Jak wykorzystać beton architektoniczny we wnętrzach? - krótkie podsumowanie

W szarym i pięknym w swej surowości materiale, jakim jest beton, drzemie ogromy potencjał aranżacyjny. W naszych mieszkaniach wciąż pojawia się on pod różnymi postaciami. Podsumujmy krótko, w jaki sposób można go wykorzystać we wnętrzach, aby nadać im niepowtarzalnego wyrazu

xx kwiecienk

Na suficie, podłodze i ścianie.

W mieszkaniu beton architektoniczny możemy obecnie zastosować niemal wszędzie. Najnowsza technologia pozwala wytwarzać z niego przeróżne struktury, kształty, łączyć go z nietypowymi materiałami, sprawiać, by wykonane z niego elementy stawały się lżejsze, a co za tym idzie, bardziej mobilne. Bez cienia wątpliwości można dzisiaj stwierdzić, że w mieszkaniach beton może zastosować niemal w każdym pomieszczaniu i w każdej niemal postaci: mebla, okładziny ściennej, podłogowej, dodatków i akcesoriów.

Salon w betonie

Choć na salony beton wkroczył dawno temu, dzisiaj nadal ma się tam świetnie. W pokoju dziennym, szczególnie tym urządzonym w stylu nowoczesnym, glamour, loftowym, minimalistycznym czy skandynawskim , spotykamy go na ścianie, podłodze a ostatnio również i na suficie. Betonowe płyty  to doskonały zamiennik kafelków, paneli czy tapet. To również świetny podkład dla różnorodnych wystrojów. Skomponowane z nich odważne mozaiki mają szansę stać się głównym bohaterem aranżacji, pomogą ożywić wnętrze i nadadzą mu znamion oryginalności.

Betonowe wyposażenie salonów to przeważnie stoliki, stołki, stoły i krzesła . Wykonane w całości lub częściowo z betonu, są zazwyczaj proste w formie, bez ozdób i deseni, nierzadko przybierają fantazyjne kształty i łączone są z różnymi materiałami. Wyróżniając się materiałem lub formą na tle kompletu salonowych mebli, często stają się elementem dysonującym - a co za tym idzie - główną ozdobą ożywiającą pomieszczenie . Sprawdzą się zarówno w wyważonych, harmonijnych i stylowych pomieszczeniach nowoczesnych, jak i tych bardziej tradycyjnych.

xx kwiecienk

Wykorzystując beton w salonie, musimy uważać. Zastosowanie go w dużej ilości nada pomieszczeniu surowości . Aby zniwelować to wrażenie, beton łączy się z innymi, ocieplającymi jego wizerunek materiałami. To świetny towarzysz cegły, drewna, doskonale komponuje się też z ciepłymi kolorami czy miękkimi tkaninami.

Betonowa łazienka

Beton często spotykamy także w łazience. Jego surowość, niedoskonałość oraz zmieniający się pod wpływem wilgoci kolor przez wielu odbierane są jako największe atuty materiału . Ręczne odlewanie powoduje, że w przeciwieństwie do kafelków beton zaskakuje również niepowtarzalnością. Dzięki technologii handmade nie spotykamy dwóch takich samych płyt, a co za tym idzie, dwóch identycznych podłóg czy ścian.

Wykorzystanie betonu w łazience zasadniczo nie różni się od tego, w jaki sposób stosujemy go w salonie. Pojawia się on przede wszystkim na podłodze i ścianach , jako nowoczesna alternatywa dla kafelków. Położony na ich całości lub części indywidualizuje pomieszczenie. Duża ilość betonu w łazience pogłębia surowość pomieszczenia. To samo dzieje się, gdy zestawiamy go z neutralnymi lub chłodnymi kolorami (bielą, czernią lub zielenią). Wystarczy jednak wykorzystanie w łazience dodatków w ciepłych kolorach, drewnianych szafek czy puchatych dywaników, by pomieszczenie nabrało innego - stylowego i przyjaznego charakteru.

xx kwiecienk

Beton architektoniczny od kuchni

Kuchnia nowoczesna, industrialna lub minimalistyczna z betonem w tle to marzenie wielu osób. Posiadacze pomieszczeń o niewielkim metrażu powinni jednak zdawać sobie sprawę z tego, że beton najkorzystniej prezentuje się na dużych przestrzeniach . Małe wnętrza ze sporą ilością betonowego materiału na ścianach i podłogach mogą razić surowością, a nawet zmienić kuchnię w miejsce ponure i nieprzyjazne.

Beton w kuchni to jednak nie tylko okładziny ścienne i podłogowe. Pojawia się on w niej pod postacią blatów, wysp, zlewozmywaków, dodatków, chętni stawiają także na betonowe fronty, półki lub regały . W dużej kuchni, szczególnie tej blisko tarasu, świetnie sprawdzą się betonowe donice. Mogą być one wykorzystane jako miejsce na wewnętrzny ogródek z ziołami. W kuchni obowiązuje ta sama zasada łączenia materiałów i kolorów, co w łazience i salonie. Biel i czerń, zestawianie ze stalą czy szkłem to wszystko pogłębi chłodny i surowy charakter pomieszczenia. Efekt odwrotny uzyskamy, miksując beton z barwami ciepłymi, drewnem czy tkaninami.

Nie tylko we wnętrzach

xx kwiecienk

Zdecydowaną zaletą betonu jest jego odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Właściwości te pozwalają na wykorzystanie go nie tylko we wnętrzach, ale i na zewnątrz pomieszczeń . Zastosowanie betonowych płyt na podłodze czy ścianie w salonie, przedpokoju, na tarasie lub przed wejściem pozwoli na przenikanie i zespolenie wnętrza i zewnętrza domu .

Wyposażenie pełni ważną rolę na tarasie w stylu modern. Może podkreślać jego nowoczesny charakter lub stać się głównym elementem dekoracyjnym. Wybierając krzesła i stoły, warto postawić więc na te niecodzienne: oryginalne i przyciągające wzrok, które z jednej strony są proste w formie i nie posiadają ozdobników, z drugiej zaś funkcjonalne. Betonowe meble i donice spełnią tę rolę idealnie! Tym bardziej, iż wykonane są z materiału, który styl, nowoczesny upodobnił sobie szczególnie.

Więcej o produktach z betonu architektonicznego na: www.modernline.info.pl

Właścicielem matki Modern Line jest firma Bruk Sp. z o.o.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.