Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolety zewnętrznej?

Rolety zewnętrzne do okien dachowych są coraz częściej wybierane przez osoby, które cenią sobie domowy spokój i poczucie bezpieczeństwa. Ten rodzaj wyposażenia okna świetnie chroni przed hałasem i skrajnymi warunkami atmosferycznymi. Co wziąć pod uwagę przy wyborze rolety zewnętrznej?

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są najważniejsze funkcje rolet zewnętrznych,

  • jak można sterować roletami zewnętrznymi,

  • czy warto decydować się na samodzielny montaż rolety zewnętrznej.

Rolety zewnętrzne mają jedno zadanie: zapewniać komfort przebywania na poddaszu przez cały rok, niezależnie od pogody. Sprawdź, na jakie cechy rolet zewnętrznych warto zwrócić uwagę podczas wizyty w sklepie budowlanym lub przeglądania ofert w internecie.

Jakie rolety zewnętrzne wybrać?

Przed wyborem rolety zewnętrznej w pierwszej kolejności zwróć uwagę na markę okna, do którego ma ona być dopasowana. To ważne, ponieważ okno i roleta muszą być ze sobą w pełni kompatybilne, aby działały prawidłowo. Dobra roleta zewnętrzna do okna dachowego charakteryzuje się:

  • funkcją redukcji ciepła na poddaszu,

  • możliwością pełnego zaciemnienia pomieszczenia,

  • lepszą izolacyjnością przez cały rok,

  • efektem wyciszenia hałasu.

Podczas poszukiwania idealnych rolet na poddasze koniecznie sprawdź ofertę marki VELUX. Oprócz okien dachowych specjalizuje się ona w produkcji wyposażenia okien, które spełnia wszystkie te wymagania.

Rolety zewnętrzne powinny przede wszystkim chronić pomieszczenie przed zbyt dużym nasłonecznieniem, a co za tym idzie – zwiększeniem temperatury. Na poddaszu jest to duży problem szczególnie latem, kiedy intensywne nasłonecznienie występuje przez większą część dnia.

Co ciekawe, dobrej jakości rolety zewnętrzne to jedyne wyposażenie okna, które absorbuje światło i ciepło w stopniu, jakiego nie osiągniesz za pomocą żadnego innego produktu wyposażenia okien dachowych. W przypadku rolet marki VELUX redukcja wpadającego do wnętrza światła wynosi 100%, czyli gwarantują pełne zaciemnienie, a ciepła – 94%. Ze względu na swoją funkcję termoregulacyjną zimą rolety zewnętrzne odgrywają analogiczną rolę, czyli chronią pomieszczenie przez zbytnim wychłodzeniem.

Drugą ważną funkcją, jaką pełni roleta zewnętrzna, jest absorbowanie hałasu, szczególnie pochodzącego z bezpośrednio oddziałujących na nie źródeł, czyli na przykład deszczu i gradu. Roleta zewnętrzna VELUX jest w stanie zmniejszyć słyszalność dźwięków z zewnątrz nawet o 10dB!

Dodatkową funkcją produktu jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób przebywających w budynku. Możesz być spokojniejszy o bezpieczeństwo domu, gdy nikogo w nim nie ma. Solidna aluminiowa konstrukcja sprawdza się w każdych warunkach atmosferycznych i pomaga chronić okno przed zniszczeniem. Tego czynnika nie można oczywiście określić za pomocą liczb. Jeśli jednak wybierzesz dobrej jakości wyposażenie okna dachowego, z pewnością docenisz to wraz z upływem czasu.

Rolety zewnętrzne – rodzaje sterowania

Pierwsze modele rolet zewnętrznych były sterowane wyłącznie manualnie. Obecnie jednak rozwój technologiczny i nastawienie na wygodę użytkownika sprawiły, że coraz większą popularność zyskują mechanizmy zdalnego sterowania elektryczne lub solarne.

Rolety zewnętrzne zasilane elektrycznie lub solarnie to intuicyjne rozwiązanie, umożliwiające zdalną obsługę rolet za pomocą klawiatury naściennej lub, w przypadku marki VELUX, także aplikacji VELUX ACTIVE w Twoim telefonie. W przypadku budynków, do których nie doprowadzono wcześniej przewodów elektrycznych do okien, zamiast rolet sterowanych elektrycznie możesz zdecydować się na rolety z zasilaniem solarnym, które znacznie łatwiej zamontować na istniejącym już oknie.

Montaż rolety dachowej – czy można zrobić to samodzielnie?

Roletę zewnętrzną możesz zamontować samodzielnie, ale ponieważ jest to inwestycja na lata, warto powierzyć tę sprawę fachowcom. Rekomendowani montażyści pomogą Ci dobrać produkt, a następnie zamontują go we wskazanym przez Ciebie miejscu.

Aby przed wizytą w sklepie stacjonarnym czy internetowym dowiedzieć się więcej na temat dostępnych rodzajów rolet i ich właściwości, sprawdź poradnik w pigułce: Rolety zewnętrzne – 6 faktów, o których warto wiedzieć przed zakupem

Na rolety zewnętrzne możesz zdecydować się podczas budowy domu lub w każdym innym momencie po jej zakończeniu. Zamontowanie ich zapewni odpowiednie warunki przebywania na poddaszu i sprawi, że stanie się ono jednym z ulubionych miejsc wszystkich domowników!