Cztery kąty i... Beton piąty

O betonie - jednym z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych - napisano już bardzo wiele. Jeśli chcesz wykorzystać beton w swoim salonie, ale nie jesteś pewien, jakie są jego możliwości, zobacz nasze małe podsumowanie.

Betonowa baza

Wbrew temu, co sądzi wielu, beton nie jest zarezerwowany jedynie dla wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych. To prawda, że materiał najlepiej odnajduje się w stylu industrialnym czy loftowym, ale to nie koniec jego możliwości! Umiejętne zastosowanie betonu pozwala na efektowne podkreślenie charakteru przestrzeni utrzymanych i w innych, często wydawałoby się, przeciwstawnych betonowi stylach, takich jak glamour czy klasyczny.

Rozmiar ma znaczenie

Beton lubi duże pomieszczenia. W takich przestrzeniach sprawdza się najlepiej. Zastosowanie sporej ilości betonu w małym salonie grozi powstaniem przestrzeni "zabunkrowanej", przytłaczającej i ponurej. To dlatego, jeśli dysponujemy niewielkim pokojem dziennym, a chcemy wykorzystać w nim beton, postawmy na umiar i zdecydujmy się raczej na pojedyncze betonowe akcenty: betonowy fragment ściany lub podłogi, betonowe dekoracje lub wyposażenie.

Przytulny beton?

Nie wszyscy wiedzą, że beton ma wiele twarzy. Bardzo dobrze prezentuje się w parze z różnymi materiałami, a w zależności od tego, z czym jest zestawiony, zmienia swój charakter.

I tak połączenie betonu z drewnem, cegłą w odcieniach czerwieni, tkaninami czy meblami w ciepłych, energetycznych kolorach pozwoli na ocieplenie charakteru pomieszczenia, w którym jest zastosowany. Materiał ten bardzo dobrze jest zestawić z zielonymi roślinami, puszystymi dywanami, stanowi świetną bazę, dla różnych stylów i dodatków, np. tych w stylu glamour czy skandynawskim. Takie łączenie sprawia, że pomieszczenie, w którym zastosujemy beton może stać się. przytulne.

A co, jeśli zależy nam na podkreśleniu surowości betonu? Zestawy go z kolorami chłodnymi i neutralnymi (zieleń, biel, czerń, szarość) i połączmy z takimi materiałami jak szło czy stal.  

Do wyboru do koloru

Beton architektoniczny to materiał, który zaskakuje mnogością faktur i kolorów. Możemy wybrać płyty o strukturach gładkich niczym satyna, a co za tym idzie, pasujących do wnętrz eleganckich i stylowych lub postawić na te bardziej chropowate, z naturalnymi wżerami idealnie nadające się do przestrzeni industrialnych.

Ciekawym rozwiązaniem jest również beton imitujący. stal kortenowską. Z jego pomocą rdzawe elementy można zastosować w przestrzeniach,  w których - z różnych względów: praktycznych i estetycznych - nie ma szans na zastosowanie stali.

"Concretna" podłoga i ściana

Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na wykorzystanie betonu w salonie jest położenie go na podłodze lub ścianie. Betonowe płyty to nadal jedna z najnowocześniejszych alternatyw dla paneli czy kafelków.

Materiał można położyć na całej płaszczyźnie podłogi i ściany -  w salonie świetnie nadaje się do tego miejsce za telewizorem. Z betonu w różnych odcieniach szarości i bieli można wyczarować ciekawe mozaiki, które świetnie spełnią rolę dekoracyjnego elementu wyróżniającego przestrzeń.

Ze względu na swoje właściwości beton może być stosowany również na zewnątrz pomieszczeń. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby wykorzystać go na tarasie lub balkonie i połączyć w ten sposób wnętrze i zewnętrze domu.

Betonowe wyposażenie

Beton w salonie możemy zastosować także w bardziej awangardowy sposób, czyli pod postacią mebli . Najpopularniejszymi z nich są zdecydowanie stoły i stołki . Wykonane z betonu w całości lub częściowo, przeważnie o prostej formie i kolorystyce, bez deseni i zdobień. Coraz częściej zadziwiają też odchudzonymi ścianami, zmniejszona wagą, ciekawymi, geometrycznymi kształtami i nietypowymi połączeniami z innymi materiałami. Betonowe meble to idealna opcja dla przestrzeni nowoczesnych, ale nie tylko. Umiejętnie wykorzystane mogą stanowić wyrazisty szczegół w salonach o różnych stylach, szczególnie tych, w których stawia się na wyróżniający akcent i dobry design.

Betonowy styl

Ważnym pytaniem, na które należałoby sobie odpowiedzieć przed wykorzystaniem betonu w salonie, jest to, czy pasuje on do stylu naszego pokoju dziennego?

Wiemy, że materiał ten najlepiej odnajduje się przestrzeniach minimalistycznych, nowoczesnych, industrialnych i skandynawskich. W ostatnich latach beton przekroczył jednak wiele granic, także i tych stylowych. Dzisiaj odnajdujemy go w miejscach, które pozornie z betonem nie powinny mieć nic wspólnego: salonach w stylu glamour, vintage czy tradycyjnych. Świadczy to niezbicie o fakcie, że beton architektoniczny to materiał uniwersalny, który możemy zastosować w wielu przestrzeniach. Trzeba się tylko odważyć i dać ponieść wyobraźni.

Więcej o produktach z betonu architektonicznego na: www.modernline.info.pl Właścicielem marki Modern Line jest firma Bruk Sp. z o.o.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.