Szafy do przedpokoju: na co zwrócić uwagę przy ich wybieraniu?

Szafy do przedpokoju to meble, które powinny być z jednej strony praktyczne, a z drugiej na tyle estetyczne, by zdobić to pomieszczenie. Wybierając szafę do przedpokoju trzeba więc wziąć pod uwagę kilka parametrów, od których w dużym stopniu będzie zależeć komfort jej użytkowania. Radzimy, czym kierować się przy poszukiwaniu idealnych szaf do przedpokoju.

Szafy do przedpokoju są jednymi z ważniejszych elementów w tym pomieszczeniu. Szczególnie istotna jest w przypadku małych mieszkań z długimi przedpokojami, bo to właśnie w nich można zorganizować całkiem sporo dodatkowego miejsca do przechowywania.

Przedpokój, zarówno w domu, jak i w mieszkaniu, to wnętrze, które musi być praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Zazwyczaj jest to przestrzeń trudna do zaaranżowania, wymagająca odpowiednio zaprojektowanych rozwiązań. Najlepszym jest z pewnością pojemna szafa do przedpokoju, która może służyć nie tylko do odwieszania płaszczy i kurtek, ale też do przechowywania wielu innych rzeczy.

Pojemna szafa do przedpokojuPojemna szafa do przedpokoju fot. IKEA

Szafy na przedpokój – jakie wybrać?

Jeśli chodzi o szafy do przedpokoju, to wybór możliwych opcji jest całkiem spory - bez problemu można więc wybrać taką, która będzie idealnie pasować do danego pomieszczenia. Podczas ich dobierania trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na wymiary przedpokoju i do nich dostosować rozmiar szafy. Ponadto, trzeba zadbać o pojemność mebla i wyposażenie jej w rozwiązania ułatwiające organizację oraz zapewniające wygodne przechowywanie. Przy projektowaniu lub poszukiwaniu szaf do przedpokoju warto pamiętać o tym, by zagospodarować z jej udziałem każdy wolny centymetr w pomieszczeniu.

Szafy do przedpokoju mogą występować w różnych wersjach. Do najpopularniejszych należą szafy wnękowe z drzwiami przesuwnymi, składanymi lub przesuwno-składanymi. Jednak, jeśli nie potrzebujecie aż tak dużych szaf w swoich przedpokojach, możecie także zdecydować się na mniejsze, wolnostojące szafy do przedpokoju, które znajdziecie w ofertach wielu sklepów z wyposażeniem wnętrz.

Szafy do przedpokoju muszą nie tylko być funkcjonalne, ale też estetyczne i dopasowane do stylu pozostałych elementów tego pomieszczenia. Lepiej stawiać na jasne meble, które optycznie powiększą wnętrze oraz zdecydować się na drzwi z lustrem, które tylko spotęgują ten efekt.

Jasna szafa do przedpokojuJasna szafa do przedpokoju fot. Tchibo

Szafy na przedpokój – co powinno się w niej znaleźć?

Szafy do przedpokoju powinny być zaprojektowane tak, aby można było komfortowo przechowywać w nich rzeczy i zapewnić domownikom do nich łatwy dostęp. Dobrze, jeśli wyposażone są w pewne udogodnienia, takie jak na przykład:

  • wieszaki na odzież wierzchnią, czyli kurtki i płaszcze, także dla gości,
  • półki na buty, dzięki którym nie będzie potrzebna dodatkowa szafka,
  • półki na rzadziej używane rzeczy (najlepiej w górnych częściach szafy, powinny mieścić pudła i
  • pojemniki z ciepłymi szalikami, czapkami, rękawiczkami, itp.),
  • półki na rzeczy gospodarcze (na odkurzacz, mop i inne akcesoria do sprzątania),
  • szuflady (idealne do przechowywania drobiazgów, które chce się mieć zawsze pod ręką, w tym toreb na zakupy),
  • lustro (niezbędne w każdym przedpokoju, można wkomponować je w drzwi szafy oszczędzając miejsce i sprawiając, że optycznie powiększy ono wnętrze).

Ponadto, szafa do przedpokoju powinna posiadać też wewnętrzne oświetlenie, które znacznie poprawi komfort jej użytkowania – dzięki niemu wnętrze szafy będzie dobrze widoczne nawet w ciemnym lub słabo doświetlonym pomieszczeniu. Jeśli natomiast zdecydujecie się na szafę do przedpokoju z drzwiami przesuwnymi, warto zainwestować w mechanizm domykający.

Funkcjonalna szafa przesuwnaFunkcjonalna szafa przesuwna fot. Komandor

Więcej o: