O ile wzrosną koszty budowy domu? Podpowiadamy, na co zwrócić największą uwagę

Ceny materiałów budowlanych i koszty robocizny rosną od 2016 r. Czy zatem na budowie domu można jeszcze zaoszczędzić? A jeśli tak, to na czym?

Według GUS orientacyjne koszty budowy domu od 2016 roku systematycznie rosną. W I kwartale 2018 r. budowa m2 kosztowała 4 132 zł, w II kwartale – 4 294 zł i w III kwartale – 4 385 zł. Średnio trzeba więc zapłacić 4–4,5 tys. zł za 1 m2 powierzchni użytkowej. Dane GUS-u mogą jednak pokazywać tylko pewną tendencję, monitorują bowiem ceny budowy domów w systemie deweloperskim, które na dodatek są uśredniane.

Lepszym źródłem są cenniki Sekocenbud, na podstawie których są przygotowywane kosztorysy projektów architektonicznych. Podają one, że w I kwartale 2018 r. średni koszt wybudowania 1 m2 powierzchni wynosi 2 347,11 zł netto. Przy czym tabele uwzględniają różnice cen ze względu na region czy standard budowy domu, a rozbieżność między minimalną a maksymalną kwotą to ponad 1 500 zł netto (wartość minimalna 1 921,35 zł netto, a wartość maksymalna 3 436,74 zł netto).

Koszty budowy domu – taniej raczej nie będzie

Na budowę 140-metrowego domu (na uzbrojonej działce, wykończenie pod klucz, bez ogrodu) w 2017 r. trzeba było wydać około 340 tysięcy złotych. Roku później – niemal 30 tysięcy złotych więcej (ponad 8% wzrost).

Ceny materiałów i robocizny są ściśle związane z popytem na te usługi. A ten jest napędzany głównie przez inwestycje publiczne (m.in. trwające budowy dróg) i rozwijającą się, szczególnie w większych miastach, budową deweloperską, w której trwa boom. Problemem całego rynku jest też postępujący brak pracowników, co bardzo podnosi koszty robocizny. Dochodzi do tego drastycznie rosnąca cena energii, szczególnie dotykająca producentów. Podwyżki cen materiałów nie są jeszcze znaczące, choć w niektórych kategoriach notuje się dwucyfrowe zmiany, np. materiały na ściany zdrożały o ponad 12%, izolacje termiczne o niemal 15%, a drewno i płyty OSB o ponad 33%. Natomiast ceny usług znacząco urosły, w stosunku do 2017 roku najbardziej podrożały:

• prace murarskie (ok. 11%),
• usługi dekarskie (ok. 11%),
• wykonania elewacji z ociepleniem (ok. 15%),
• tynkowanie (ok. 30%),
• usługi elektryczne (ok. 16%),
• montaż suchej zabudowy (ok. 10%),
• usługi hydrauliczne (ok. 30%).

Podwyżki są też podyktowane zmianami w przepisach budowlanych, a konkretnie rosnącymi wymaganiami wobec współczynnika Ep. Określa on zapotrzebowanie na energię ze źródeł nieodnawialnych (np. węgla, gazu) konieczną do ogrzania budynku (w przeliczeniu na m2). Ten parametr nie służy do doboru mocy źródła ciepła, ale określa, czy dom spełnia określone przepisami kryteria energooszczędności. W praktyce więc więcej ma on wspólnego z izolacją termiczną budynku i nowoczesnością zastosowanych w nim instalacji niż z samym tylko rodzajem ogrzewania.

Zobacz: projekty domów energooszczędnych

Aby obniżyć współczynnik Ep, należy stosować lepsze rozwiązania techniczne przy ociepleniu budynku, doborze okien i ich montażu. Obniżenie Ep budynku jest możliwe również dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń grzewczych na paliwa nieodnawialne lub – co jest preferowane – urządzeń zasilanych odnawialnymi źródłami energii. Jednak skutkiem wprowadzenia nowych przepisów są wzrosty cen:

okien (ok. 15%)

materiałów do ocieplenia budynku (ok. 20%),

wyposażenie kotłowni (ok. 40% – wyższe koszty zakupu pieca).

Od 2021 roku normy Ep zostaną podniesione o 35%. To wymusi na inwestorach stosowanie dużo lepszego ocieplenia oraz droższych, ale jednocześnie czystszych dla środowiska źródeł energii.

Oczywiście trudno przewidzieć dokładnie wszystkie koszty – szczególnie na etapie wyboru projektu. Jeśli jednak skorzystasz z projektów autorstwa pracowni architektonicznej Dobre Domy, otrzymasz orientacyjny kosztorys budowy domu do stanu surowego zamkniętego i wykończonego.

Każdy z projektów zawiera koszty robót ziemnych, fundamentowych, murowania, montażu stropów i pokrycia dachowego, wylewania betonu pod posadzki, wykonania ścianek działowych oraz instalacji okien i drzwi, wykończenie podłóg, ścian, wykonanie stolarki wewnętrznej, ocieplenie dachu oraz wykonanie instalacji i balkonów. Dzięki temu w planowaniu wydatków niczego nie przeoczysz.

