Jak urządzić małą łazienkę?

Chociaż mała łazienka to mniejsza przestrzeń do sprzątania, takie pomieszczenie nie jest łatwe w aranżacji. W wielu przypadkach trzeba pójść na mnóstwo kompromisów, co sprawia, że efekt końcowy nie zawsze jest zgodny z oczekiwaniami. Poznaj pomysły na aranżację małej łazienki, dzięki której niewielka przestrzeń nie będzie przytłaczająca.

Łazienka już dawno przestała być wyłącznie pomieszczeniem, w którym wykonywana jest codzienna toaleta. W wielu przypadkach to także miejsce relaksu, dlatego warto zadbać o odpowiednią aranżację. Już przy niewielkim nakładzie finansowym można zaaranżować ciekawe wnętrze z funkcjonalnie rozmieszczonymi sprzętami.

Aranżacja uwzględniająca potrzeby mieszkańców

Chcąc urządzić małą łazienkę, należy sprecyzować potrzeby i oczekiwania domowników. Nieco inaczej może wyglądać aranżacja pomieszczenia w przypadku osób starszych czy niepełnosprawnych w porównaniu z mieszkańcami w pełni sprawnymi. Warto odpowiedzieć sobie m.in. na pytania dotyczące tego, ile osób będzie korzystało z łazienki jednocześnie, jakie są przyzwyczajenia domowników. Dzięki temu znacznie łatwiej zaprojektować pomieszczenie oraz wybrać odpowiednio dostosowane urządzenia sanitarne.

Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odległości

Podczas aranżowania pomieszczenia należy wziąć pod uwagę fakt, że każdy sprzęt sanitarny potrzebuje wolnej przestrzeni pozwalającej na swobodne korzystanie z urządzenia. Pas wolnej przestrzeni przed umywalką powinien mieć szerokość min. 70 cm. as wolnej przestrzeni przed miską toaletową powinien mieć wymiary min. 75x80 cm. Pas wolnej przestrzeni przed kabiną prysznicową lub wanną to szerokość wynosząca min. 75 cm. W przypadku małej łazienki przestrzenie te będą prawdopodobnie nakładać się. W praktyce nie stanowi to większego problemu, pod warunkiem że w pomieszczeniu znajduje się tylko jedna osoba. Obecność dwóch domowników może oznaczać większą trudność w swobodnym poruszaniu się po łazience.

Odpowiednio dobrany sprzęt to podstawa

Aranżując małą łazienkę, sporo czasu musisz poświęcić na wybór odpowiedniego sprzętu. Czasami trzeba pójść na kompromis, ponieważ nie wszystkie fantazje można zrealizować na małej powierzchni. Jeśli od zawsze marzyłaś(-eś) od wolnostojącej wannie, w przypadku niewielkiego metrażu nie wchodzi to w grę. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa, dzięki której zaoszczędzisz sporo miejsca. Ograniczona przestrzeń w łazience wymusza zwykle konieczność rezygnacji z pralki z pralki ładowanej od przodu na rzecz pralki ładowanej od góry. Alternatywnym rozwiązaniem jest pralka ładowana od przodu, ale w wersji superslim - jej głębokość nie przekracza 39,9 cm. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet 15 cm. W przypadku małej łazienki raczej musisz zrezygnować z bidetu. Rozważ jednak montaż specjalnej deski myjącej, która przejmuje jego rolę. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo miejsca, mogąc jednocześnie korzystać z funkcjonalności bidetu.

Wielofunkcyjne meble łazienkowe

Chcąc uniknąć efektu przytłoczenia, musisz wybrać odpowiednie meble. W przypadku małej powierzchni idealnym rozwiązaniem będą meble wykonywane na wymiar lub meble wielofunkcyjne. W niewielkich łazienkach świetnie sprawdza się np. lustro pełniące rolę szafki. Dobrym pomysłem może okazać się zabudowa pralki, dzięki czemu wolną przestrzeń nad sprzętem wykorzystasz do przechowywania ręczników, środków czystości, itp.

Jasne kolory to podstawa

Jeżeli zależy ci na optycznym powiększeniu łazienki, zrezygnuj z ciemnych kolorów. Takie barwy przytłaczają i wizualnie zmniejszają pomieszczenie. Postaw na biel lub inne jasne kolory. Dobrym pomysłem jest umieszczenie kilku luster lub nawet wykonanie całej lustrzanej ściany.

Jak zaoszczędzić na urządzaniu łazienki?

Na aranżowaniu łazienki nie warto oszczędzać, ponieważ generalny remont przeprowadza się raz na kilkanaście lat. Należy więc od razu zakupić sprzęt wysokiej jakości, by uniknąć konieczności jego wymiany za kilkanaście miesięcy. Owszem, trzeba wówczas liczyć się ze sporym wydatkiem, aczkolwiek istnieją sposoby na obniżenie kosztów. Jeśli chcesz zaoszczędzić na urządzaniu łazienki, wcale nie musisz iść na kompromis między ceną a jakością. Wystarczy, że skorzystasz z kodów promocyjnych dostępnych w internetowym serwisie AleRabat.com . Dzięki kuponom rabatowym można uzyskać zniżki do wielu sklepów działających online, oszczędzając nawet kilkadziesiąt procent. Biorąc pod uwagę fakt, że urządzenia sanitarne oraz elementy dekoracyjne są sporym wydatkiem, twój zysk może wynieść co najmniej kilkaset złotych. Poluj na okazje cenowe, by urządzić przyjemne i funkcjonalne wnętrze łazienki znacznie niższym kosztem - jednak bez utraty na jakości.