Płyty indukcyjne - jak wybrać najlepszą?

Płyty indukcyjne są coraz chętniej kupowane. Nic dziwnego, to najbardziej oszczędny, efektywny i bezpieczny sposób gotowania. Co powinniśmy o nich wiedzieć? Która płyta jest najlepsza? Czym się kierować przy wyborze?

Płyty indukcyjne zapewniają bezpieczeństwo podczas gotowania. Nie mamy  bowiem do czynienia z grzałką i ogniem - nie ma więc ryzyka poparzenia. To niezmiernie ważne, jeśli potrawy przygotowują np. osoby starsze lub gdy gotujemy razem z dziećmi. Przepływ ciepła następuje wyłącznie pomiędzy płytą a dnem naczynia. Wytwarza się wtedy siła elektromagnetyczna i powstaje pole indukcyjne emitujące ciepło. Sama płyta nagrzewa się tylko nieznacznie, od gorącego naczynia. Łatwo jest ją też utrzymać w czystości, nie przypali się na niej rozlane mleko czy sos, wystarczy jeden ruch ściereczką i płyta z powrotem robi się czysta.

Na płycie indukcyjnej przygotowanie potraw odbywa się przynajmniej o 30 proc. szybciej niż na innych płytach. Garnek nagrzewa się błyskawicznie, a gdy zmniejszymy temperaturę, szybko się schładza.  Takie rozwiązanie eliminuje straty energii. Płyta zużywa jej jedynie tyle, ile potrzeba do ogrzania garnka. Gotowanie jest więc tańsze. Co więcej, szybko przygotowane potrawy są zdrowsze, bo zachowują więcej witamin.

Do małej kuchni

Płyty indukcyjne najczęściej mają standardowe wymiary. Czy to oznacza, że posiadacze maleńkich kuchni muszą zrezygnować z płyt? Nic bardziej mylnego. Płyta Teka IRF 321 została stworzona z myślą o małych kuchniach, w których trudno jest zmieścić pełnowymiarową płytę grzewczą. Teka IRF 321 ma zaledwie 30 cm szerokości i dwa pola indukcyjne Teka Flex,  które można połączyć w jedno, za pomocą funkcji "Total Zone".

Gdy zależy nam na przyspieszeniu podgrzewania potraw i zagotowaniu dużej ilości płynów, wystarczy włączyć funkcję "Power". Dzięki niej zwiększymy moc pola grzewczego o 35%. Natomiast funkcja "Podtrzymywania ciepła" umożliwia utrzymywanie odpowiedniej temperatury potraw przez dłuższy czas.

Płytę obsługuje się za pomocą wygodnego sterowania sensorowego typu "Slider", a timer z sygnałem akustycznym wyłączy ją po określonym czasie i przypomni o zakończeniu gotowania. Timer może być także używany jako zwykły minutnik.

Dzieci w kuchni - najważniejsze bezpieczeństwo!

Jeśli do Waszej kuchni często zaglądają dzieci, warto zastanowić się nad kupnem płyty Teka IT 6450 z czterema polami grzewczymi. Zainstalowano w niej magnetyczne pokrętło iKnob. Po jego wyjęciu panel sterowania zostaje zablokowany, nie ma więc możliwości, aby płytę bez naszej kontroli włączyły bawiące się dzieci. Ponadto iKnob  pozwala niezwykle precyzyjnie i łatwo sterować płytą oraz kontrolować każdą funkcję. A jest ich całkiem sporo. Np. " Power Plus" zwiększa nawet o 70% moc pola grzejnego. Po jej włączeniu można szybko zagotować większą ilość płynów lub profesjonalnie obsmażyć mięso." iQuick Boiling" szybko  doprowadza wodę do wrzenia.  "Total Zone" umożliwia sterowanie dwoma polami jednocześnie - bardzo przydatna funkcja, gdy do gotowania wykorzystujemy podłużną brytfankę lub duży garnek. Natomiast "Stop&Go" pozwala na chwilowe przerwanie gotowania i powrót do poprzedniego trybu pracy, bez potrzeby ponownego ustawiania poszczególnych funkcji.

