprzyjemnym zapachem. Warto zatem zaprojektować zabudowę meblową do przedpokoju w taki sposób, by tego problemu uniknąć. Oddzielna szafka na buty wciąż jednak się przyda - schowamy do niej obuwie, w którym chodzimy na co dzień, a dodatkowo kapcie, jeśli mamy zwyczaj zakładania ich w mieszkaniu - lub oferowania ich gościom. Wszystko, co najpotrzebniejsze, będzie tuż pod ręką.

Przechowywanie obuwia (i ewentualnie kapci) to nie jedyna funkcja, jaką ma nam do zaoferowania szafka na buty. W przypadku większego mebla możemy przeznaczyć jej część na składowanie czapek, szalików i rękawiczek zimą - wkładanie ich do kieszeni kurtek często skutkuje zgubieniem, a wciskanie do rękawa płaszcza naraża go na zniekształcenie. Kiedy z kolei szafka na buty ma blat w górnej części, możemy wykorzystać go do odkładania zakupów, kluczy, torebki i innych drobiazgów, których zwykle nie mamy gdzie odłożyć na tych parę chwil, kiedy po wejściu do mieszkania chcemy zdjąć kurtkę i buty. Przy nieco głębszym blacie warto postawić wazon z kwiatami lub roślinę doniczkową - o ile nasz przedpokój jest w miarę dobrze doświetlony - lub mamy rośliny, które nie potrzebują dużo światła. Lustro zawieszone nad taką szafką na buty dopełni kompozycji sprawiając, że część mieszkania, której aranżacji zwykle nie poświęcamy zbyt wiele uwagi, stanie się atrakcyjna - i będzie cieszyła oczy już od progu. Lustro sprawi też, że kwiaty ustawione przy nim poprzez odbicie optycznie podwoją swoją objętość.

Nowoczesny przedpokój. Inspiracje i porady, jak zaaranżować funkcjonalny i ładny przedpokój >>

Meble do przedpokoju z serii KlioMeble do przedpokoju z serii Klio Fot. Agata

Szafka na buty - najpopularniejsze rodzaje

Szafka na buty może przybierać różne formy i rozmiary. Jeśli mamy w przedpokoju więcej miejsca, możemy sobie pozwolić na zrównanie jej głębokością ze stojącą obok szafą na ubrania - wtedy będzie miała ok. 60 cm. Warto w takiej sytuacji zwykłe półki zastąpić wysuwanymi, dzięki czemu ułatwimy sobie dostęp do butów ustawionych z tyłu. Płytsze szafki na buty nie będą wymagały takiego zabiegu. To, czy szafka będzie miała dodatkowo uchylne drzwiczki czy zostawimy otwarte półki, zależy od indywidualnych upodobań. Drzwiczki wymuszają dodatkowe czynności przy ubieraniu się do wyjścia (otwieranie i zamykanie szafki) zajmując też więcej miejsca. Jeśli jednak lubimy wnętrza minimalistyczne, gdzie wszystko jest schowane - zamykana szafka będzie lepszym wyjściem. Są też szafki na buty z uchylnymi szufladami, w których obuwie jest przechowywane pionowo. Takie modele zajmują najmniej przestrzeni i są dedykowane niewielkim wnętrzom.

Szafka na buty z siedziskiem

Szafka na buty z siedziskiem to niepotrzebny wydatek? Wręcz przeciwnie! Takie modele mają cenę niewiele wyższą od mebli bez siedziska, a wygoda jaką oferują, jest warta tego, by za nią dopłacić. Kiedy wracamy zmęczeni do domu po całym dniu, możemy wygodnie usiąść, aby zdjąć buty (szczególnie, kiedy są wysokie i sznurowane lub na zamek) lub postawić na siedzisku zakupy. Szafka na buty z siedziskiem przydaje się jeszcze bardziej, kiedy mamy małe dzieci, które nie potrafią się samodzielnie ubrać. Sadzając malucha na takim siedzisku założymy mu buty szybciej i wygodniej niż gdyby przyszło nam trzymać go na kolanach kucając lub opierając go o ścianę. Szafka na buty z siedziskiem sprawdzi się też w mieszkaniu osoby starszej, która ma problem z poruszaniem i bez podobnej asekuracji nie byłaby w stanie założyć/zdjąć butów.

Wieszaki do przedpokoju. Jakie wybrać? >>

Meble do przedpokoju z kolekcji AntwerpenMeble do przedpokoju z kolekcji Antwerpen Fot. Black Red White

Szafka na buty IKEA

Szafka na buty IKEA to popularne rozwiązanie do przedpokoju. Sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy nasz przedpokój ma niewielką powierzchnię. Szafka o minimalnej głębokości będzie niemal niezauważalna, a pomieści najpotrzebniejsze obuwie, które nosimy na co dzień. Szafka na buty IKEA sprawdzi się w różnych aranżacjach - od klasycznych do nowoczesnych. Możemy ją dopasować do już posiadanych mebli innych producentów lub zabudowy meblowej, którą za wymiar wykonał stolarz. A jeśli planujemy zakup nowych, gotowych mebli do przechowywania, szafka na buty IKEA może pojawić się w naszym mieszkaniu jako część kompletu. Meble tej popularnej sieciówki można też wykorzystać do projektów DIY (zrób to sam) - to świetna baza wyjściowa do stworzenia spersonalizowanych rozwiązań, którym sami nadajemy funkcje, kształt i kolor.

10 trików które sprawią, że meble IKEA będą wyglądać 'drogo' >>

Szafki na buty IKEA: Hemnes i TronesSzafki na buty IKEA: Hemnes i Trones Fot. IKEA

Więcej o: