Wanna czy prysznic - co jest bardziej eko?
Czy wiesz, że obalono mit, jakoby prysznic był bardziej oszczędny niż wanna? Wcześniejsze badania, które tego dowodziły, opierały się na założeniu, że przeciętny prysznic trwa 5 minut. Tymczasem okazało się, że ludzie mają problem z właściwym określeniem czasu, jaki przeznaczają na rutynowe czynności. Kolejne badania przeprowadzono z użyciem specjalnych rejestratorów przyczepionych do rur prysznicowych. Okazało się, że przeciętny prysznic trwa dwa razy dłużej niż zakładano. Jeżeli używa się słuchawki prysznicowej zwiększającej ciśnienie wody, 8-minutowy tusz może pochłaniać nawet dwa razy więcej wody i energii niż kąpiel w wannie. Nie lubisz się myć z zegarkiem w ręku? Wybierz wannę.
No chyba że jesteś zmarzluchem i siedząc w wannie, musisz wciąż dolewać do niej ciepłej wody. W takim wypadku kąpiel będzie raczej mniej ekonomiczna. Za to w zamykanej kabinie prysznicowej możesz urządzić sobie coś w rodzaju domowej sauny i rozkoszować się ciepłem. Jeśli natomiast nie zależy ci na tropikalnej atmosferze, a twoja łazienka jest dobrze ogrzewana i ma odpowiednią wentylację, możesz pokusić się o zainstalowane bardzo modnej ostatnio kabiny walk-in - bez brodzika i rozsuwanych drzwi. Wystarczy odpływ wody w podłodze, słuchawka prysznicowa przymocowana do ściany i jedna lub dwie szklane tafle. Zależy ci na nowoczesnym wystroju? Wybierz prysznic.
Masz lub planujesz mieć dzieci? Wybierz wannę
A więc prysznic? A co jeśli masz dzieci? Nie rób im tego.
Wszyscy rodzice małych dzieci wiedzą, że wanna to praktyczne rozwiązanie, szczególnie latem. Brud z małych stóp musi po prostu odmoknąć. Ale nie tylko o to chodzi. Liczy się również wspaniała zabawa, z udziałem wszelkich znajdujących się pod ręką sprzętów łazienkowych i oczywiście ewentualnego brata lub siostry. Dla rodziców natomiast liczy się dwadzieścia minut względnego spokoju. A jeśli nie masz dzieci?
Czytasz i relaksujesz się w łazience? Wybierz wannę
W takim wypadku być może lubisz zażywać relaksu, obserwując bąbelki w pachnącej pianie i kieliszku szampana stojącym na brzegu wanny. A co z czytaniem? W kabinie prysznicowej może być nieco utrudnione. Co z zabiegami pielęgnacyjnymi, maseczką na twarz, odżywką na włosy, zmiękczaniem naskórka, olejkami eterycznymi?
Potrzebujesz dopaminy, oksytocyny i sposobu na cellulit? Wybierz prysznic
Prysznic wyzwala endorfiny. Biorąc natrysk, możesz się rozproszyć w pozytywnym sensie tego słowa - spłukać z siebie negatywne emocje, uwolnić od słabych pomysłów i zrobić miejsce dla lepszych.
Zimny prysznic hartuje. Pobudza krążenie, przyspiesza metabolizm, poprawia koncentrację i kształtuje charakter. Skóra ujędrnia się, a włosy stają się bardziej gładkie i lśniące dzięki temu, że chłodna woda domyka ich łuski. Ciepły prysznic to sposób na pozbycie się stresu i rozluźnienie napiętych mięśni. Podnosi poziom oksytocyny, nazywanej hormonem miłości. Działa na organizm niemal jak masaż. Z kolei naprzemienne prysznice, raz zimne, raz ciepłe, są świetne na cellulit i problemy z krążeniem. Potrzebujesz dopaminy, oksytocyny i sposobu na cellulit? Wybierz prysznic.
Prysznic czy wanna - co łatwiej sprzątać?
Nie zapominajmy o niebagatelnej kwestii, jaką jest sprzątanie łazienki. Wanna - trzeba się schylać i czyścić ją w niewygodnej pozycji. Prysznic - wymaga większej dbałości, bo zacieki na ściankach kabiny są bardziej widoczne. A gdyby tak, niezależnie od tego, co wybierzesz, sprzątanie łazienki stało się łatwiejsze? Powłoka Reflex KOŁO, pokrywająca powierzchnie zarówno szklane, jak i ceramiczne, sprawia, że stają się one idealnie gładkie. Drobne krople wody łączą się w większe i szybko spływają razem z zanieczyszczeniami. Do sprzątania wystarczy wilgotna szmatka lub gąbka. Nie lubisz sprzątać? Wybierz wannę lub prysznic z powłoką Reflex KOŁO. Sprawdź, jak to działa>>
Artykuł powstał we współpracy z firmą KOŁO