Gotowanie dla dużej rodziny

Liczna rodzina to dużo gotowania, a co za tym idzie -  potrzeba racjonalnego wykorzystywania czasu w kuchni. W takiej sytuacji sprawdzi się płyta IRF 9480 TFT o szerokości 90 cm z czterema polami indukcyjnymi - w tym 2 polami TekaFlex.  Ta płyta ma też kolorowy ekran sensorowym o przekątnej 7 cali wyposażony  w praktyczne menu funkcjonalne. Dzięki niemu można zaprogramować 15 przepisów - z możliwością wprowadzania własnych ulubionych receptur oraz menu na cały tydzień. Jest też kalendarz,  w którym można wprowadzać  notatki, przypomnienia oraz ważne daty. W "Narzędziach" można m.in. sprawdzić pobór mocy dla każdego pola grzejnego lub przeczytać instrukcję obsługi. "Ustawienia" z kolei pozwalają w szybki sposób wybrać język, jasność wyświetlacza, zmienić czas, dźwięk lub włączyć tryb uśpienia.

Dostępne funkcje pomogą również w sprawnym przygotowaniu obiadu lub doskonaleniu kulinarnych umiejętności. " Power Plus" zwiększa nawet o 70% moc pola grzejnego. Po jej włączeniu można szybko zagotować większą ilość płynów lub profesjonalnie obsmażyć mięso .Dzięki " iQuick Boiling" błyskawicznie zagotujesz wodę, a funkcja "Gotowania na wolnym ogniu" umożliwia przyrządzanie potraw na niskim poziomie mocy. Funkcja "Rozpuszczanie" znakomicie sprawdzi się, gdy roztapiacie czekoladę lub masło albo przyrządzacie fondue. Po włączeniu "Utrzymywanie w cieple"  potrawy będą idealne, aż do chwili podania.  "Total Zone" umożliwia sterowanie dwoma polami jednocześnie. Bardzo przydatna funkcja gdy do gotowania wykorzystujemy podłużną brytfankę lub duży garnek.

Dla ceniących komfort i precyzję

Dla osób szukających precyzji sterowania oraz komfortu użytkowania Teka zaprojektowała nowe płyty indukcyjne z panelem sterowania MultiSlider Pro - IT 6420 oraz IZ 6420. Dzięki indywidualnemu sterowania typu Slider dla każdego pola indukcyjnego wybór mocy, czy funkcji dodatkowych jest intuicyjnie prosty. Dodatkowe funkcje sprawią, że gotowanie stanie się jeszcze większą przyjemnością.  A więc " Power Plus" zwiększa nawet o 70% moc pola grzejnego. "iQuick Boiling" szybko doprowadza wodę  do wrzenia.  "Gotowanie na wolnym ogniu" pozwala na  przyrządzanie potraw na niskim poziomie mocy. "Rozpuszczanie" jest  idealne do roztapiania czekolady lub masła oraz przyrządzania fondue. "Utrzymywanie w cieple"  utrzymuje potrawy w cieple, aż do momentu serwowania, a "Total Zone" umożliwia sterowanie dwoma polami jednocześnie.

Bezpieczeństwo zapewniają dwie dodatkowe funckje: "Stop & Go" umożliwiające chwilowe przerwanie gotowania i powrót oraz "Blokada bezpieczeństwa", która  blokuje panel sterowania, zabezpieczając go przed zmianą ustawionych parametrów.

Dwa w jednym - gaz i indukcja

Przyzwyczailiście się do gotowania na gazie i obawiacie się płyty indukcyjnej?  Dzięki nowym płytom grzewczym Teka IG 940 2G i Teka IG 620 2G można jednocześnie korzystać z zalet obu tych technologii! Obie płyty są połączeniem płyty indukcyjnej i gazowej. Płyta Teka IG 940 2G o szerokości 90 cm, ma 4 pola indukcyjne, którymi steruje się sensorowo oraz dwa palniki gazowe sterowane pokrętłami z wygodnymi zapalaczami. Natomiast płyta IG 620 2G ma standardową szerokość 60 cm, 2 pola indukcyjne i 2 palniki gazowe.

Płyty zostały wykonane z eleganckiego ceramicznego szkła, na którym osadzono solidne żeliwne ruszty. Gotowanie ułatwia funkcja Power Management, system rozpoznawania naczyń oraz timer z sygnałem akustycznym.

Płyta grzewcza to zakup na lata. Warto dokładnie zastanowić się nad jej wyborem i przyjrzeć się swoim "kulinarnym zwyczajom". Odpowiednio dobrana płyta pozwoli nam gotować wygodnie i bezpiecznie, oszczędzając przy tym czas i pieniądze.

Więcej inspiracji oraz szczegółowe informacje znajdziesz na www.teka.com.