Projekt domu Kordelia


Gdzie szukać oszczędności podczas budowy domu?

Na szczęście jest sporo możliwości.

Pierwszą rzeczą jest działka budowlana – trzeba dobrze się nad nią zastanowić, uwzględniając jej kształt, umiejscowienie, powierzchnię czy rodzaj gruntu. Wszystkie te czynniki wpływają na późniejsze koszty budowy domu. Można oczywiście kupić np. bardzo tanio wąską działkę, ale ze świadomością, że trzeba będzie dopasować do niej odpowiedni projekt domu, który da się na niej zbudować. Podobnie jest z nachyleniem terenu – skarpa może i dobrze wygląda, ale buduje się na niej drożej.

Zobacz: Projektu domów na wąską działkę

Druga rzecz to rodzaj gruntu na działce. Zwykle niespecjalnie się tym przejmujemy, mało kto decyduje się na badania geotechniczne, tymczasem posadowienie domu na ciężkim, podmokłym gruncie będzie zdecydowanie bardziej kosztowne niż stawianie budynku na lżejszym, bardziej przepuszczalnym podłożu. Rodzaj gruntu najlepiej określić przez specjalistyczne badanie, np. geooporowość (koszt takiego badania to 500–700 zł).

Trzeci sposób na oszczędności to odpowiedni dobór projektu. I nie chodzi o to, by kupić najtańszy, ale taki, który będzie dopasowany do potrzeb mieszkańców i przemyślany pod względem kosztów budowy. Dla zobrazowania poniżej przedstawiamy kilka rzeczy, które warto przemyśleć jeszcze przed wyborem projektu:

• Dach – jeżeli wybierzesz wielopołaciowy dach o skomplikowanej formie, zapłacisz za niego więcej niż za nieskomplikowany dach bez dodatkowych spadów. Ciekawe projekty domów z dachem dwuspadowym można znaleźć na stronie pracowni Projektów Dobre Domy.

• Prosta bryła budynku i rezygnacja z jednego pokoju (ok. 15 m2) daje oszczędność w kosztach budowy ok. 30–45 tys. zł.

• Brak garażu w bryle budynku – to oszczędność kolejnych 60 tys. zł. Taki budynek jest wybierany bardzo często, bo nie tylko taniej się go buduje, ale też zyskuje dodatkową przestrzeń w domu na pomieszczenie gospodarcze czy powiększenie działki i ogródka.
• Okna – wszystkie niestandardowe wymiarowo, o nietypowym kształcie czy łukowe kosztują więcej od typowych rozwiązań.

• Balkony, piwnice, piętra – one również generują dodatkowe koszty.

Projekt domu Marika

Gotowe projekty domów – zalety

Biorąc więc pod uwagę liczbę „pułapek”, w jakie łatwo wpaść niedoświadczonemu inwestorowi, warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, jakimi są gotowe projekty domów. Są nie tylko tańsze niż indywidualne, ale też pozwalają przekonać się, jak dane rozwiązanie sprawdziło się w rzeczywistych warunkach. Projekty gotowe można w pewnym stopniu dopasować do indywidualnych wymagań – pracownie wprowadzają określone zmiany w układzie wnętrz czy wyglądzie elewacji. Dzięki temu domy budowane na podstawie projektu gotowego nie wyglądają identycznie (na zewnątrz czy w środku). Warto jednak przed zakupem dowiedzieć się, jakie zmiany są bezpłatne, a za co trzeba będzie dopłacić.

Kolejną zaletą gotowych projektów domów jest to, że z kosztorysem budowy można zapoznać się jeszcze przed wyborem konkretnego domu – a wręcz uczynić z niego jedno z kryteriów wyboru. Pamiętaj też, że domy budowane na podstawie gotowych projektów stawia się przy użyciu powszechnie stosowanych materiałów i technologii, dzięki czemu nie trzeba szukać firm wyspecjalizowanych w ich zastosowaniu (i ponosić dodatkowych wydatków).

Jest jeszcze jedna wielka zaleta projektów gotowych – nie kupujesz kota w worku. Zawsze możesz zobaczyć, jak będą wyglądać zewnętrzne elementy budynku, np. elewacja, konstrukcja dachu, stolarka okienna i drzwiowa, tarasy i balkony czy propozycja zieleni przydomowej. Nie zawsze potrafisz zwizualizować sobie detale – korzystając z tego rozwiązania, oszczędzasz sobie późniejszych rozczarowań.

Architekci z pracowni architektonicznej Dobre Domy poszli o krok dalej i dla wybranych projektów przygotowali również wizualizację wnętrz – każdy, kto urządzał, meblował czy remontował pomieszczenie wie, jak poważne jest to wyzwanie. Propozycja zawiera układ mebli, kolor podłóg i ścian - dzięki takim konkretnym inspiracjom możesz najbardziej optymalne korzystać z przestrzeni wybranego projektu.